Cijene penjanja na planinu Fuji uskoro će se povećati kako bi se izbjegla prevelika gužva i financirale mjere sigurnosti

Penjači koji se penju na planinu Fuji preko najčešće korištene staze u prefekturi Yamanashi platit će cijenu od 2.000 jena (13 dolara) od ovog ljeta kako bi se izbjegla prevelika gužva na ovoj znamenitoj planini i financirale mjere sigurnosti, izvijestio je lokalni izvor u četvrtak.

Uz rastuće zabrinutosti zbog nesigurnih praksi penjanja poput “brzog penjanja” ili pokušaja da se dostigne vrh najvišeg vrha Japana prije izlaska sunca bez prenoćišta na planini, pojavili su se i drugi problemi poput nedovoljnog oblačenja hodača i nakupljanja smeća.

Naknada će se naplaćivati na ulazu koji će biti postavljen na petoj stanici planinske staze Yoshida na strani prefekture Yamanashi, do koje se može doći autobusima i taksijima.

Planirani prihodi koristit će se za poduzimanje mjera kako bi se spriječilo brzo penjanje i izgradila skloništa u slučaju erupcije planine, među ostalim koracima, prema izvorima.

Naplaćivanje će se odvijati odvojeno od 1.000 jena koliko se trenutno penjačima traži da dobrovoljno plate kako bi podržali održavanje planine.

Prema izvoru, prefektura planira predložiti plan naplate naknade skupštini ovog mjeseca.

Planina, koja je 2013. godine proglašena UNESCO-ovom svjetskom kulturnom baštinom, popularna je turistička destinacija.

Prema Ministarstvu okoliša, prošlog ljeta, broj ljudi koji su prošli osmu stanicu na planini Fuji s jedne od četiri različite rute iznosio je 221.322, što je otprilike ista razina kao i 2019. godine prije širenja koronavirusa. Više od 60 posto, ili 137.236 njih, koristilo je stazu Yoshida.

U kolovozu je prefektura Yamanashi najavila da će ograničiti broj planinara koji mogu koristiti stazu Yoshida kako bi se penjali na vrh ako prenapučenost predstavlja opasnost. Do sada još nisu nametnuta ograničenja.

U prosincu je najavljeno da će se staza zatvoriti između 16 i 2 sata tijekom ovogodišnje sezone penjanja od 1. srpnja do 10. rujna, osim onih koji su prethodno rezervirali boravak u skloništima, kako bi se spriječilo brzo penjanje. Također je rečeno da će broj planinara biti ograničen na 4.000 dnevno.

Najčešće korištena staza za penjanje na planinu Fuji u prefekturi Yamanashi bit će naplaćena s 2.000 jena (13 dolara) od ovog ljeta radi izbjegavanja prevelike gužve i financiranja sigurnosnih mjera. Ovaj pristojba će biti naplaćivana na petoj stanici planinske staze Yoshida na strani prefekture Yamanashi. [izvor]

– Brzo penjanje: Praksa penjanja na vrh planine prije izlaska sunca bez prenoćišta.
– UNESCO-ova svjetska kulturna baština: Planina koja je 2013. godine dobila status UNESCO-ove svjetske kulturne baštine.
– Staza Yoshida: Najčešće korištena staza za penjanje na planinu Fuji.

Planirana naknada će se koristiti za sprječavanje brzog penjanja i izgradnju skloništa u slučaju erupcije planine. [izvor]

Trenutno se penjačima traži dobrovoljno plaćanje od 1.000 jena za održavanje planine. Nova naplata će se provoditi odvojeno od ove volonterske naknade. [izvor]

Prošlog ljeta je broj ljudi koji su prošli osmu stanicu na planini Fuji s jedne od četiri različite rute bio približno isti kao i 2019. godine prije koronavirusa. Više od 60 posto njih koristilo je stazu Yoshida. [izvor]

Prefektura Yamanashi je najavila ograničenje broja planinara koji mogu koristiti stazu Yoshida ako prevelika gužva predstavlja opasnost, ali još uvijek nisu nametnuta ograničenja. [izvor]