Inovativna politika Balijske vlade generira milijunske prihode od turističke takse

Balijska Pokrajinska vlada potvrdila je da je inicijativa za naplatu Balijske takse za turizam, koja je uvedena u veljači ove godine, generirala ogromnih 117 milijardi IDR, odnosno 7,1 milijuna USD.

Politika zahtijeva da svi međunarodni dolasci na Bali plate 150.000 IDR (10 USD) kako bi doprinijeli zaštiti prirode i kulture otoka te unaprijedili turističku infrastrukturu.

Na konferenciji za novinare, šefica marketinga Ureda za turizam Balijske pokrajine, Ida Ayu Indah Yustikarini, objasnila je da trenutno nema specifičnog plana proračuna koji bi detaljno opisao kako će se ti fondovi koristiti, ali planovi su u tijeku.

Rekla je novinarima: “Avioni će ih koristiti u revidiranom proračunu (APBD) oko listopada 2024.”

Također, taksa za turizam na Baliju započela je nešto problematično, jer su početni podaci pokazali da je oko 60% stranih turista propustilo platiti naknade u prvom dva mjeseca primjene politike.

Međutim, podaci dobiveni nedavnim provjerama koje je provela Turistička zadaća pokazuju da veći broj ljudi može predočiti svoje QR kodove ako ih turistički službenici zaustave ispred glavnih atrakcija.

Taksa za turizam na Baliju propisana je Zakonom, u skladu s Regionalnom uredbom o Baliju broj 6 od 2023. godine, koja se odnosi na naknadu za međunarodne turiste za zaštitu balineške kulture i prirodne okoline.

Prema početnim smjernicama koje su predstavili Balijska pokrajinska vlada, Love Bali i Wonderful Indonesia, sredstva će se koristiti za “njegovanje prirode”, “očuvanje kulture” i “poboljšanje turističkih usluga”.

Međutim, ovog je tjedna zamjenik guvernera Balija Sang Made Mahendra Jaya potvrdio da još uvijek ne postoji jasan plan kako iskoristiti taj ogroman iznos sredstava podržanih od turizma.

Zamjenik guverner Jaya objasnio je novinarima ranije ovog tjedna: “Nastavit ćemo to [porez] socijalizirati svakom stranom turistu koji dolazi na Bali. Ta naknada još nije određena u detalje. Bit će raspravljeno o promjenama u APBD (pokrajinskom proračunu). Moramo biti odgovorni za ovu naknadu, ne samo pred ljudima s Balija, već i pred svijetom”.

Govoreći krajem prošle godine, zamjenik guvernera je rekao da će 50-70% početnih sredstava biti utrošeno za rješavanje problema gospodarenja otpadom na otoku, a ta izjava je izazvala miješane reakcije među ljubiteljima Balija.

Nedavno je gradonačelnik Denpasara zatražio da se 5-10% sredstava Balijske takse za turizam investira u podršku indonezijskim hinduistima koji žive izvan pokrajine Balija, kako bi se podržala hinduistička kultura diljem arhipelaga.

Iako je izvorno predviđeno da Balijska taksa za turizam generira preko 36 milijuna USD godišnje, trenutno stanje pokazuje da još uvijek nisu svi strani dolasci na Baliju platili svoju naknadu od 150.000 IDR.

Turisti su u početku naveli da jednostavno nisu znali za novu politiku kao razlog zašto nisu izvršili svoj doprinos. Također, postoje i problema s web stranicom, aplikacijom i portalom za plaćanje Love Bali.

Iako se čini da aplikacija i web stranica Love Bali sada konstantno rade, još uvijek se pojavljuju trenuci kada se na web stranici prikazuje zabrana 403 Forbidden i druge greške. Web stranica obično neće se učitati ako korisnik ima VPN u pozadini.

S obzirom na to da turisti često nisu plaćali Balijsku taksu za turizam, šef Odbora za turizam Balija, Tjokorda Bagus Pemayun, potvrdio je da će se ubuduće dva puta mjesečno obaviti provjera na glavnim atrakcijama na otoku.

Neprestane provjere provode se periodično od ožujka i čini se da su uspješan način za Ured za turizam Balija da provjerava QR kodove vaučera i razgovara s turistima o fondu za takse.

Pemayun je rekao novinarima: “Nadamo se da će putničke agencije i hoteli poticati turiste da uvijek imaju dokaz o plaćanju tijekom putovanja, a turisti će također biti zamoljeni da svoj QR kod pokažu službenicima prilikom provjere.”

FAQ:
1. Što je Balijska taksa za turizam?
Balijska taksa za turizam je naknada koju strani turisti plaćaju pri dolasku na otok Bali. Izvorni iznos naknade iznosi 150.000 IDR (10 USD).

2. Za što se koristi Balijska taksa za turizam?
Sredstva prikupljena putem Balijske takse za turizam koristit će se za zaštitu prirode i kulture otoka Bali te za unapređenje turističke infrastrukture.

3. Kako se Balijska taksa za turizam koristi trenutno?
Nema specifičnog plana proračuna koji detaljno opisuje kako će se sredstva koristiti, ali planovi su u tijeku.

4. Koje su posljedice ako turisti ne plate Balijsku taksu za turizam?
Turisti kojima je propušteno plaćanje takse bit će zaustavljeni na glavnim atrakcijama otoka i bit će im traženo da predoče QR kodove kao dokaz plaćanja.

5. Kako mogu platiti Balijsku taksu za turizam?
Balijska taksa za turizam može se platiti putem web stranice i aplikacije Love Bali.

6. Kako provjeriti je li taksa plaćena?
Turistički službenici na glavnim atrakcijama provjeravaju QR kodove vaučera i razgovaraju s turistima o taksi.

7. Koje su moguće greške prilikom korištenja web stranice Love Bali?
Ponekad se na web stranici može prikazati zabrana 403 Forbidden i druge greške. Također, web stranica može imati problema s učitavanjem ako korisnik koristi VPN.

8. Koje su predložene promjene u APBD?
Iako još nema konkretnog plana, moguće promjene u APBD-u (pokrajinskom proračunu) uključuju podršku indonezijskim hinduistima koji žive izvan Balija i rješavanje problema gospodarenja otpadom na otoku.

Linkovi:
Love Bali – službena web stranica Love Bali