Ekonomski model Grčke treba promijeniti

Grci su se u posljednjih nekoliko godina mogli pohvaliti značajnim povećanjem prihoda od turizma, s iznosom od 9,5 milijardi eura 2010. godine koji je porastao na 20,5 milijardi eura u 2023. godini, a očekuje se daljnji rast od 10% ove godine. Turizam je pružio dragocjen prihod tijekom ekonomske krize, dok će očekivani porast prihoda također imati koristi za bruto domaći proizvod ove godine.

Međutim, naša ekonomija još uvijek prekomjerno ovisi o turizmu, s 17% radne snage zaposlene u sektorima turizma ili tesno povezanim s njim. Ovo je tri puta veće od prosjeka Europske unije i više od dvostrukog udjela u drugim turistički intenzivnim zemljama poput Španjolske, Italije, Hrvatske i Portugala.

Stoga se postavlja pitanje koje mjesto turizma treba imati u proizvodnom modelu Grčke? Je li ova prekomjerna ovisnost o turizmu rezultat komparativnih prednosti zemlje koje diktiraju smjer vođenja našeg tržišta? Odgovor je, iz dva razloga, “ne”, kako objašnjavamo dalje.

Prvi razlog je okolišni. Razvoj turizma ostavlja značajan trag, kao što svjedoče brojni problemi koji proizlaze iz prenaseljenosti i degradacije okoliša na popularnim destinacijama zemlje. Rast turizma također je neizravno subvencioniran slabom implementacijom okolišnih i urbanističkih/građevinskih propisa. Grčki propisi koji štite osjetljiva područja poput obalnih ekosustava i Natura zona među najslabijima su u Europi i neprestano se dalje urušavaju iz klijentelističkih razloga. Službe odgovorne za provedbu okolišnih propisa također su slabe, kako u pogledu resursa tako i neovisnosti, za razliku od europskih standarda. Mnogi dijelovi zemlje nemaju plansku regulaciju i građevina je nekontrolirana. Zakonodavstvo o strateškim ulaganjima subvencionira razvoj velikih turističkih projekata s iznosima od milijuna eura i raznim građevinskim ustupcima. To je situacija koja pogoduje stalnoj implementaciji novih turističkih projekata, bez vizije kako na najbolji način možemo koristiti svoje prirodne prednosti na održiv način.

Drugi razlog je ekonomski. Produktivnost u sektoru turizma je niska, dvostruko niža nego prosječna produktivnost u gospodarstvu, kako na razini EU-a, tako i nacionalnoj razini. Ovo tromo izdanje je povezano s činjenicom da postoji vrlo malo specijalizacije i radna snaga je većinom neaktivna tijekom niskog turističkog razdoblja. Istovremeno, kao što smo primijetili u Izvještaju Pissaridesove komisije [o grčkom gospodarstvu], izobličenja u našem gospodarstvu – poput prekompliciranog zakonodavstva, regulatornih ograničenja i slabosti nadzornih mehanizama – pogoduju malim i maloproizvodnim poslovima, jer mogu djelovati u neformalnom gospodarstvu. Turistički poslovi, koji su uglavnom mali i neproduktivni, neizravno se pogoduju takvim izobličenjima.

Pitanje produktivnosti je ključno. Grčka je 2023. godine imala drugu najnižu radnu produktivnost među 27 zemalja EU-a, ispred samo Bugarske. Položaj naše zemlje u tom pogledu kontinuirano se smanjuje posljednjih 20 godina: bila je na 13. mjestu 2007., pala na 19. mjesto 2014., zatim na 25. mjesto 2019. i na drugo najgore mjesto 2023. godine. Pad grčkog gospodarstva u odnosu na ostatak Europe, djelomično je rezultat ekonomske krize posljednjeg desetljeća. Međutim, krivnja je i na sposobnosti zemlje da promijeni proizvodni model koji se oslanja na niskoproizvodne aktivnosti poput turizma.

Promjena proizvodnog modela nešto je što zahtijeva kombinirane javne politike, koje su mnoge od njih bile izložene u izvješću Pissaridesovog odbora. To zahtijeva da se teret prebaci na visoko produktivne i inovativne djelatnosti, istovremeno dalje obrazujući i razvijajući ljudski kapital zemlje. Sva sredstva za razvoj i subvencije trebaju se usmjeriti samo na takve djelatnosti, i samo tamo gdje postoje obujam i opseg ekonomije.

