Nesuglasice u vezi turizma drogom u San Francisku

Članak iz SFista otkriva kako je Matt Dorsey, supervizor San Franciska, pokrenuo inicijativu za istraživanje turizma drogom u ovom gradu. Dorsey želi izvješće grada kojim bi se utvrdilo da li je San Francisko žarište za vanredne posjetioce koji tragaju za ilegalnim supstancama. Ova inicijativa dolazi nakon akcije suzbijanja fentanila, koju je sprovela Kalifornijska saobraćajna policija i lokalni zamjenici, kako bi se suprotstavili tzv. “tržištima droge na otvorenom”. Iako je u tim operacijama uhapšeno stotine ljudi, 2023. godina je označila najgoru godinu u San Francisku po broju smrti od predoziranja, od kojih su većinu činili slučajevi uzrokovani fentanilom, što je navelo zvaničnike da očajnički traže odgovore.

Dorsey je posebno zabrinut zbog pojma “turizam drogom”, političkog termina koji sugerira da ljudi iz drugih mjesta dolaze u ovaj grad kako bi se upustili u iskustva vezana za ilegalne droge. “Izvještaj koji tražim od kontrolora grada neophodan je kako bismo tačno izmjerili u kojoj mjeri je San Francisko destinacija za tržišta droge na otvorenom i s njima povezane javne neugodnosti, kao i za one koji koriste opću pomoć za beskućnike”, izjavio je Dorsey.

Dorseya je posebno zainteresovala analiza gradske kontrolne službe o prebivalištu uhapšenih zbog droga u gradu. Ova inicijativa dolazi nakon izvještaja o opterećenju lokalnih usluga zbog dolaska vanrednih posjetilaca. Dorsey je citirao CNN koji je istakao da nijedan od intervjuisanih beskućnika koji koriste droge nije iz San Franciska, kao i izjave šefa SFPD Billa Scotta koji je potvrdio da mnogi uhapšeni zbog droga nisu iz ovog grada. Dorsey je naglasio potencijalne koristi izvještaja, uključujući bolju vidljivost o mjestima prebivališta osoba koje su uključene u trgovinu drogom i moguće uočavanje obrazaca koji zahtijevaju daljnje istraživanje.

Međutim, nisu svi saglasni sa Dorseyjem. Kritičari tvrde da je naglasak na praćenju porijekla može zasjeniti veće probleme, poput potrebe za prevencijom predoziranja i liječenjem. “Čak i da ovaj izvještaj kaže ‘toliko ljudi je došlo izvan grada’, kako biste znali da nisu došli iz drugog razloga?”, upitala je Sara Shortt, koordinatorica Koalicije za liječenje na zahtjev, u intervjuu za Chronicle. Jennifer Friedenbach, izvršna direktorica Koalicije protiv beskućništva, komentirajući fokus Dorseyja, izjavila je za NBC Bay Area da “istraživanje adresa stanovanja samo troši vrijeme i energiju, a znamo da su životi u opasnosti”.

Često postavljana pitanja (FAQ):

1. Zašto je Matt Dorsey pokrenuo inicijativu za istraživanje turizma drogom u San Francisku?
– Dorsey želi izvješće grada kojim bi se utvrdilo da li je San Francisko privlačna destinacija za turiste koji traže ilegalne supstance.

2. Koje su posljedice akcije suzbijanja fentanila?
– Unatoč hapšenju stotina ljudi, 2023. godina je bila najgora godina u San Francisku po broju smrti od predoziranja, većinom uzrokovanih fentanilom.

3. Što je “turizam drogom”?
– To je politički termin koji sugerira da ljudi iz drugih mjesta dolaze u San Francisko kako bi iskusili ilegalne droge.

4. Što Dorsey želi saznati iz analize prebivališta uhapšenih zbog droga?
– Dorsey želi dobiti bolju vidljivost o mjestima prebivališta osoba koje su uključene u trgovinu drogom i otkriti obrazce koji zahtijevaju daljnje istraživanje.

Definicije ključnih termina:

– Turizam drogom: Izraz koji se odnosi na turiste koji posjećuju određenu destinaciju radi konzumacije ilegalnih droga.
– Fentanil: Ilegalni opijat koji se koristi za ublažavanje jakih bolova, ali može biti izuzetno opasan i izazvati predoziranje.
– Tržišta droge na otvorenom: Mjesta gdje se javno trguje i konzumira ilegalne supstance.

Preporučeni srodni linkovi:
sf.gov