Saudi Arabia Experiences Surge in Tourism, Aims for Even More Growth

Saudi Arabia recorded a remarkable milestone in its tourism industry with a staggering 27 million foreign tourists visiting in 2023. This achievement comes just under five years after the Gulf kingdom opened its doors to global tourism.

The figures for 2023 were announced by Tourism Minister Ahmed Al Hatib during a conference organized by the Saudi Arabian State Fund. Al Hatib revealed that out of the 100 million tourists, 77 million were domestic tourists, while 27 million hailed from abroad.

In line with Crown Prince Mohammed bin Salman’s Vision 2030 reform agenda, which focuses on diversifying the country’s economy away from oil, the authorities have set ambitious goals for the future. Previously aiming for 100 million annual tourists by 2030, the new target has been revised to an impressive 150 million tourists.

The introduction of a general tourist visa in 2019, just before the global outbreak of the COVID-19 pandemic, played a significant role in attracting foreign visitors. Previously, Saudi Arabia primarily welcomed pilgrims and business travelers due to the presence of Islam’s holiest sites in Mecca and Medina.

The Red Sea coast, known for its picturesque landscapes, is anticipated to be a major tourist hotspot with the development of new resorts. However, recent attacks by Houthi rebels on ships in the Red Sea, near neighboring Yemen, have raised security concerns in the region.

The Houthis, engaged in a long-standing conflict with a Saudi-led military coalition since 2015, claim their attacks are a show of solidarity with the Palestinians and a protest against the ongoing war between Israel and Hamas in the Gaza Strip.

Saudi Arabia’s tourism industry is rapidly growing, positioning itself as an attractive destination for visitors worldwide. With its rich cultural heritage, natural beauty, and diverse offerings, the kingdom is poised to achieve even greater success in the coming years.

Saudijska Arabija bilježi značajan napredak u turističkoj industriji, s nevjerojatnih 27 milijuna stranih turista koji su posjetili zemlju u 2023. godini. Ovaj uspjeh dolazi gotovo pet godina nakon što je kraljevina otvorila vrata globalnom turizmu.

Podatke za 2023. godinu je objavio ministar turizma Ahmed Al Hatib tijekom konferencije koju je organizirao Saudijski državni fond. Al Hatib je otkrio da se od 100 milijuna turista, 77 milijuna odnosi na domaće turiste, dok je 27 milijuna bilo stranih.

U skladu s reformskim planom Vizija 2030 princa Mohammeda bin Salmana, koji se fokusira na diverzifikaciju zemljinog gospodarstva izvan nafte, vlasti su postavile ambiciozne ciljeve za budućnost. Ranije je cilj bio 100 milijuna godišnjih turista do 2030. godine, a novi cilj sada je impresivnih 150 milijuna turista.

Uvođenje opće turističke vize 2019. godine, neposredno prije globalnog izbijanja pandemije COVID-19, odigralo je značajnu ulogu u privlačenju stranih posjetitelja. Ranije je Saudijska Arabija uglavnom dobrodošlicu pružala hodočasnicima i poslovnim putnicima zbog prisutnosti najsvetijih mjesta islama u Meki i Medini.

Obala Crvenog mora, poznata po slikovitim krajolicima, očekuje se da će postati popularno turističko odredište s razvojem novih ljetovališta. Međutim, nedavni napadi Hutija na brodove u Crvenom moru, u blizini susjednog Jemena, izazvali su sigurnosne probleme u regionu.

Hutiji, koji su u dugotrajnom sukobu s vojnom koalicijom pod vodstvom Saudijske Arabije od 2015. godine, tvrde da su njihovi napadi pružanje podrške Palestincima i protest protiv trajnog rata između Izraela i Hamasa u Gazi.

Turistička industrija Saudijske Arabije brzo raste i pozicionira se kao atraktivna destinacija za posjetitelje diljem svijeta. Sa svojom bogatom kulturnom baštinom, prirodnom ljepotom i raznolikim ponudama, kraljevina je spremna postići još veći uspjeh u narednim godinama.

Definitions:
– Gulf kingdom – kraljevina Zaljeva (Saudijska Arabija)
– Crown Prince – krunski princ
– Vision 2030 – Vizija 2030
– reform agenda – reformski plan
– diversifying – diverzifikacija
– domestic tourists – domaći turisti
– foreign tourists – strani turisti
– global outbreak – globalno izbijanje
– pandemic – pandemija
– pilgrims – hodočasnici
– business travelers – poslovni putnici