Broj posjetitelja u Floridi prošle godine bio je manji od rekordnih brojki iz 2022., budući da oporavak međunarodnih putnika nakon pandemije nije uspio nadoknaditi primjetan pad domaćeg turizma krajem godine. Agency za turizam Visit Florida objavila je danas da je Florida u 2023. godini imala procijenjenih 135,02 milijuna turista, što je manje nego 137,4 milijuna u 2022. godini.

Visit Florida, međutim, ukazao je na porast u odnosu na 2019. godinu, posljednju godinu prije nego što je pandemija COVID-19 poremetila globalna putovanja, te poboljšanje broja međunarodnih turista. Država je privukla oko 131,1 milijuna turista 2019. godine.

Agency je izvijestio da je broj od 2,34 milijuna inozemnih posjetitelja u četvrtom kvartalu 2023. godine predstavljao povećanje od 15,9 posto u odnosu na četvrti kvartal 2022. Također, 1,07 milijuna Kanađana u četvrtom kvartalu 2023. godine bilo je povećanje od 22 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. godine.

Međutim, ukupan broj turista u četvrtom kvartalu 2023. godine od 29,8 milijuna bio je manji u odnosu na 32,9 milijuna u istom razdoblju 2022. godine. Američki putnici su se smanjili za 12,1 posto.

Florida je ukupno posjetilo 122,89 milijuna američkih turista 2023. godine, što je manje od gotovo 127,8 milijuna u 2022. godini. Broj domaćih turista bio je oko 117,2 milijuna 2019. godine.

Tijekom prošle godine, predstavnici industrije ukazivali su na povećanje konkurencije drugih država i zemalja koje su bile duže zatvorene od Floride tijekom pandemije. Kako su se ograničenja zbog pandemije smanjivala, Visit Florida je naglasio privlačenje međunarodnih posjetitelja, koji, prema izjavama dužnosnika, ostaju duže i troše više novca od domaćih putnika.

Visit Florida je izvijestio da je broj posjetitelja iz inozemstva porastao na 8,31 milijuna u 2023. godini, s 7 milijuna u 2022. godini. Kanađani su činili 3,822 milijuna posjetitelja u 2023. godini, u odnosu na oko 2,63 milijuna u 2022. godini.

Agency je istaknula da je porastao broj ljudi koji dolaze avionom u Floridu, što čini 37,3 posto domaćih posjeta, “najveći udio posjetitelja avionom od 2016. godine”.

Dok državni zakonodavci započinju pregovore o proračunu za nadolazeću 2024.-2025. fiskalnu godinu, Senat je predložio izdvajanje 80 milijuna dolara za Visit Florida, isto kao i u tekućoj godini. Predstavnički dom je kontrirao sa prijedlogom od 30 milijuna dolara. Guverner Ron DeSantis preporučio je izdvajanje 105 milijuna dolara.

FAQ:

Q: Koliko turista je posjetilo Floridu prošle godine?
A: Prošle godine je Florida posjetilo procijenjenih 135,02 milijuna turista.

Q: Je li broj turista manji nego prethodne godine?
A: Da, broj turista je manji od rekordnih brojki iz 2022. godine.

Q: Koliko turista je posjetilo Floridu 2019. godine?
A: Florida je privukla oko 131,1 milijuna turista 2019. godine.

Q: Kako je broj međunarodnih posjetitelja utjecao na ukupan broj turista u četvrtom kvartalu 2023. godine?
A: Broj inozemnih posjetitelja i Kanađana je porastao u četvrtom kvartalu 2023. godine, ali ukupan broj turista je bio manji u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Q: Kako je pandemija COVID-19 utjecala na turizam u Floridi?
A: Pandemija je poremetila globalna putovanja i uzrokovala pad domaćeg turizma, ali se broj međunarodnih posjetitelja poboljšao kako su se ograničenja smanjivala.

Q: Koje su mjere predložene za podršku turizmu u Floridi?
A: Senat je predložio izdvajanje 80 milijuna dolara za Visit Florida, dok je predstavnički dom predložio izdvajanje 30 milijuna dolara. Guverner je preporučio izdvajanje 105 milijuna dolara.

Definitions:

1. Visiting Florida (posjećivanje Floride) – turistička agencija koja promovira turizam u Floridi.
2. Domestic tourism (domaći turizam) – putovanje i turizam unutar iste zemlje, obično vožnja ili let unutar zemlje.
3. International tourism (međunarodni turizam) – putovanje i turizam između različitih zemalja.
4. COVID-19 pandemic (pandemija COVID-19) – globalna epidemija koju je izazvao novi koronavirus.

Suggested related link: Visit Florida