Bali Demands Stricter Measures Against Misbehaving Tourists to Protect Economy

The Acting Governor of Bali, Sang Made Mahendra Jaya, has voiced his concerns about the behavior of a small number of foreigners in Bali, leading to calls for tougher measures against offenders. Acknowledging the importance of the tourism sector for the province’s economy, Governor Jaya emphasizes the need for comprehensive action against tourists who disobey rules, regulations, and laws. The province has experienced positive economic growth since the end of the pandemic, with a 5.98% increase in the first quarter of 2024 compared to 5.71% in 2023.

To protect the island from the potential negative impacts of misbehaving tourists, Governor Jaya is determined to enforce the law against offenders. The Ministry of Tourism and Creative Economy is collaborating with the immigration department to create new regulations aimed at ensuring tourists behave appropriately in Bali. The specifics of this collaboration have yet to be revealed. Additionally, the minister is consulting with immigration authorities to enforce existing visa and immigration laws more strictly within the tourism sector.

The Chairman for the Indonesian Tourism Industry Associate in Bali has called for strict law enforcement regarding immigration issues and badly behaved foreigners. The industry is now advocating for stricter control over tourist arrivals, not just in numbers but in respecting local culture. However, any changes to the visa-on-arrival policy must be carefully considered during this time of economic recovery.

In addition to stricter enforcement, the Bali Province Law and Human Rights Service is exploring collaboration with village officials to monitor the behavior of foreigners. Bali Immigration has already deported 135 foreigners from the province in 2024, with frequent offenders originating from Australia, Russia, and the USA. By implementing these measures, Bali aims to protect its economy while preserving its cultural heritage and ensuring a positive experience for all visitors.

Izvršni guverner Balija, Sang Made Mahendra Jaya, izrazio je zabrinutost zbog ponašanja manjeg broja stranaca na Baliju, što je dovelo do zahtjeva za strožim mjerama protiv prekršitelja. Prepoznajući važnost turističkog sektora za ekonomiju provincije, guverner Jaya naglašava potrebu za sveobuhvatnim djelovanjem protiv turista koji krše pravila i zakone. Provincija je doživjela pozitivni gospodarski rast od kraja pandemije, s povećanjem od 5,98% u prvom kvartalu 2024. u usporedbi s 5,71% u 2023. godini.

Kako bi zaštitio otok od potencijalno negativnih utjecaja turista koji se nepristojno ponašaju, guverner Jaya odlučan je provesti zakon protiv prekršitelja. Ministarstvo turizma i kreativne ekonomije surađuje s odjelom za imigraciju kako bi stvorilo nove propise s ciljem osiguravanja prikladnog ponašanja turista na Baliju. Detalji ove suradnje još nisu otkriveni. Osim toga, ministar se konzultira s imigracijskim vlastima o strožem provođenju postojećih zakona o vizi i imigraciji u turističkom sektoru.

Predsjednik Indonezijskog udruženja industrije turizma na Baliju zatražio je strogo provođenje zakona u vezi s imigracijskim pitanjima i lošim ponašanjem stranaca. Industrija sada zagovara strožu kontrolu dolazaka turista, ne samo u brojevima, već i u poštivanju lokalne kulture. Međutim, svake promjene u politici vize po dolasku moraju se pažljivo razmotriti tijekom ovog razdoblja gospodarskog oporavka.

Osim strože provedbe, Služba za zakon i ljudska prava Balija razmatra suradnju s seloimačkih službenicima u praćenju ponašanja stranaca. Baliju je već iz protvincije deportirao 135 stranaca 2024. godine, pri čemu su česti prekršitelji podrijetlom iz Australije, Rusije i SAD-a. Uvođenjem ovih mjera, Bali teži zaštititi gospodarstvo, istovremeno očuvati svoju kulturnu baštinu i osigurati pozitivno iskustvo za sve posjetitelje.

Ključni pojmovi:
1. Stranci na Baliju – osobe koje nisu državljani Indonezije, a borave na otoku Bali.
2. Guverner – politički dužnosnik koji upravlja i predstavlja određenu regiju/provinciju.
3. Balij – jedan od indonezijskih otoka s vrlo razvijenim turističkim sektorom.