OXO The Residence: A Sustainable Haven in Nyanyi, Bali

OXO The Residence, a new sustainable housing complex in Tabanan Regency, has captured the attention of potential residents in Bali. Developed by Nuanu in collaboration with OXO Group Indonesia, the housing development has already sold out all 40 villa units, showcasing the high demand for sustainable living options in the region.

The eco-friendly villas, priced between IDR 8-16 billion, offer residents a unique blend of Western standards of living and a vibrant tropical paradise. OXO Living, the masterminds behind the project, describe The Residences as both a comfortable and safe haven for families and a thriving community for adults. The complex is designed with privacy, community, and green living in mind, providing an unparalleled lifestyle for modern families.

Nuanu Creative City, a larger sustainable development initiative, encompasses the OXO The Residence project. Located just minutes away from the popular Canggu tourism resort, the city aims to create a harmonious living environment where people and nature can coexist. Within Nuanu Creative City, residents can enjoy various amenities, including the recently opened Luna Beach Club and the upcoming Suara Festival.

Sergey Solonin, the founder of Nuanu, expressed his excitement for this launch, stating that The Residences will enhance the overall vision of the ecosystem. Johannes Weissenbaeck, founder and CEO of OXO Group Indonesia, highlighted the commitment to sustainability and premium service in the development. Both founders believe that this project will contribute to a more meaningful life for its residents.

While the development showcases the success of sustainable housing in Bali, concerns regarding the rapid growth of the tourism industry and overdevelopment in areas like Canggu have been raised. However, OXO The Residence stands as a beacon of hope, providing a model for responsible and sustainable development in the region.

OXO The Residence, novi kompleks održivog stanovanja u regiji Tabanan, privukao je pažnju potencijalnih stanara na Baliju. Razvijen od strane Nuanu u suradnji s OXO Group Indonesia, stambeni kompleks već je rasprodao svih 40 vila, što pokazuje visoku potražnju za održivim opcijama stanovanja u regiji.

Eko-vile, čija je cijena između 8-16 milijardi IDR, nude stanarima jedinstvenu kombinaciju zapadnih standarda stanovanja i živahni tropski raj. OXO Living, umovi iza projekta, opisuju The Residencies kao udobno i sigurno utočište za obitelji, ali i cvjetajuću zajednicu za odrasle. Kompleks je dizajniran s privatnošću, zajednicom i zelenim načinom života na umu, pružajući neusporediv način života za moderne obitelji.

Nuanu Creative City, veći inicijativu održivog razvoja, obuhvaća projekt OXO The Residence. Smješten samo nekoliko minuta udaljen od popularnog turističkog odmarališta Canggu, grad ima za cilj stvaranje harmoničnog životnog okruženja u kojem ljudi i priroda mogu koegzistirati. Unutar Nuanu Creative City, stanari mogu uživati ​​u raznim sadržajima, uključujući nedavno otvoreni Luna Beach Club i nadolazeći Suara Festival.

Sergey Solonin, osnivač Nuanu, izrazio je svoje oduševljenje ovim lansiranjem, ističući da će The Residences poboljšati cjelokupnu viziju ekosustava. Johannes Weissenbaeck, osnivač i izvršni direktor OXO Grupe Indonesia, istaknuo je posvećenost održivosti i premium usluge u razvoju. Obojica osnivača vjeruju da će ovaj projekt doprinijeti značajnijem životu za njegove stanare.

Iako razvoj prikazuje uspjeh održivog stanovanja na Baliju, izražene su zabrinutosti vezane uz brzi rast turističke industrije i prekomjernog razvoja u područjima poput Canggua. Međutim, OXO The Residence stoji kao simbol nade, pružajući model za odgovorni i održivi razvoj u regiji.

Ključni pojmovi:
– Održivo stanovanje: Stanovanje koje koristi resurse na način koji minimalno šteti okolišu i podržava dugoročnu održivost.
– Nuanu Creative City: Veći projekt održivog razvoja koji obuhvaća OXO The Residence.
– OXO Living: Tvrtka odgovorna za razvoj The Residences.
– Canggu: Popularno turističko odmaralište u blizini Nuanu Creative City.