Širenje kineskog turizma kao propaganda o genocidu u Xinjiangu

Turizam je često korišten kao moćno sredstvo propagande i kontroliranja narativa. Taj fenomen se može promatrati u različitim dijelovima svijeta, pa tako i u Kini, gdje se sve više koristi kako bi se ublažila i prekrojila istina o genocidu koji se odvija u regiji Xinjiang.

Kineska vlada, koja je već uspjela suzbiti svaki oblik otpora provođenjem masovnog nadzora, pritvaranjem svakog sumnjivca te prisilnim radom za preživjele iz logora, sada aktivno potiče i domaći i strani turizam u regiji Ujgura.

Kampanja je popraćena masovnom propagandom s ciljem sprečavanja međunarodne kritike genocida koji je pokrenut 2017. godine. Glavni cilj je regrutirati domaće i strane turiste kako bi “vidjeli sami” da je Xinjiang siguran i dobar.

Domaći turisti se privlače novom infrastrukturom, preuređenim gradovima i novim atrakcijama. Uz lažne parkove s dinosaurima i potpuno nove “misteriozne” lokacije koje preuzimaju ujgursku kulturu dok je istovremeno egzotiziraju i primitiviziraju.

Brojke su neizvjesne, ali jasno je da velik broj Kineza posjećuje regiju. Prema navodima Xinhua, 2023. godine zabilježeno je 265 milijuna posjeta turista.

Osim domaćih posjetitelja, tu su i strani turisti koji nisu samo uobičajeni pro-kineski utjecajni pojedinci. Strani turisti posjećuju regiju, upijajući poruku i prenoseći je u svoje zemlje – na zadovoljstvo kineskih propagandista. Međunarodne turističke tvrtke počele su nuditi ture u Xinjiangu, a privatne osobe također mogu posjetiti regiju.

Iako je istina da je genocidni projekt uglavnom uspješan, sada se nalazi u drugoj fazi. Preko milijun ujgurske djece odvedeno je iz svojih obitelji i smješteno u kineske škole gdje im je zabranjen jezik i kultura. Etničke žene sustavno su sterilizirane, dok su demografske i obrazovne statistike postale državna tajna. Osposobljeni pojedinci prisiljeni su na rad, a stotine tisuća drugih poslano je u zatvor s dugim kaznama koje praktički znače smrtnu kaznu.

Ujgurska kultura je uništena nestankom i ušutkivanjem cijelog sloja kulturnih lidera, umjetnika, znanstvenika i slično. Povijesni spomenici i sveta mjesta su srušeni kako ne bi postali temelj za budući obnovljeni identitet Ujgura.

Tajna kontrola medija učinkovito sprječava izvještavanje. Kada nema televizijskih snimaka patnje, svjetski mediji šute. Povremeno se pojavljuju snimke procurjenih informacija koje se teško mogu provjeriti po novinarskim standardima.

Kina koristi svoju turističku propagandu s porukom “Vidjeti znači vjerovati”. Cilj je da turisti u Xinjiangu vide žive trgove s trgovinama i štandovima hrane, lažne plesne nastupe i slično, normalnost koja se prikazuje kao uvjerljiva. Međutim, turisti ne vide stotine tisuća Ujgura u zatvorima, industriju prisilnog rada, zatvoreni školski sustav ili srušenu kulturnu baštinu jer im to nije u vidokrugu.

Umjesto toga, turisti vide kinesku trgovinu uz odabrane ostatke disneifikacije ujgurske baštine kako bi sugerirali da su Ujguri nekada živjeli tamo. Ovaj isti princip primjenjuje se i na džamije koje se koriste kao restorani ili turistički hoteli, jer više nema vjernika i religije. U međuvremenu su ujgurski restorani, poput Miraj lanca u provincijskom glavnom gradu Urumchiju, zatvoreni, a vlasnici pritvoreni.

Ovo pojačava osjećaj da su kineski turisti moderni i nadmoćni u odnosu na preostale domaće Ujgure koje sada tretiraju kao službenike. Slična sentimentima koje su proizvela europska kolonijalna vremena kada su “gospodari” posjećivali pokorene kolonije.

Kao turist u Kini i bivšem Sovjetskom savezu, sam doživio slične situacije gdje su nam kretanja bila ograničena kako bi se kontroliralo što vidimo. Slično tome, i u Xinjiangu, kineska vlada koristi turizam kao sredstvo propagande.

Brojne autoritarne režime koriste turizam kako bi kreirali i kontrolirali narative te uređivali iskustva turista. Važno je da prepoznamo ovu praksu i budemo svjesni mogućnosti manipulacije koja se može provoditi putem turizma.

Najčešći oblik manipulacije turizma je Turistička propagada.

To se događa u Kini, posebno u Xinjiangu, gdje kineska vlada koristi turizam kako bi ublažila genocid koji se odvija u regiji.

Kineska vlada aktivno potiče domaći i strani turizam u Xinjiangu kako bi prikazala da je regija sigurna i dobra.

Turisti su privučeni novom infrastrukturom, preuređenim gradovima i lažnim parkovima s dinosaurima.

Iako su brojke neizvjesne, velik broj Kineza posjećuje Xinjiang, a strani turisti također dolaze i prenose poruku kineskih propagandista u svoje zemlje.

Genocid u Xinjiangu je uglavnom uspješan, ali je sada u drugoj fazi, uključujući odvođenje djece iz njihovih obitelji i sustavno steriliziranje etničkih žena.

Ujgurska kultura je uništena, a povijesni spomenici su srušeni.

Kineska kontrola medija sprječava izvještavanje, pa svjetski mediji šute o ovom problemu.

Kina koristi turističku propagandu kako bi prikazala Xinjiang kao normalan i privlačan, ali turisti ne vide stvarno stanje koje uključuje zatvore, prisilan rad i uništenu kulturnu baštinu.

Kineski turisti se postavljaju kao nadmoćni u odnosu na lokalne Ujgure, što stvara osjećaj kolonijalizma.

Važno je prepoznati ovu praksu manipulacije turizmom i biti svjestan mogućih zloupotreba.

Srodne poveznice:
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57631130 – Informacije o genocidu u Xinjiangu
https://www.hrw.org/report/2021/03/12/my-uighur-family-never-coming-back/testimonies/exiles-from-xinjiang – Izvještaji svjedoka o genocidu
https://nationalinterest.org/blog/buzz/have-china-and-russia-unveiled-new-bombers-carry-nuclear-weapons-191511 – Informacije o kineskoj kontroli medija