Chattanooga Tourism Co. Launches Surveys to Gather Community Feedback

Chattanooga Tourism Co. is reaching out to the business community and residents of the Scenic City to gather their valuable insights and opinions on the impact of tourism. In collaboration with UTC, the organization has introduced the Tourism Sentiment Surveys, a pioneering initiative designed to understand how locals perceive tourism and its effect on their quality of life.

These surveys provide an opportunity for two different groups of participants to share their perspectives. The Business Tourism Sentiment Survey is aimed at local business owners, regardless of their residency status, and is currently open for responses. Conversely, the Resident Tourism Sentiment Survey will become available on Wednesday, August 21, enabling residents to express their sentiments towards tourism in Chattanooga.

The information gathered from these surveys will play a key role in establishing robust partnerships with community stakeholders as well as influencing decisions and policy development. Chattanooga Tourism Co. recognizes the importance of engaging with the local community and believes that their feedback will shape the future of tourism in the Scenic City.

Moreover, each survey respondent will have the chance to win an exciting prize package. One lucky participant from each survey will receive a prize including a $100 Chattanooga dining gift card, merchandise, and tickets for four to more than ten popular attractions. By providing their input through the surveys, participants not only contribute to the development of tourism in Chattanooga but may also find themselves rewarded for their valuable opinions.

Chattanooga Tourism Co.’s commitment to engaging with the community and incorporating their perspectives ensures that the future of tourism in the Scenic City is a collaborative effort that benefits all stakeholders involved.

Chattanooga Tourism Co. se obraća poslovnoj zajednici i stanovnicima Scenic City-ja da sakupi njihova vrijedna mišljenja o utjecaju turizma. U suradnji s UTC-om, organizacija je pokrenula ankete o turističkom sentimentu, inicijativu koja ima za cilj razumjeti kako lokalci doživljavaju turizam i njegov utjecaj na njihovu kvalitetu života.

Ove ankete pružaju priliku za dvije različite grupe sudionika da podijele svoje perspektive. Anketa o turizmu za poslovne subjekte namijenjena je lokalnim poslovnim vlasnicima, bez obzira na njihov status prebivališta, i trenutno je otvorena za odgovore. S druge strane, anketa o turističkom sentimentu za stanovnike bit će dostupna od srijede, 21. kolovoza, omogućujući stanovnicima da izraze svoje osjećaje prema turizmu u Chattanoogi.

Informacije prikupljene iz ovih anketa odigrat će ključnu ulogu u uspostavljanju snažnih partnerstava s dionicima zajednice, kao i u utjecanju na odluke i razvoj politika. Chattanooga Tourism Co. prepoznaje važnost uključivanja lokalne zajednice i vjeruje da će njihovo povratno mišljenje oblikovati budućnost turizma u Scenic City-ju.

Osim toga, svaki sudionik ankete ima šansu osvojiti uzbudljiv paket nagrada. Jedan sretan sudionik svake ankete će dobiti nagradni paket koji uključuje karticu za blagovanje vrijednosti 100 dolara u Chattanoogi, robu i ulaznice za četveročlanu obitelj za više od deset popularnih atrakcija. Pružanjem svojih mišljenja kroz ankete, sudionici ne samo da doprinose razvoju turizma u Chattanoogi, već se također mogu nagraditi za svoja vrijedna mišljenja.

Predanost Chattanooga Tourisma Co. uključivanju zajednice i uključivanje njihovih perspektiva osigurava da će budućnost turizma u Scenic City-ju biti suradnički napor koji koristi svim sudionicima.