Natragnost dirljiva: Zaštita Molly Malone

Svakodnevno, na Suffolk ulici, gužve turista hrle kako bi vidjeli ponos Dublina koji se nalazi ispred crkve sv. Andraja: kip Molly Malone, folklorne ribarnice koja je proslavljena u neoficijalnoj hvalospjevnoj pjesmi Dublina “Cockles and Mussels”. Mnogi od njih čine više od samog gledanja: u neobičnoj tradiciji za koju vodiči tvrde da donosi sreću, posjetitelji često diraju kip. Ova praksa je toliko raširena i dugotrajna da se prsa na brončanom kipu raspala.

Kritičari tvrde da je ova praksa trajala predugo. Ray Yeates, umjetnički direktor Gradskog vijeća Dublina, izjavio je Washington Postu da ova habanja pokazuju “manjak poštovanja prema kipu”, koji je postavljen 1988. godine. Mlada studentica Trinity College Dublin, koja redovito održava ulične nastupe, pjevanje i sviranje gitare u blizini, pokrenula je kampanju pod nazivom “Ostavite Molly Malone na miru” kako bi zaštitila kip koji je postao neizostavan dio irske kulture.

“Iz dana u dan sam sve više i više frustrirana načinom na koji Molly Malone – koja je nacionalno blago i nacionalna ikona – biva nedostojno tretirana”, rekla je Tilly Cripwell. “Ljudi su je ismijavali”.

Iako je istina da je Molly bio oblik imena Mary, oni koji tvrde da je ona historijska osoba nisu pružili nikakve dokaze da je ijedna od „Mary Mallone“ navedenih u matičnim knjigama crkve Sv. Johna, kojih je bilo mnogo, ikad koristila ime Molly. Uz to, Murphy nije pronašao nijednu verziju pjesme “Cockles and Mussels” prije 1850. godine, kada se pojavila u “gagbooku” koji je napisao klaun iz viktorijanskog cirkusa. Prve bilješke o toj pjesmi su objavljene u Bostonu 1876. godine – više od 150 godina nakon što je “prava” Molly Malone navodno umrla, napisao je Murphy.

Unatoč tome što je Molly stvarna ili ne, ona i pjesma koja ju je oživjela ukorijenjena su u dublinskoj kulturi, rekao je Yeates. “Cockles and Mussels” se pjeva u barovima, na koncertima, domaćim zabavama i utakmicama lokalnog nogometnog kluba.

Cripwell, 22 godine, nije puno znala o mitu Molly Malone prije nego što je počela svirati na ulici prije godinu i pol dana tijekom druge godine fakulteta gdje studira španjolski i njemački jezik. Cripwell je odabrala pločnik ispred crkve sv. Andraja jer to područje nalikuje gradskom trgu i ima dobru akustiku, a kip Molly Malone privuče mnoštvo turista, neke od kojih ona može privući pjesmom.

Cripwell je brzo primijetila da turisti gotovo uvijek trljaju ili dodiruju grudi kipa. Neki vodiči čak potiču turiste da to čine – “navodno za sreću”, kaže ona.

Cripwell nije bila prva koja je upitala tradiciju. Uzbuđena pokretom #MeToo, jedna žena je 2018. godine napisala pismo za Irish Times u kojem je pozvala ljude da “prestanu seksualno uznemiravati Molly Malone”. Autorica je čitatelje upozorila na nedavni posjet Suffolk ulici gdje je vidjela mnoštvo koje se izvijalo kako bi se fotografiralo s Molly i bila je šokirana kada je vidjela kako je nekoliko mladića hvatalo za grudi, smijalo se i okretalo prema publici za reakciju.

Nažalost, malo je tko obratio pažnju na pismo. Šest godina kasnije, diranje ostaje tradicija.

Nakon što se pridružila kampanji, tijekom proteklih mjeseci Cripwell je surađivala s dvije feminističke organizacije. Predstavnica jedne od njih je kredom na tlo ispisala “Dodirivanje nije dobra sreća” i “Ostavite me Malone”. Osoba iz druge grupe je držala natpis “Ostavite Molly na miru” dok je Cripwell izvodila remiks pjesme “Cockles and Mussels” koju je napisala za svoju kampanju.

“U lijepom gradu Dublinu, svi kažu da je ona lijepa, ali to odluče pokazati dodirivanjem”, pjevala je Cripwell, kasnije dodajući: “Sada je nitko ne može spasiti od ljudi koji je se prijavljuju i htjela bih vikati, ‘Samo ostavite Molly na miru!'”

Često postavljana pitanja (FAQ):

1. Tko je Molly Malone?
Molly Malone je lik iz irske folklorne pjesme “Cockles and Mussels” koja je postala poznata širom Dublina. Početkom 19. stoljeća postala je fiktivni simbol ribarice koja je prodavala školjke u Dublinu.

2. Zašto je kip Molly Malone važan?
Kip Molly Malone postao je ikona i nacionalno blago Irske. Ona predstavlja dio irske kulture i tradicije.

3. Što se događa s kipom Molly Malone?
Kip Molly Malone je podložan habanju jer mnogi posjetitelji dodiruju ili trljaju prsa kipa u nadi da će donijeti sreću. Kao rezultat toga, prsa na kipu su se raspala.

4. Što je kampanja “Ostavite Molly Malone na miru”?
Kampanja “Ostavite Molly Malone na miru” pokrenuta je kako bi se zaštitio kip Molly Malone od daljnjeg habanja. Cilj kampanje je promovirati poštovanje prema kipu i očuvati ga kao važni dio irske kulture.

5. Koje su alternative za dodirivanje kipa Molly Malone?
Umjesto dodirivanja kipa, posjetitelji se potiču da jednostavno uživaju u pogledu na kip i izraze poštovanje prema njemu na drugi način.

Definicije:

– Molly Malone: Fiktivni lik ribarice iz irske folklorne pjesme “Cockles and Mussels”.

– “Cockles and Mussels”: Irska folklorana pjesma koja je postala popularna u Dublinu. Opijeva život Molly Malone, ribarice koja prodaje školjke.

Srodne veze:

Dublin.ie – Službena web stranica Dublina s informacijama o gradu, događanjima i turističkim atrakcijama.