Ukrajina će trebati 9 milijardi dolara za obnovu sektora kulture i turizma

Ukrajina je pretrpjela ogromne gubitke u sektorima kulture i turizma tijekom dvogodišnjeg rata s Rusijom, a prema izvješću Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), potrebno će joj biti 9 milijardi dolara tijekom sljedećih 10 godina za oporavak.

Prema procjenama UNESCO-a, rat je do sada koštao zemlju više od 19,6 milijardi dolara samo u prihodima od turizma. UNESCO je također analizirao štetu na 340 zgrada, uključujući muzeje, spomenike, knjižnice i vjerska mjesta, te procijenio da je ukupni trošak oštećenja kulturnih dobara oko 3,5 milijarde dolara, što je porast od 40% u odnosu na 2023. godinu.

Tijekom izvještaja, direktorica za kulturu i izvanredne situacije u UNESCO-u, Krista Pikkat, istaknula je da se šteta i dalje povećava, a potrebe za oporavkom sektora neprestano rastu. Samo glavnom gradu Kyivu nedostaju prihodi u iznosu od 10 milijardi dolara.

Izvješće je naglasilo da će međunarodna solidarnost biti ključna za ispunjavanje ovih potreba te da su provedba mjera za sprječavanje rizika i podrška kreativnim industrijama važni čimbenici za smanjenje dugoročnog utjecaja rata. Oporavak Ukrajine zahtijevat će dugotrajan angažman i potporu međunarodne zajednice.

Unatoč trenutnoj teškoj situaciji, Ukrajina ostaje ponosna na svoju bogatu kulturnu baštinu i turističke atrakcije. Uspješna obnova sektora kulture i turizma ključna je ne samo za gospodarski oporavak zemlje, nego i za očuvanje identiteta i povijesti Ukrajine. Međunarodna zajednica igra važnu ulogu u podršci i obnovi ovih vitalnih sektora te će njihova solidarnost biti od presudne važnosti za budućnost Ukrajine.

Često postavljana pitanja (FAQ) temeljena na glavnim temama i informacijama iz članka:
1. Koliko je Ukrajina izgubila u sektorima kulture i turizma tijekom rata s Rusijom?
– Prema izvješću UNESCO-a, rat je do sada koštao zemlju više od 19,6 milijardi dolara samo u prihodima od turizma.

2. Koliko novca će biti potrebno Ukrajini za obnovu?
– UNESCO procjenjuje da će Ukrajini biti potrebno 9 milijardi dolara tijekom sljedećih 10 godina za obnovu.

3. Koje su vrste kulturnih dobara pretrpjele štetu tijekom rata?
– UNESCO je analizirao štetu na 340 zgrada, uključujući muzeje, spomenike, knjižnice i vjerska mjesta.

4. Kakav je porast štete na kulturnim dobrima u usporedbi s prethodnom godinom?
– Šteta na kulturnim dobrima je porasla za 40% u odnosu na 2023. godinu.

5. Koliki su gubitci glavnog grada Kyiva?
– Samo glavnom gradu Kyivu nedostaju prihodi u iznosu od 10 milijardi dolara.

6. Kako međunarodna solidarnost može pomoći u rješavanju ovih potreba?
– Izvješće ističe da će međunarodna solidarnost biti ključna za ispunjenje potreba Ukrajine i podršku obnovi sektora kulture i turizma.

7. Kakva je važnost uspješne obnove sektora kulture i turizma za Ukrajinu?
– Uspješna obnova sektora kulture i turizma ključna je ne samo za gospodarski oporavak zemlje, nego i za očuvanje identiteta i povijesti Ukrajine.

Definicije ključnih termina i žargona:
– UNESCO: Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu koja promiče suradnju među državama u području obrazovanja, znanosti, kulture i komunikacija.
– Kreativne industrije: industrije koje proizvode kreativne i kulturne proizvode, kao što su umjetnost, dizajn, film, glazba, književnost, itd.
– Kulturna baština: naslijeđe koje se sastoji od kulturnih, materijalnih i nematerijalnih dobara koja su od posebnog značaja za određenu zajednicu. To mogu biti spomenici, tradicije, jezik, običaji, artefakti, itd.

Predloženi srodnih veze na glavnu domenu:
Posjetite Ukrajinu