Unaprijeđivanje turizma u skladu s prirodom i očuvanje bioraznolikosti

San José, Kostarika, 24. rujna 2024. Gubitak bioraznolikosti predstavlja jednu od najvećih prijetnji s kojima se ljudstvo i planet suočavaju danas. S obzirom na to da više od polovice svjetskog bruto domaćeg proizvoda ovisi umjereno ili visoko o prirodi i njenim uslugama, hitno je potrebno preispitati naš odnos prema prirodnom okruženju. To je posebno važno za sektor putovanja i turizma, gdje više od 80% vrijednosti robe i usluga dolazi iz prirodnih resursa. Turizam temeljen na prirodi, koji čini preko 50% tržišta, godišnje generira više od 600 milijardi dolara, pri čemu je sam turizam divljim životinjama doprineo sa 343 milijarde dolara i podržao 21,8 milijuna radnih mjesta diljem svijeta (WTTC). Ovaj turistički model pruža ključne resurse za zaštitu prirode i zaštićenih područja, dok istovremeno ima potencijal za održivi razvoj, osnaživanje lokalnih zajednica i poboljšanje upravljanja prirodnim resursima. Ti doprinosi su ključni za postizanje globalnih ciljeva zaštite prirode, posebno Cilj 3 Globalnog okvir Bioraznolikosti Kunming-Montreal (GBF), koji se zalaže za zaštitu 30% staništa Zemlje do 2030. godine.

Da bi se stvorio održiviji i otporniji sektor, industrija putovanja mora usvojiti “Nature Positive” pristup. To uključuje zaustavljanje i preokretanje oštećenja ekosustava, smanjenje trenutnih negativnih utjecaja i aktivno raditi na obnovi prirode. Na taj način, turistički sektor može generirati pozitivan neto utjecaj na bioraznolikost.

Nedavni 19. sastanak Odbora za turizam i održivost UNWTO (CTS) održan je u Kostariki, okupivši ukupno 140 vodećih političara i globalnih stručnjaka kako bi razgovarali o budućnosti održivog razvoja turizma. Dr. Thiago Beraldo, predsjednik Komisije za zaštićena područja (WCPA) Svjetske komisije za zaštićena područja (WCPA), sudjelovao je u panelu visoke razine “Nature Positive Tourism: What are the Key Enablers?”, naglašavajući priliku turističkog sektora da redefinira globalne prakse usvajajući pristup koji rezultira pozitivnim neto utjecajem na bioraznolikost i klimu. Ministri turizma i predstavnici iz Kostarike, Hrvatske, Urugvaja, Portugala, Hondurasa, Islanda, Zimbabvea i Kanarskih otoka, kao i predstavnici Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC), Svjetskog saveza za održivi turizam (SHA), Zaklade za ekološko obrazovanje, Globne mreže za ekoturizam, Eurac Research i drugi stručnjaci također su sudjelovali na panelu.

“Kako težimo prema Nature Positive budućnosti, važno je prepoznati snažnu vezu između ljudi i planeta. Put prema Pozitivnoj prirodi ističe važnost uključivanja lokalnih zajednica. Ovo uključivanje ne samo da jača lokalna gospodarstva, nego također pomaže u očuvanju prirode”, izjavio je dr. Beraldo.

IUCN se dugo vremena posvećuje Nature Positive turizmu. Na Svjetskom kongresu za zaštitu prirode IUCN-a 2021. godine u Marseilleu, usvojena je Rezolucija 130 kojom se traži povećanje ulaganja u održivi turizam i veća integracija turizma u globalne napore zaštite. Komisija IUCN-a za upravljanje ekosustavima (CEM), putem svoje grupe za ublažavanje utjecaja i ekološku kompenzaciju, objavila je tehnički vodič pod nazivom “Nature Positive for Businesses”. Taj dokument ima za cilj pomoći tvrtkama da bolje razumiju kako mogu doprinijeti globalnom cilju Nature Positive.

Na Konferenciji UN o bioraznolikosti (COP15) 2022. godine, ključni dionici iz sektora putovanja i turizma osnovali su Partnerstvo za Nature Positive turizam, s ciljem dubljeg integriranja vrijednosti bioraznolikosti u turizam, smanjenja štetnih utjecaja na okoliš i promicanja obnove prirode. Nadolazeća COP16 pruža ključnu priliku za usklađivanje napora sektora turizma s globalnim ciljevima bioraznolikosti. Tako usvajanjem pristupa Nature Positive sektor može doprinijeti budućnosti u kojoj i priroda i čovječanstvo napreduju, zaustavljajući gubitak bioraznolikosti i osnažujući lokalne zajednice diljem svijeta.

FAQ:

1. Što je “Nature Positive” pristup u turizmu?
“Nature Positive” pristup u turizmu podrazumijeva zaustavljanje i preokretanje oštećenja ekosustava, smanjenje negativnih utjecaja i aktivno raditi na obnovi prirode. Cilj je generirati pozitivan neto utjecaj na bioraznolikost.

2. Koji su glavni resursi zaštite prirode u turizmu?
Turizam temeljen na prirodi pruža ključne resurse za zaštitu prirode i zaštićenih područja. Više od 80% vrijednosti robe i usluga u sektoru dolazi iz prirodnih resursa.

3. Kakvu konkretnu ulogu ima lokalna zajednica u Nature Positive turizmu?
Uključivanje lokalnih zajednica je ključno za Nature Positive turizam. Osim jačanja lokalnih gospodarstava, uključivanje lokalnih zajednica pomaže i u očuvanju prirode.

4. Koje organizacije podržavaju Nature Positive turizam?
Među organizacijama koje podržavaju Nature Positive turizam su IUCN (International Union for Conservation of Nature), WTTC (World Travel & Tourism Council) i SHA (Sustainable Hospitality Alliance).

5. Što je Partnerstvo za Nature Positive turizam?
Partnerstvo za Nature Positive turizam je inicijativa ključnih dionika iz sektora putovanja i turizma s ciljem integriranja vrijednosti bioraznolikosti u turizam, smanjenja utjecaja na okoliš i promicanja obnove prirode.

6. Kako se sektor putovanja može prilagoditi globalnim ciljevima bioraznolikosti?
Sektor putovanja može se prilagoditi globalnim ciljevima bioraznolikosti usvajanjem pristupa Nature Positive, koji će doprinijeti zaustavljanju gubitka bioraznolikosti i osnaživanju lokalnih zajednica diljem svijeta.

Definitions:
– Bioraznolikost: Raspon svih oblika života, uključujući biljke, životinje, gljive i mikrobe, u svim prirodnim sustavima.
– Bruto domaći proizvod (BDP): Ukupna tržišna vrijednost svih dobara i usluga proizvedenih u zemlji za određeno razdoblje.
– Globalni okvir Bioraznolikosti Kunming-Montreal (GBF): Globalni sporazum koji se zalaže za zaštitu 30% staništa Zemlje do 2030. godine.
– COP15: Konferencija UN o bioraznolikosti koja je održana 2022. godine.
– COP16: Nadolazeća Konferencija UN o bioraznolikosti.

Suggested related link:
IUCN