Proposed Sanctions for Tourists Who Refuse to Pay Bali Tourism Tax Levy

Leading figures in Bali’s tourism industry have expressed their support for sanctions against tourists who neglect or decline to pay the Bali Tourism Tax Levy. This compulsory fee was implemented in February, however, only 40% of eligible visitors have complied with the payment.

Chairman of the Indonesian Tourism Industry Association (GIPI) Bali, Ida Bagus Agung Partha Adnyana, emphasized the importance of a clear and transparent levy system for any potential sanctions to be applied. Adnyana believes that defining the rights and obligations of tourists who fail to pay is crucial. He also stressed the need to first establish an efficient collection system before addressing the utilization of the funds gathered.

The main challenge faced by the Bali Provincial Government and the Bali Tourism Office is the creation of an effective system. In order to issue fair sanctions to non-compliant tourists, authorities must implement a straightforward payment process that is clearly communicated and managed equitably.

Adnyana supports the idea of imposing fines or sanctions for tourists who do not pay the tourism tax, but he also suggests integrating the levy into existing policies to alleviate the burden on tourists. He proposes embedding the tax into the Hotel and Restaurant Tax (PHR) to ensure that the additional cost is inconspicuous to visitors.

I Gusti Ngurah Rai Suryawijaya, Deputy Chair of PHRI Badung, shares Adnyana’s view and believes that sanctions are appropriate, but further study is necessary before any changes are made. Suryawijaya stresses the need for improved cooperation with stakeholders and better communication with tourists to facilitate easier payment.

However, Suryawijaya disagrees with political leaders who advocate increasing the Bali Tourism Tax Levy from IDR 150,000 to IDR 800,000 per person. He warns that such a substantial increase could hinder Bali’s competitiveness with other Asian tourist destinations and emphasizes the importance of reviving the local economy.

Meanwhile, Thailand, a neighboring competitor, has expanded visa on arrival privileges to over 90 countries and extended the duration of stay to 60 days, making it even more attractive and affordable for travelers. Unlike Bali, Thailand has scrapped plans for a tourism tax levy.

Currently, tourists visiting Indonesia on a tourist visa on arrival are required to pay IDR 500,000 for a 30-day stay, with the option to extend once for an additional fee. Additionally, tourists visiting Bali Province must contribute IDR 150,000 as their Bali Tourism Levy Tax.

Vodeće osobe u turističkoj industriji Balija izrazile su podršku sankcijama protiv turista koji ne plaćaju ili odbijaju platiti Bali Tourism Tax Levy (porez na turizam). Ova obavezna naknada je uvedena u veljači, međutim, samo 40% turista je platilo ovaj porez.

Predsjednik Bala u indonezijskom Udruženju turističke industrije (GIPI) Bali, Ida Bagus Agung Partha Adnyana, naglasio je važnost jasnog i transparentnog sustava oporezivanja kako bi se mogle primijeniti sankcije. Adnyana vjeruje da je ključno definirati prava i obveze turista koji ne plaćaju. Naglasio je i potrebu za prvo uspostavljanje učinkovitog sustava naplate prije nego što se raspravlja o korištenju prikupljenih sredstava.

Glavni izazov s kojim se suočava Balijska provincijska vlada i Ured za turizam Balija je stvaranje učinkovitog sustava. Kako bi izrekli poštene sankcije turistima koji ne plaćaju porez, vlasti moraju implementirati jednostavan proces plaćanja koji je jasno komuniciran i pravično upravljan.

Adnyana podržava ideju o kažnjavanju turista koji ne plaćaju porez na turizam, ali također predlaže integraciju ovog poreza u postojeće politike kako bi se ublažio teret na turistima. Prijedlaže da se porez uvrsti u porez na hotel i restoran kako bi dodatni trošak bio neprimjećen za posjetitelje.

I Gusti Ngurah Rai Suryawijaya, zamjenik predsjednika PHRI Badung, dijeli Adnyanino mišljenje i vjeruje da sankcije treba primijeniti, ali da je potrebno daljnje istraživanje prije donošenja ikakvih promjena. Suryawijaya ističe potrebu za poboljšanjem suradnje sa zainteresiranim stranama i boljom komunikacijom s turistima kako bi se olakšalo plaćanje.

Međutim, Suryawijaya se ne slaže s političkim liderima koji zagovaraju povećanje Bali Tourism Tax Levy s 150.000 IDR na 800.000 IDR po osobi. Upozorava da takvo značajno povećanje može ugroziti konkurentnost Balija s drugim azijskim turističkim odredištima i ističe važnost oživljavanja lokalnog gospodarstva.

U međuvremenu, Tajland, susjedni konkurent, proširio je povlastice za vizu po dolasku na preko 90 zemalja i produžio trajanje boravka na 60 dana, čineći ga još atraktivnijim i pristupačnijim za putnike. Za razliku od Balija, Tajland je odustao od planova za naplatu poreza na turizam.

Trenutačno, turisti koji posjećuju Indoneziju s vizom po dolasku za turiste moraju platiti 500.000 IDR za boravak od 30 dana, s mogućnošću produljenja uz dodatnu naknadu. Osim toga, turisti koji posjećuju Balijsku provinciju moraju pridonijeti s 150.000 IDR kao Bali Tourism Levy Tax (porez na turizam).