Pendleton County: A Hidden Gem for Tranquil Getaways

Pendleton County, known for its picturesque landscapes and rich cultural heritage, has taken a significant step towards becoming a regional tourism hub. Last Tuesday, the first group of tourism commissioners were sworn in by Judge Executive David Fields, marking a new era for tourism in the area.

One of the key developments that have facilitated this progress is the implementation of a 3 percent transient room tax, effective since July 1st. This tax, levied on fees for overnight accommodations in the county, will provide the necessary funds to boost tourism initiatives in Pendleton County.

The newly established seven-member tourism commission, consisting of representatives from lodging, dining, Chamber of Commerce, and the wider community, is dedicated to enhancing Pendleton County’s appeal to leisure, group, and business travelers. Led by Tami Vater, the county Economic and Tourism director, the commission aims to develop an extensive marketing and promotional strategy to expand Pendleton County’s presence within the region and neighboring states.

By leveraging its natural beauty, hosting annual events like the Kentucky Wool Festival and the Balloons and Tunes festival, and highlighting its warm hospitality, Pendleton County hopes to attract overnight visitors to its diverse selection of accommodations and recreational facilities. With close proximity to major cities like Lexington and Cincinnati, Pendleton County is perfectly positioned to captivate individuals seeking a serene escape from urban life.

Furthermore, the county’s extended stay residences and campgrounds offer a range of options for those looking for a longer retreat. The tourism commission recognizes the potential impact of tourist footfall to nearby attractions, such as the Ark Encounter in Williamstown, on local extended stay establishments, particularly in the western precincts of the county.

With a strategic initiative focused on targeted tourism promotions, Pendleton County aims to establish itself as a sought-after destination for those in search of a tranquil respite from metropolitan bustle. The commission is committed to leveraging the county’s natural grandeur, cultural events, and hospitality amenities to entice overnight visitors and drive economic growth in the area.

For more information about Pendleton County’s growing tourism program, interested individuals can contact them via phone at 859-654-4567, email at [email protected], visit their website at pendletoncountytourism.com, or connect with them on social media platforms such as Facebook (Pendleton County Tourism) and Instagram (Pendleton Tourism).

Pendleton County, poznat po slikovitim pejzažima i bogatoj kulturnoj baštini, napravio je značajan korak ka postizanju statusa regionalnog turističkog centra. Prošlog utorka, prva grupa turističkih komesara se prisegnula pred Davidom Fieldsom, izvršnim sudijom, obilježavajući novu eru turizma na tom području.

Jedan od ključnih razvoja koji su omogućili ovaj napredak je uvođenje 3-postotnog poreza na usluge privremenog smještaja, koji je bio na snazi od 1. srpnja. Ovaj porez, nametnut na naknadu za prenoćište u okrugu, pružit će potrebna sredstva za poticanje inicijativa u turizmu u Pendleton Countyju.

Novoformirana komisija za turizam, sa sedam članova, sastavljenih od predstavnika iz hotela, ugostiteljstva, Trgovačke komore i šire zajednice, posvećena je poboljšanju privlačnosti Pendleton Countyja za putnike u slobodno vrijeme, grupe i poslovne putnike. Pod vodstvom Tami Vater, direktorice za ekonomiju i turizam okruga, komisija ima za cilj razviti opsežnu marketinšku i promocijsku strategiju kako bi proširila prisustvo Pendleton Countyja u regiji i susjednim državama.

Iskorištavanjem svoje prirodne ljepote, organiziranjem godišnjih događanja poput Kentucky Wool festivala i Balloons and Tunes festivala i isticanjem svoje srdačnosti, Pendleton County se nada privući posjetitelje koji žele prenoćiti u njihovom raznolikom izboru smještajnih objekata i rekreacijskih sadržaja. S obzirom na blizinu velikih gradova poput Lexingtona i Cincinnatija, Pendleton County je idealno smješten da privuče pojedince koji traže miran bijeg od gradske vreve.

Osim toga, produženi boravak i kampovi u okrugu nude razne mogućnosti za one koji traže dulji odmor. Komisija za turizam prepoznaje potencijalni utjecaj posjetitelja na obližnje atrakcije, poput Ark Encounter u Williamstownu, na lokalne objekte za produženi boravak, posebno u zapadnim dijelovima okruga.

S strategijskom inicijativom usmjerenom na ciljane marketinške kampanje, Pendleton County želi uspostaviti sebe kao željenu destinaciju za one koji traže miran bijeg od gradske gužve. Komisija se obvezuje iskoristiti prirodnu ljepotu okruga, kulturne događaje i ugostiteljske objekte kako bi privukla prenoćne posjetitelje i potakla ekonomski rast u području.

Za više informacija o rastućem programu turizma u Pendleton Countyju, zainteresirane osobe mogu kontaktirati putem telefona na broj 859-654-4567, putem e-pošte na [email protected], posjetiti njihovu web stranicu na pendletoncountytourism.com ili se povezati s njima putem društvenih mreža kao što su Facebook (Pendleton County Tourism) i Instagram (Pendleton Tourism).

Definitions:
1. 3-postotni porez na usluge privremenog smještaja – porez od 3 posto koji se plaća na naknadu za prenoćište u okrugu.
2. Tami Vater – direktorica za ekonomiju i turizam okruga Pendleton.
3. Ark Encounter – atrakcija smještena u Williamstownu, Kentucky, koja simulira izgradnju Noine arke prema biblijskim pričama.

Suggested related links:
Službena web stranica turizma Pendleton Countya
Facebook stranica turizma Pendleton Countya
Instagram stranica turizma Pendleton Countya

The source of the article is from the blog enp.gr