U međuvremenu, Grčka treba značajno ojačati svoje mehanizme zaštite okoliša kako bi se približila europskim standardima. Benefiti su dvostruki: naš prirodni okoliš bit će zaštićen u korist sadašnjih i budućih generacija, dok će se, u kombinaciji s gore spomenutim politikama, dio radne snage usmjeriti prema sektorima s većim izlazom od turizma, čime se povećava produktivnost u cjelokupnom gospodarstvu.

Razvoj visokoproizvodnih sektora zahtijeva vremena; upornost s postojećim proizvodnim modelom privlačna je samo kratkoročno. Jer ostajući na ovom putu i nastavljajući iscrpljivati naše prirodne resurse, jedno će se jutro probuditi i shvatiti da je sve na čemu smo bili tako ponosni nestalo, a ekonomija koja podržava način života bit će na još nestabilnijem temelju.

Costas Meghir je profesor ekonomije na Sveučilištu Yale.
Christopher Pissarides je profesor na Londonskoj školi ekonomije i dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju.
Dimitri Vayanos je profesor financija na Londonskoj školi ekonomije.

FAQ:

1. Kako se promijenio prihod od turizma u Grčkoj u posljednjih nekoliko godina?
Prihod od turizma u Grčkoj se značajno povećao, s iznosom od 9,5 milijardi eura 2010. godine koji je porastao na 20,5 milijardi eura u 2023. godini, a očekuje se daljnji rast od 10% ove godine.

2. Koje su posljedice prekomjerne ovisnosti Grčke o turizmu?
Grčka još uvijek prekomjerno ovisi o turizmu, s 17% radne snage zaposlene u sektorima turizma ili tesno povezanim s njim. Ovo je tri puta veće od prosjeka Europske unije i više od dvostrukog udjela u drugim turistički intenzivnim zemljama poput Španjolske, Italije, Hrvatske i Portugala.

3. Kakvu ulogu turizam treba imati u proizvodnom modelu Grčke?
Turizam ne bi trebao imati prekomjernu ulogu u proizvodnom modelu Grčke. Grčka trenutno ima prekomjernu ovisnost o turizmu koja nije rezultat komparativnih prednosti zemlje.

4. Kakav je ekonomski utjecaj turizma u Grčkoj?
Produktivnost u sektoru turizma je niska, dvostruko niža nego prosječna produktivnost u gospodarstvu na razini EU-a i nacionalnoj razini. To je povezano s nedostatkom specijalizacije i neaktivnošću radne snage tijekom niskog turističkog razdoblja. Turistički poslovi, koji su uglavnom mali i neproduktivni, pogoduju izobličenjima u grčkom gospodarstvu.

5. Kako se može poboljšati produktivnost u Grčkoj?
Poboljšanje produktivnosti u Grčkoj zahtijeva promjenu proizvodnog modela, s fokusom na visoko produktivne i inovativne djelatnosti. Također je potrebno dalje obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala zemlje. Sredstva za razvoj i subvencije trebaju biti usmjerena samo na takve djelatnosti.

6. Kako se mogu zaštititi okolišni standardi u Grčkoj?
Grčka treba ojačati svoje mehanizme zaštite okoliša kako bi se približila europskim standardima. To će rezultirati zaštitom prirodnog okoliša u korist sadašnjih i budućih generacija.

Definition:
– Produktivnost: mjerilo učinkovitosti proizvodnje, odnosno odnos između proizvedene količine dobara/usluga i uloženih resursa.
– Izobličenja: odstupanja od normalnih uvjeta, u ovom slučaju odstupanja u grčkom gospodarstvu koja pogoduju malim i neproduktivnim poslovima.
– Gospodarstvo niskoproizvodnih aktivnosti: ekonomija temeljena na poslovima koji imaju nisku razinu produktivnosti.
– Visokoproizvodni sektori: sektori koji ostvaruju visok stupanj produktivnosti i pružaju inovativne djelatnosti.

Suggested related links:
Gradbenik
Yale University
London School of Economics