Nova porezna pravila za turiste na Baliju

Bali je službeno pokrenuo novi porez na turizam.

Novi porez na turizam obvezan je za sve međunarodne turiste koji posjećuju provinciju i može se platiti online, osobno na Baliju Aeroportu ili u registriranim hotelima i ljetovalištima.

Dok se prvi tjedan nove normalnosti odvija, globalne ambasade su kontaktirane kako bi se pomogle pritiskom i promocijom novog poreza na turizam među najboljim posjetiteljima otoka.

Ambasadori koji rade u indonezijskim ambasadama dobili su pismo kojim se traži dodatna podrška u širenju informacija o porezu na turizam na Baliju potencijalnim posjetiteljima.

Tjok Bags Pemayun, šef Balinskog ureda za turizam, rekao je novinarima: “Pismo je poslano indonezijskim ambasadorima diljem svijeta, a potpisao ga je guverner Balija.”

Iako još uvijek nema jasnih kazni ili kazni za neplaćanje obvezne naknade, vođe na Baliju žele da turisti jasno znaju što se od njih očekuje prilikom posjeta otoku.

To uključuje saznanje da je novi porez na turizam na snazi ​​i postupanje u skladu s popisom Do’s and Don’ts Balija koji je objavljen prošle godine kao dio inicijative za suzbijanje loše ponašanih stranaca na otoku.

Turisti moraju znati da je lakše i brže platiti svoj porez na turizam online prije dolaska na Bali. Time će samo morati predočiti svoj vaučer za porez na turizam jednom od sedam djelatnika koji će biti dežurni na Baliju Aeroportu.

Sedam dežurnih službenika opremljeno je skenerima za QR kodove i ručno će provjeravati one koji su platili porez.

Pemayun je novinarima rekao: “Ne želimo stvarati dodatne redove, pa koristimo praktičniju skeniranje tijekom početne faze putem mobilnih uređaja.”

Nada je da novi sustav neće ometati dolazak turista. Plaćanje naknade po dolasku može se obaviti u samo 23 sekunde, prema najvišim turističkim dužnosnicima.

Međutim, u vršnim trenucima može biti još jedan red za plaćanje poreza na turizam, uz plaćanje vize po dolasku i čekanje na štambilje od strane imigracijskih službenika.

Porez na turizam već prikuplja sredstva za županijsku vladu za očuvanje baštine, zaštitu prirodnih krajolika i poboljšanje turističkog doživljaja.

Službenici su objavili podatke koji pokazuju da su turisti bili voljni platiti naknadu čak i tijekom probnog razdoblja od 7. do 13. veljače, kada je porez uveden na dobrovoljnoj osnovi.

Kako stvari sada stoje, već je prikupljeno više od 2,2 milijarde indonezijskih rupija.

Bali planira dočekati 7 milijuna međunarodnih turista do 2024. godine, a Indonezija u cjelini cilja na 11,4 milijuna međunarodnih posjetitelja.

S obzirom na toliko turista koji prolaze kroz međunarodni aerodrom I Gusti Ngurah Rai i toliko koraka procesa korisnika, lako je vidjeti zašto službenici ulažu u razvoj više digitalnih sustava za turističke usluge na aerodromu.

Novi automatski ulazi sada su instalirani na međunarodnom terminalu dolaska, a uskoro će biti dodano i više na odlascima.

Novi automatski ulazi omogućavaju turistima brzo provlačenje putovnica i prolaz kroz imigraciju, iako su svi pultovi za imigraciju na Baliju još uvijek osobljeni.

Jedan od najlakših načina za uštedu vremena za turističke grupe prilikom dolaska na Bali jest dogovoriti svoju vizu po dolasku prije slijetanja na otok.

Postoji samo jedna službena indonezijska internetska stranica za imigraciju, koja je https://molina.imigrasi.go.id/ – na ovoj stranici turisti mogu podnijeti zahtjev za eVoA za do pet osoba u grupi.

Postupak je jednostavan: idite na početnu stranicu i kliknite “prijava”, odaberite kategoriju vize za koju se želite prijaviti, ispunite podatke o putovanju i osobne podatke (sve je jednostavno) i izvršite plaćanje.

Kada bude odobrena, viza će biti poslana aplikantima putem e-pošte.

Često postavljana pitanja (FAQ) u vezi novog poreza na turizam na Baliju:

1. Tko je obvezan platiti novi porez na turizam?
Novi porez na turizam obvezan je za sve međunarodne turiste koji posjećuju provinciju Balija.

2. Gdje se može platiti novi porez na turizam?
Porez se može platiti online, osobno na Baliju Aeroportu ili u registriranim hotelima i ljetovalištima.

3. Postoji li kazna za neplaćanje poreza na turizam?
Trenutno nema jasnih kazni ili kazni za neplaćanje obvezne naknade, ali vođe na Baliju žele da turisti znaju što se od njih očekuje i da postupaju u skladu s propisima.

4. Kako se može brzo platiti naknada za porez na turizam?
Turisti mogu brzo platiti svoj porez na turizam online prije dolaska na Bali kako bi izbjegli duže čekanje. Nakon dolaska, mogu predočiti svoj vaučer za porez na turizam jednom od sedam djelatnika na Baliju Aeroportu.

5. Kako će biti provjereno je li porez plaćen?
Sedam djelatnika na Baliju Aeroportu provjeravat će plaćanje poreza ručno i putem skenera za QR kodove.

6. Što se događa u vršnim trenucima na imigraciji?
U vršnim trenucima, može biti dodatni red za plaćanje poreza na turizam, uz plaćanje vize po dolasku i čekanje na štambilje od strane imigracijskih službenika.

7. Kako porez na turizam koristi zajednici?
Prikupljeni porez na turizam koristi se za očuvanje baštine, zaštitu prirodnih krajolika i poboljšanje turističkog doživljaja.

8. Koje su nove mjere uvedene na Baliju kako bi se ubrzao proces imigracije?
Na međunarodnom terminalu dolaska instalirani su novi automatski ulazi koji omogućavaju brže provlačenje putovnica i prolazak kroz imigraciju.

9. Kako turističke grupe mogu uštedjeti vrijeme prilikom dolaska na Bali?
Jedan od načina za uštedu vremena je dogovoriti vizu po dolasku prije slijetanja na otok putem službene indonezijske internetske stranice za imigraciju.

10. Koja je službena internetska stranica za zahtjev eVoA za Indoneziju?
Službena internetska stranica za podnošenje zahtjeva za eVoA je https://molina.imigrasi.go.id/.

Srodne poveznice:
Bali.com