Transylvania County Tourism Development Authority Welcomes New Board Members

The Transylvania County Tourism Development Authority (TCTDA) recently announced its Board of Directors for 2024, consisting of representatives from local government, accommodations, and individuals with a keen interest in tourism. The board plays a crucial role in promoting and enhancing tourism opportunities in Transylvania County.

Dana Antonuccio, a owner and operator of accommodations, Dee Dee Perkins, an interested individual, and Dionne Hodgson, another accommodations owner/operator, are among the newly appointed members. Their diverse perspectives and wealth of experience align with TCTDA’s mission of sustainable tourism development.

Additionally, the board welcomes Lauren Wise, a city council member and architect, Jessica Whitmire, a representative from the town of Rosman, and Madeline Magin and Nory LeBrun as members-at-large. These individuals bring valuable insights to the board’s discussions and decisions.

The TCTDA has transformed from a destination marketing organization to a destination management organization in recent years, with a focus on stewardship and sustainability. They have launched initiatives such as Transylvania Always, which promotes the preservation of natural resources in the county, and messaging campaigns like “Leave It Better” and “Be Waterfall Wise.” Over $500,000 has been contributed to local sustainability projects.

Moreover, the TCTDA has established the Destination Infrastructure Committee, which supports projects that enhance the county’s infrastructure and resources. This committee has provided approximately $450,000 in local project support and has pledged $1 million towards the development of the Ecusta Trail.

The TCTDA’s dedication to responsible tourism management goes hand in hand with their commitment to supporting local non-profit organizations and stakeholder entities that contribute to enhancing the experiences of both residents and visitors.

As the tourism landscape evolves, the TCTDA recognizes the importance of not only marketing the county but also taking care of its natural resources and maintaining the elements that make Transylvania County a special place. By aligning their objectives with the needs of the local community, the TCTDA continues to play a vital role in the county’s economy and its reputation as a premier tourist destination.

Transylvanian County Tourism Development Authority (TCTDA) je nedavno objavio svoje Upravno vijeće za 2024. godinu, sastavljeno od predstavnika lokalne vlade, smještaja i pojedinaca s velikim interesom za turizam. Upravno vijeće igra ključnu ulogu u promicanju i poboljšanju turističkih mogućnosti u Transylvanian Countyu.

Dana Antonuccio, vlasnik smještaja, Dee Dee Perkins, zainteresirano pojedinac i Dionne Hodgson, drugi vlasnik/opravler smještaja, među su novoimenovanim članovima. Njihove raznolike perspektive i bogato iskustvo usklađeni su s misijom TCTDA-e o održivom razvoju turizma.

Također, u upravno vijeće su dobrodošle Lauren Wise, članica gradskog vijeća i arhitektica, Jessica Whitmire, predstavnica grada Rosman, te Madeline Magin i Nory LeBrun kao članovi bez posebne funkcije. Ovi pojedinci donose vrijedne uvide u rasprave i odluke upravnog vijeća.

TCTDA se u posljednjih nekoliko godina transformirao iz organizacije za marketing destinacija u organizaciju za upravljanje destinacijama s fokusom na skrb i održivost. Pokrenuli su inicijative poput Transylvania Always, koja promovira očuvanje prirodnih resursa u okrugu, te kampanje poput “Ostavi ga boljim” i “Budi mudar o vodopadima”. U lokalne projekte održivosti uloženo je preko 500.000 dolara.

Dodatno, TCTDA je osnovala Odbor za infrastrukturu destinacija, koji podržava projekte koji poboljšavaju infrastrukturu i resurse okruga. Ovaj odbor je pružio otprilike 450.000 dolara podrške lokalnim projektima i obećao milijun dolara za razvoj Ecusta staze.

Posvećenost TCTDA-e odgovornom upravljanju turizma ide ruku pod ruku s njihovom predanošću podršci lokalnim neprofitnim organizacijama i dionicima koji doprinose poboljšanju iskustava stanovnika i posjetitelja.

S obzirom na evoluciju turističkog krajolika, TCTDA prepoznaje važnost ne samo promoviranja okruga već i brige o njegovim prirodnim resursima te održavanju elemenata koji čine Transylvanian County posebnim mjestom. Usmjeravajući svoje ciljeve prema potrebama lokalne zajednice, TCTDA nastavlja odigravati važnu ulogu u gospodarstvu okruga i njegovoj reputaciji kao vodeće turističke destinacije.

Ključni pojmovi i žargon:
– Transylvania County Tourism Development Authority (TCTDA) – Javno tijelo odgovorno za razvoj turizma u okrugu Transylvania County.
– Destination marketing organization – Organizacija koja se bavi promicanjem određene destinacije s ciljem privlačenja turista.
– Destination management organization – Organizacija koja se bavi upravljanjem određene destinacije s fokusom na održivost.
– Stewardship – Skrb o okolišu i prirodnim resursima.
– Sustainability – Održivost, dugoročno očuvanje resursa.
– Ecusta Trail – Projekt izgradnje biciklističke staze u okrugu Transylvania County.
– Non-profit organizations – Neprofitne organizacije, organizacije koje ne stvaraju profit već ostvaruju ciljeve u javnom interesu.