Turistički porez u Baliju: Ka promjeni paradigme u turizmu

Samo dva dana prije uvođenja turističkog poreza na Baliju i općih izbora, događa se mnogo na otoku.

Prije ovog zaposlenog tjedna, zamjenik guvernera Balija, Sang Made Mahendra Jaya, razgovarao je s medijima o budućnosti turizma.

Dana 14. veljače, Bali će službeno pokrenuti turistički porez, inicijativu održivog turizma. Ako do sada niste čuli za to, gdje ste se to krili?!

Novi turistički porez je obvezna uplata u iznosu od 150.000 IDR za sve međunarodne turiste na Baliju, a postoje sedam vrsta viza koje su oslobođene plaćanja ovog poreza.

Nova inicijativa se uvodi kao dio šireg plana za pozitivnu promjenu turizma na otoku.

Turistički porez uvodi se istovremeno s osnivanjem posebne jedinice civilne službe za turizam koja će obavljati ophodnje na najboljim odmaralištima i atrakcijama na otoku.

S ovim novim inicijativama na snazi, zamjenik guvernera je optimističan u pogledu promjene aspekata javnog imidža Balija, koji su se pomračili.

S obzirom da je turizam postao globalna industrija u kojoj je sve jača konkurencija, natura ljepota i jedinstvenost balineške kulture predstavljaju dodanu vrijednost koja daje Baliju prednost u svjetskoj turističkoj industriji.

“Međutim, prirodna ljepota i kulturna jedinstvenost nisu dovoljni za suočavanje s konkurencijom u sve jačoj globalnoj turističkoj industriji”, izjavio je zamjenik guvernera Jaya novinarima.

Budući da je turistička industrija temelj probalne ekonomije, zamjenik guvernera želi vidjeti da mir i red prevladaju na cijelom otoku.

Zato je on i njegovi timovi podržali inicijativu turističkog poreza i osnivanje policijske jedinice civilne službe za turizam. U posljednjih 12 mjeseci zabilježen je oštar porast broja turista s neprimjerenim ponašanjem na otoku, što je izazvalo rastuće frustracije i, u nekim slučajevima, neprijateljstvo lokalnih zajednica.

Priče o lošem ponašanju turista na otoku, rastućim cijenama i velikim promjenama politike u vezi s vizama natjerale su ljubitelje Balija da traže iskustva drugdje u jugoistočnoj Aziji. Guverner želi osigurati da se to ne razvije u dugoročni problem.

“Želimo promijeniti paradigmu i način rješavanja društvenih problema povezanih s turizmom na Baliju, a to znači prioritetno rješavanje tih problema na početku”, objasnio je zamjenik guvernera Jaya.

Zamjenik guvernera, čije vrijeme na dužnosti uskoro dolazi kraju, želi vidjeti promjenu u rješavanju društvenih problema, posebno onih povezanih s turizmom.

U praksi, to će značiti da će vlasti biti više dostupne, odgovorne i reaktivne na probleme ometanja od strane turista ili ponašanja dionika turizma protiv turista.

Nesumnjivo, zamjenik guvernera potvrdio je da će sredstva prikupljena putem turističkog poreza i dalje biti korištena za financiranje zaštite i očuvanja balineške kulture.

“Ono što se očekuje jest da u budućnosti više jedinica Balinese Tourism Policea bude obučeno i raspoređeno širom otoka kako bi se osigurao red i mir. Policajci će biti obučeni da izgledaju manje formalno, pohađat će tečajeve engleskog jezika i obučeni su za pružanje informacija turistima, kao i sigurnosne usluge”, napomenuo je zamjenik guvernera.

Ova otvorenost, poduprta prisutnošću posebno obučenih pasa Kintamani, doprinijet će izgradnji povjerenja između turista i balineških vlasti te ojačati odnos između dionika turizma i vlasti.

U budućnosti se očekuje da će sve općine na Baliju imati posebnu policijsku jedinicu civilne službe za turizam. Kao što možemo vidjeti, uniforme posebne policijske jedinice civilne službe za turizam su dizajnirane da budu neformalne kako bi se postigla emocionalna bliskost s turistima.

Često postavljana pitanja o turističkom porezu na Baliju:

1. Što je turistički porez na Baliju?
Turistički porez na Baliju je obvezna uplata od 150.000 IDR za sve međunarodne turiste na otoku. Postoje sedam vrsta viza koje su oslobođene plaćanja ovog poreza.

2. Kada će turistički porez biti uveden?
Turistički porez će službeno biti uveden 14. veljače.

3. Kako će se koristiti prikupljena sredstva od turističkog poreza?
Novac prikupljen putem turističkog poreza bit će korišten za financiranje zaštite i očuvanja balineške kulture.

4. Što je inicijativa održivog turizma?
Inicijativa održivog turizma je dio šireg plana za promjenu turističke industrije na otoku Baliju s ciljem postizanja pozitivnih promjena i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

5. Koja je svrha osnivanja posebne jedinice civilne službe za turizam?
Osnivanje posebne jedinice civilne službe za turizam ima za cilj održavanje reda i mira na najboljim odmaralištima i atrakcijama na otoku te osiguranje sigurnosti turistima.

6. Kako će se pomiriti konkurencija u turističkoj industriji i balineška kultura?
Iako prirodna ljepota i kulturna jedinstvenost Balija predstavljaju prednost, zamjenik guvernera Jaya ističe da to nije dovoljno. Stoga će se uložiti napore u promicanje mira, reda i pružanje informacija i sigurnosnih usluga turistima.

7. Kakve promjene možemo očekivati u provedbi policijske jedinice civilne službe za turizam?
U budućnosti se očekuje da će sve općine na Baliju imati posebnu policijsku jedinicu civilne službe za turizam. Uniforme te jedinice bit će dizajnirane da budu neformalne kako bi se postigla emocionalna bliskost s turistima.

Srodne veze:
Bali.com