Na rubu kolapsa: vodna kriza u Meksiko Sitiju

Stručnjaci upozoravaju da jedan od najvećih svjetskih gradova ostaje bez vode, a “dan nula” može se dogoditi već u lipnju. Klimatske promjene, poput dugotrajnih suša i visokih temperatura, izazivaju ozbiljan pritisak na starije infrastrukturne sustave grada, čineći krizu vode u Meksiko Sitiju neizbježnom.

Neki kvartovi već tjednima nemaju vode, dok drugi dobivaju vodu samo jednom tjedno. Mnogi ljudi moraju plaćati da im privatne tvrtke dostavljaju vodu. “Vremenom, došlo je do masovnog razvoja u gradu i prekomjerne eksploatacije podzemnih voda”, rekao je dr. Tahir Sufi, profesor turizma na Školi poslovanja i ekonomije Sveučilišta de las América Puebla u e-mailu poslanom USA TODAY-u. “Međutim, smanjenje padalina uslijed globalnog zatopljenja i drugih ekoloških čimbenika ima posljedice po grad.”

Prema Associated Pressu, rezervoari koji opskrbljuju vodom 22 milijuna stanovnika grada već su bili na razini od samo 30%. Procjenjuje se da oko 40% vode cure zbog loše održavanog sustava vodoopskrbe koji je i dovozi iz udaljenih izvora. Stanje je postalo kritično i jedna od gradske kišnih kolektorskih bazena, bazen El Cristo, zapalila se u utorak i progutala 75 hektara zemlje.

Jedna od glavnih problema je što grad trenutno nema sposobnost recikliranja otpadnih voda ili prikupljanja kišnice za obnovu akvifera. Prošle godine su vlasti ograničile potrošnju vode u određenim područjima. “Vlada je već započela alternativne mjere za stanovnike i osigurava da će biti poduzete dodatne mjere”, rekao je dr. Sufi.

Turisti koji posjećuju Meksiko Sitiju i borave u pogođenim područjima mogu očekivati promjene u redovima hotela. Mnogi hoteli su organizirali alternativne izvore vode, dok drugi ponekad imaju nizak pritisak vode ili je nemaju uopće. Dr. Sufi savjetuje turistima da budu pažljivi pri korištenju vode i da se “etički ponašaju prilikom posjeta gradu”.

Iako je trenutno kišna sezona udaljena tri mjeseca i ključna je za snabdijevanje vodom gusto naseljenog grada, dugoročne implikacije klimatskih promjena postaju sve gore. SAD-ov State Department upoznat je s nestašicom vode u Meksiko Sitiju i prati smjernice lokalnih meksičkih vlasti. Agencija preporučuje američkim građanima koji putuju u regiju da pregledaju informacijsku stranicu zemlje. Također mogu se prijaviti u program Smart Traveler Enrollment Program (STEP), koji šalje sigurnosna ažuriranja i olakšava kontaktiranje američkog veleposlanstva u slučaju nekog incidenta.

1. Koje su posljedice klimatskih promjena na vodnu krizu u Meksiko Sitiju?
Klimatske promjene, poput dugotrajnih suša i visokih temperatura, izazivaju ozbiljan pritisak na infrastrukturne sustave grada, što dovodi do vodne krize. Očekuje se da će “dan nula”, kada grad ostane bez vode, možda već dogoditi u lipnju.

2. Kako se stanovnici Meksiko Sitija bore s nedostatkom vode?
Neki kvartovi već tjednima nemaju vodu, dok drugi dobivaju vodu samo jednom tjedno. Mnogi ljudi moraju plaćati privatnim tvrtkama za dostavu vode.

3. Koje su glavne prepreke u rješavanju vodne krize?
Jedan od glavnih problema je nedostatak sposobnosti grada da reciklira otpadne vode ili prikuplja kišnicu za obnovu zaliha vode. Također, loše održavani sustav vodoopskrbe uzrokuje curenje vode i gubitak oko 40% ukupne vode.

4. Kako će vodna kriza utjecati na turiste koji posjećuju Meksiko Siti?
Turisti koji posjećuju Meksiko Siti i borave u pogođenim područjima mogu očekivati promjene u redovima hotela i mogućnost niskog pritiska vode ili potpuno nedostatka vode. Savjetuje se turistima da budu svjesni potrebe štednje vode i da se ponašaju etički prilikom posjeta gradu.

5. Kakve su dugoročne implikacije klimatskih promjena na vodnu krizu?
Dugoročne implikacije klimatskih promjena postaju sve gore, iako je trenutno kišna sezona udaljena tri mjeseca, a ključna je za snadbijevanje vodom gusto naseljenog grada.

6. Kako mogu američki građani putovati sigurno u Meksiko Siti usred vodne krize?
SAD-ov State Department prati smjernice lokalnih vlasti u vezi s nestašicom vode u Meksiko Siti. Preporučuje se američkim građanima da prouče informacijsku stranicu zemlje i prijave se u program Smart Traveler Enrollment Program (STEP) kako bi primali sigurnosna ažuriranja i imali lakši kontakt s američkim veleposlanstvom u slučaju incidenta.

Za više informacija o vodnoj krizi u Meksiko Sitiju, posjetite usatoday.com – Meksiko Sitij vodna kriza.