Legal Action to be Taken Against Tourist Boat Owners for Damaging Coral Reef at Koh Kradan

Authorities are taking strict legal action against the owners of a tourist boat that was discovered anchored on a coral reef off Koh Kradan, a popular snorkeling destination. The incident came to light after a photo and video clip were shared on the marine environmental watchdog Facebook page, Monsoon Garbage Thailand, showing a rope tied around the coral reef while a mooring buoy was available.

In response to the public outcry, the Department of National Parks, Wildlife and Plant Conservation (DNP) has launched an investigation and is calling for a long-term solution to prevent such incidents in the future. The investigation revealed that the incident occurred in the seas off Koh Kradan in Sikao district, Trang province. This area is a part of Hat Chao Mai National Park and falls under the jurisdiction of the 3rd Koh Kradan National Park Protection Unit. The boat involved has been identified as the Libong Travel.

In accordance with the 2019 National Parks Act, Hat Chao Mai National Park officials will pursue stringent legal action against those responsible for damaging the coral reef. In addition to facing fines, the wrongdoers could also be banned from entering the area.

The National Park Act of 2019 provides for fines of up to 500,000 baht or a prison sentence of up to five years, or both, for individuals who degrade natural resources and harm the ecosystem and biodiversity.

To prevent further harm to the environment, park officials will hold a meeting with all tourist boat owners operating in Hat Chao Mai National Park. The aim is to raise awareness and ensure all actions taken by the tourism industry are environmentally responsible and sustainable.

By taking decisive action against those who harm natural resources, authorities aim to preserve and protect the delicate coral reefs and marine ecosystems at Koh Kradan for future generations to enjoy.

Vlasti poduzimaju stroge pravne mjere protiv vlasnika turističkog broda koji je otkriven sidren na koraljnoj grebenu kod otoka Koh Kradan, popularne destinacije za snorklanje. Incident je postao poznat nakon što je fotografija i video isječak podijeljen na Facebook stranici uvjetovanog naziva Monsoon Garbage Thailand, koji prikazuje kanap vezan oko koraljnog grebena dok je bio na raspolaganju bovu za vez.

Kao odgovor na javni bijes, Uprava nacionalnih parkova, divljači i zaštite bilja (DNP) pokrenula je istragu i traži dugoročno rješenje kako bi se spriječili takvi incidenti u budućnosti. Istraživanje je otkrilo da se incident dogodio u moru kod otoka Koh Kradan u okrugu Sikao, u provinciji Trang. Ovo područje dio je Nacionalnog parka Hat Chao Mai i podliježe jurisdikciji 3. jedinice za zaštitu nacionalnog parka Koh Kradan. Brod uključen u incident identificiran je kao Libong Travel.

Sukladno Zakonu o nacionalnim parkovima iz 2019. godine, dužnosnici Nacionalnog parka Hat Chao Mai će poduzeti stroge pravne mjere protiv odgovornih za oštećenje koraljnog grebena. Osim novčanih kazni, počinitelji mogu biti i zabranjeni ulazak u to područje.

Zakon o Nacionalnim parkovima iz 2019. godine predviđa kazne do 500.000 bahta ili zatvorsku kaznu do pet godina, ili oboje, za pojedince koji degradiraju prirodne resurse i nanose štetu ekosustavu i bioraznolikosti.

Kako bi se spriječilo daljnje štetno djelovanje na okoliš, parkovi će organizirati sastanak s vlasnicima svih turističkih brodova koji rade u Nacionalnom parku Hat Chao Mai. Cilj je podići svijest i osigurati da sve radnje turističke industrije budu ekološki odgovorne i održive.

Odlučnim djelovanjem protiv onih koji štete prirodnim resursima, vlasti imaju cilj očuvati i zaštititi osjetljive koraljne grebene i morske ekosustave na otoku Koh Kradan za buduće generacije koje će uživati u tome.

Definicije:
– Koraljni greben: Podvodna struktura od koralja koja se nalazi na ili u blizini površine mora.
– Osnovna jedinica za zaštitu nacionalnih parkova: Organizacija odgovorna za zaštitu i upravljanje određenim područjem nacionalnog parka.
– Ekosustav: Skup svih živih organizama (biljaka, životinja i mikroorganizama) i njihovih neživih okoliša koji zajedno djeluju i međusobno ovise.
– Bioraznolikost: Raznolikost svih oblika života na Zemlji, uključujući biljke, životinje, gljive i mikroorganizme.