Budućnost balne turizma u Baliju: plutajuće aerodrome i hidroavioni

Turistički razvoj u Baliju nastavlja bujati, a problem prijevoza sve više dolazi do izražaja.

Dok se vodeći dužnosnici trude razviti nove autobusne trake, tramvajske sustave, željezničku mrežu i novu međunarodnu zračnu luku, neki turistički developeri razmatraju mogućnost izgradnje plutajućih aerodroma i putovanja hidroavionima duž obale otoka.

Indonezijsko Ministarstvo za promet ozbiljno razmatra razvoj plutajućih aerodroma kao alternativnih prijevoznih čvorišta na Baliju i drugim vodećim turističkim odredištima u zemlji.

Načelnik Agencije za politiku Ministarstva za promet, Robby Kurniawan, izjavio je novinarima: “Rad plutajućih aerodroma za hidroavione u otočnim zemljama poput Indonezije unaprijedila bi povezanost regija u privlačenju turista.”

Napomenuo je da plutajući aerodromi imaju ogroman potencijal za povezivanje različitih provincija i gradova po cijelom Indoneziji, uključujući Bali.

Kurniawan je rekao da je turizam vezan uz vodene destinacije veliki privlačan faktor u Indoneziji te da bi razvoj plutajućih aerodroma pomogao u poticanju turizma u regijama koje su “granične, najudaljenije i ekonomski podložne”.

Potvrdio je da je on i njegov tim proveli analize politika i izvodljivosti vezane uz stvaranje plutajućih aerodroma te su dizajnirali pilot-projekt koji će se razvijati na jugu Balija.

Prema nalazima studije, koju je provedeno u suradnji s Bandungskim institutom za tehnologiju, Bali je odabran kao lokacija za pilot-projekt na temelju visokog broja turista koji posjećuju otok.

Kurniawan je rekao: “Bali već ima svoj tržišni udio; zrakoplovna industrija na Baliju je izvanredna, razvijena je usluga iznajmljivanja helikoptera i postoji mnogo entuzijasta. Stoga hidroavion može biti alternativa.”

Potvrdio je da je inicijalni test hidroaviona izveden na plaži Mertasari u blizini mjesta Sanur na Baliju. Kurniawan je rekao: “Ovaj test je proveden kako bi se potaknulo područje da postane prvo hidroavionsko čvorište u Indoneziji koje će biti povezano s drugim potencijalnim lokacijama.”

Dok Kurniawan i njegov tim nastavljaju razvijati potencijal za hidroavione, plutajuće aerodrome i zračnu povezanost s morskim turističkim odredištima s Balija, vodeći dužnosnici i dalje rade na projektu Međunarodne zračne luke Sjeverni Bali.

Govor o Međunarodnoj zračnoj luci Sjeverni Bali ponovno je dospio na stol, unatoč tome što je bio odgođen nekoliko puta. Pokretanje projekta bila je jedno od predizbornih obećanja dolazećeg predsjednika Prabowa Subianta.

Obećao je da će se uspostaviti Međunarodna zračna luka Sjeverni Bali kako bi se pružila alternativa međunarodnoj zračnoj luci I Gusti Ngurah Rai radi sigurnosti i općeg razvoja pokrajine Bali.

Tijekom posjeta regiji Buleleng, Subianto je rekao: “Ne smijemo ovisiti o jednom objektu. Ako se nešto dogodi, ne može se koristiti samo jedna zračna luka; mora postojati rezervna zračna luka.”

Međutim, potvrdio je da bi također volio da se zračna luka razvije na način koji poštuje balinešku kulturu.

Dodao je: “Balineška osobnost mora biti sačuvana; zgrade moraju imati balineške karakteristike. Nemojte graditi velike zgrade. Stvarno vjerujem u to.”

Međunarodna zračna luka Sjeverni Bali trebala bi biti izgrađena na nasipanom zemljištu u Kubutambahanu, što je 40-minutna vožnja od turističkog ljetovališta Lovina na sjeveroistoku otoka i 90-minutna vožnja od vrhunskog ljetovališta na istočnoj obali otoka, Ameda.

Prema tvrtki BIBU Panji Sakti, koja je zadužena za projekt, “zračna luka je planirana da može služiti 50 milijuna putnika u konačnoj fazi.”

Kažu: “Zračna luka ima oko 600 ha, osam metara nadmorske visine, opremljena s dva paralelna uzletno-sletna traka, paralelnom taksi stazom, modernom putničkom zgradom, općom zgradom za opću avijaciju, teretnim terminalom i, naravno, kontrolnim tornjem ATC.”

Razvojni programeri potvrdili su: “Ova konačno odabrana lokacija razmatra prema aerodromu kao sigurnijem za kretanje zrakoplova. Ova lokacija također minimizira utjecaj deložacija stanovnika, ne smeta postojanju hramova i svetih mjesta i ne smeta plodnom zemljištu.”

FAQ (Najčešća pitanja):

1. Što su plutajući aerodromi?
Plutajući aerodromi su aerodromi koji se nalaze na vodi i koriste se hidroavionima. Oni bi mogli biti alternativna prijevozna čvorišta na Baliju i drugim turističkim destinacijama u Indoneziji.

2. Kako bi plutajući aerodromi mogli poboljšati turizam?
Plutajući aerodromi omogućuju bolje povezivanje regija i gradova, što bi moglo privući više turista i potaknuti turizam u regijama koje su granične, najudaljenije i ekonomski podložne.

3. Kako je odabrana lokacija za pilot-projekt plutajućeg aerodroma na Baliju?
Lokacija za pilot-projekt na Baliju odabrana je na temelju visokog broja turista koji posjećuju otok i razvijene zrakoplovne industrije.

4. Koja je svrha izgradnje Međunarodne zračne luke Sjeverni Bali?
Međunarodna zračna luka Sjeverni Bali trebala bi pružiti alternativu postojećoj međunarodnoj zračnoj luci I Gusti Ngurah Rai radi sigurnosti i općeg razvoja pokrajine Bali.