Apel turistima: Poštujte lokalnu kulturu i običaje na Baliju

Guverner općine Bali, Sang Made Mahendra Jaya, uputio je apel turistima dok započinje sezona visokog turističkog prometa.

Guverner Jaya i vođe turizma na otoku pozivaju sve turiste da se stvarno potrude da poštuju lokalnu kulturu i običaje na ovom rajskom otoku.

Jaya je izjavio kako je primjećen porast izvještaja o lošem ponašanju stranaca na otoku. Proteklog vikenda, balijske vlasti primile su nekoliko izvještaja o strancima koji su kršili zakon, remetili mir i nisu poštovali lokalnu kulturu i običaje.

Tri ključna incidenta uključuju stranog turista koji je započeo fizičku tučnjavu s vodičem za turistička putovanja u Nusa Penidi nakon što mu je rečeno da stane u red za fotografiranje, južnoafričkog državljanina koji je uhićen zbog izazivanja nereda u području Batu Bolong u Cangguu i britanskog turista koji je otimao vozila i vozio se prema zračnoj luci u Baliju.

Balijska policija i imigracija također su koordinirali uhićenje, zadržavanje i uskoro deportaciju španjolskog i kolumbijskog državljanina koji nisu platili svoje račune kod pružatelja turističkih usluga.

Načelnik Balijskog ureda za imigraciju, Ngurah Rai Suhendra, potvrdio je da će oba pojedinca biti prijavljena tijekom sljedećih dana. 37-godišnji španjolski državljanin i 24-godišnji kolumbijski državljanin uhićeni su 6. lipnja nakon što je prijavljeno da nisu platili svoje račune za hranu i smještaj u hotelu u području Ungasan, blizu Uluwatu.

Par je boravio u objektu 20 dana, a par je policiji tvrdio da su ostali bez gotovine, nisu mogli izvršiti digitalnu uplatu i čekali su da im rodbina uplati novac na račun. Par se trenutno nalazi u centru za detenciju imigracije Denpasar.

Guverner općine Bali izdao je izjave za medije u svjetlu ovih sve većih izvještaja o lošem ponašanju. On je novinarima rekao: “Kao domaćini, otvoreni smo za ulazak stranaca. No, također se nadamo da će turisti koji dolaze na Bali poštovati običaje i kulturu.”

Govorio je o popisu dozvoljenog i nedozvoljenog koji je izdan turistima prošle godine i kako se ti pravila trebaju i dalje komunicirati turistima na Baliju: “Mora se i dalje širiti svijest jer ljudi često zaboravljaju. Moramo se podsjećati, putem prijatelja u Odjelu za turizam, Turističke satpol PP i svih strana.”

Dodao je: “Ono što je jasno je da je Turistička satpol PP tu kako bi pomogla ili pomogla turistima, a ne da radi kao institucija za provođenje zakona, uključujući i pravila i zabrane. Moramo zaštititi Bali. Bali je jedinstven; postoji samo jedan Bali na svijetu.”

Načelnik Ureda za turizam Balija, Tjok Bagus Pemayun, dodao je kako treba biti nulta tolerancija prema turistima koji krše zakon ili prekrše pravila vezana uz njihov boravak. Posebno je govorio o incidentu koji se dogodio u nedjelju navečer na aerodromu.

Pitali su ga hoće li pojedinac biti deportiran. Pemayun je novinarima rekao: “Ako vlasti smatraju da se mora procesuirati pravno putem postojećih mehanizama, naravno da se to mora učiniti. Međutim, ako je to povezano s krivo upotrijebljenom vizom, tada će mjere poduzeti Imigracija.”

Godine 2023. iz Balija je protjerano ukupno 340 stranaca zbog raznih prekršaja. Podaci od 2024. godine pokazuju da je Regionalni ured Ministarstva pravosuđa i ljudskih prava Balija dosad deportirao 142 stranca, dok čekaju da njihove deportacije budu obrađene.

Česta pitanja (FAQ) na temelju glavnih tema i informacija iznesenih u članku:

1. Koji je glavni apel guvernera općine Bali turistima?
Guverner Balijskog otoka, Sang Made Mahendra Jaya, apelira na turiste da se stvarno potrude poštivati lokalnu kulturu i običaje na otoku.

2. Koji problemi su primijećeni u vezi s ponašanjem stranaca na otoku?
Primijećen je porast izvještaja o lošem ponašanju stranaca na otoku. Taj problem uključuje slučajeve kršenja zakona, narušavanja mira i nepoštivanja lokalne kulture i običaja.

3. Možete li navesti neke od ključnih incidenata koji su se dogodili?
Tri ključna incidenta uključuju fizičku tučnjavu između stranog turista i vodiča za turističko putovanje, izazivanje nereda od strane južnoafričkog državljanina te otimanje vozila i vožnju prema zračnoj luci od strane britanskog turista.

4. Kako su balijska policija i imigracija reagirali na ove incidente?
Balijska policija i imigracija su koordinirali uhićenje, zadržavanje i uskoro deportaciju španjolskog i kolumbijskog državljanina koji nisu platili svoje račune kod pružatelja turističkih usluga.

5. Što je rekao načelnik Balijskog ureda za imigraciju o ovim incidentima?
Načelnik Balijskog ureda za imigraciju, Ngurah Rai Suhendra, potvrdio je da će oba pojedinca biti prijavljena tijekom sljedećih dana te je izrazio nultu toleranciju prema turistima koji krše zakon.

6. Zašto su balijske vlasti zabrinute zbog ovog ponašanja stranaca?
Balijske vlasti ističu važnost zaštite balineške kulture i jedinstvenosti otoka te apeliraju na turiste da poštuju lokalne običaje kako bi se očuvao identitet Balija.

7. Koje su sankcije koje se primjenjuju na kršitelje zakona i pravila?
Ako se smatra da je potrebno, kršitelji zakona bit će procesuirani putem postojećih pravnih mehanizama. Deportacija se može provesti i u slučaju krivog korištenja vize.

Ključni pojmovi i žargon:
– Guverner – izabrana dužnosnica koja vodi općinu ili pokrajinu.
– Turistička satpol PP – turistička policija (satuan polisi pariwisata dan pamong praja) koja djeluje u skladu s propisima i zabranama.
– Imigracija – tijelo odgovorno za upravljanje ulaskom, izlaskom i boravkom stranaca u zemlji.
– Deportacija – prisilno uklanjanje stranca iz zemlje zbog nezakonitih radnji ili prekršaja.