Razvoj puta bijega Dalaj Lame postaje turistička atrakcija u Arunachal Pradešu

Vlada savezne države Arunachal Pradeš razvija stazu bijega Dalaj Lame iz 1959. unutar Indije kako bi je uključila u duhovnu i religijsku turističku rutu, nakon Kineziove aneksije Tibeta.

Lumla, malo poznat gradić u okrugu Tawang na zapadu Arunachal Pradeša, uskoro će se naći na nacionalnoj turističkoj mapi. Mladi Dalaj Lama prošao je i čak boravio u ovom području tijekom svog bijega iz Lhase prema Indiji, izvijestila je agencija PTI 23. veljače.

“Trenutno razvijamo stazu bijega Njegove Svetosti u religijsku i duhovnu turističku rutu koja se provodi. U svakom mjestu gdje je Dalaj Lama proveo noć tijekom puta prema Indiji iz Tibeta, izgradit će se petmonolita”, rekla je Tsering Lhamu, član parlamenta iz Lumle, PTI-u.

Staza bijega prolazila je kroz poslovni put koji je započinjao u tibetanskom distriktu Tsona i završavao u Khen-Dze-mani u okrugu Zemithang u Tawangu.

Dana 31. ožujka 1959. godine, Dalaj Lama i grupa od osam ljudi zajedno s drugom grupom od osamdeset ljudi službeno su primljeni u Khen-Dze-Mani od strane političkog službenika Tawanga, 5. pješačke brigade Assama i naroda Zemithanga, izvijestio je izvještaj.

Trenutno, mali ulaz poznat kao ‘Lhasa Dwar’, točka na kojoj je Dalaj Lama ušao u Indiju, označava ‘Sveti drvo’, koje je navodno izraslo iz štapa koji je Dalaj Lama zakopao tijekom bijega. Sada se štuje kao relikvija koja obilježava povijesni događaj.

Druga zanimljiva točka interesa u ovom području je viseći most s indijske strane, nakon čega slijedi Lhasa Dwar.

Također, tu je Gorsam Chorten, malo udaljen od Lhasa Dwara, udaljen 90 km od Tawanga. Osnovao ga je monaški red Monpa po imenu Lama Pradhar u 12. stoljeću i to je najveći budistički stup u regiji, izvijestio je izvještaj. Monpa je jedno od glavnih plemena Arunachala Pradeša. Dalaj Lama je jedan dan proveo u Gorsam Chortenu.

Zemithang se također razvija kao živopisno selo u okrugu Tawang u sklopu programa živopisnih sela Novog Delhija za suprotstavljanje “selima za obranu granica” Kine u okupiranom Tibetu.

Lhamu je rekao kako su dva gompe u području Thonglek i Lumla završena kao dio projekta, dok se muzej otvara u Lumli, u kojem će biti izloženi razni artefakti vezani za Dalaj Lamu.

Također, u sklopu NE projekta Swadesh Darshan iz Ministarstva turizma Unije koji se odnosi na razvoj turističke rute Bhalukpong-Bomdila-Tawang, na granici između Indije i Butana, izgrađuje se 34 metara visoka statua Maitreya Bude (budućeg Bude), izvijestio je izvještaj.

Swadesh Darshan shema jedan je od glavnih programa ministarstva za razvoj tematskih ruta u zemlji na planiran i prioritetan način. U okviru ove sheme, vlada se usredotočuje na razvoj kvalitetne infrastrukture s ciljem pružanja boljeg iskustva i objekata posjetiteljima, istovremeno potičući gospodarski rast.

Često postavljana pitanja (FAQ)

1. Koje je područje povezano s duhovnom i religijskom rutom staze bijega Dalaj Lame?
– Lumla, gradić u okrugu Tawang, Arunachal Pradeš, Indija.

2. Kako vlada savezne države Arunachal Pradeš razvija stazu bijega Dalaj Lame?
– Izgrade će se petmonolita na mjestima gdje je Dalaj Lama provodio noći tijekom svog bijega.

3. Koja je točka označena kao ‘Lhasa Dwar’?
– To je mali ulaz koji označava mjesto gdje je Dalaj Lama ušao u Indiju.

4. Koja je zanimljiva točka interesa u ovom području?
– Gorsam Chorten, najveći budistički stup u regiji, osnovan je od monaškog reda Monpa.

5. Koji je program razvoja živopisnih sela u području Zemithang?
– Program živopisnih sela Novog Delhija za suprotstavljanje “selima za obranu granica” Kine u okupiranom Tibetu.

6. Što se razvija uz NE projekt Swadesh Darshan?
– Izgrađuje se 34 metara visoka statua Maitreya Bude (budućeg Bude) na granici između Indije i Butana.

Definicija ključnih pojmova i žargona:

– Staza bijega: Put kojim je Dalaj Lama pobjegao iz Tibeta u Indiju 1959. godine nakon aneksije Tibeta od strane Kineza.

– Monolit: Veliki kameni spomenik ili stup.

Sugerirani povezani linkovi:
Mjesta koja trebate posjetiti u Arunachal Pradešu