Krabi’s Phi Phi Islands Take Action to Address Mass Tourism

Krabi – Najpopularnija turistička destinacija Tajlanda, Phi Phi otoci, počinje osjećati negativne posljedice masovnog turizma, uključujući ekološke štete i sigurnosne rizike za turiste. Ovo je potaklo vlasti da hitno poduzmu mjere kako bi poboljšale situaciju.

Nedavno provedena anketa koju su proveli nadležni organi Nacionalnog parka Noppharat Thara Beach-Mu Ko Phi Phi u suradnji s drugim relevantnim tijelima otkrila je da je popularna turistička destinacija Pi Le Bay, drugi po redu najposjećeniji zaljev nakon zaljeva Maya Bay u Ao Nangu, Mueang kotaru, provincija Krabi, pogođena velikim brojem brodova.

Prosječno, svaki dan u zaljev ulazi oko 120 brodova, uključujući dugačke tradicionalne brodove i glisere. To je dovelo do zagađenja zraka od ispušnih plinova brodova, buke i povećanog rizika od nesreća na vodi.

Preveliki broj turističkih brodova rezultirao je zagađenjem zraka od ispušnih plinova brodova, bukom i povećanim rizikom od nesreća na vodi.

Također može biti teško turistima uživati u krajoliku zbog velikih gužvi. Neke osobe čak se upuštaju izvan označenog područja za kupanje kako bi izbjegle gužve, stavljajući sebe u opasnost.

Yuthapong Damsrisuk, šef Nacionalnog parka Noppharat Thara Beach-Mu Ko Phi Phi, izjavio je da je sastanak svih relevantnih strana 5. veljače 2024. rezultirao nizom inicijalnih mjera za reguliranje turizma u Pi Leh laguni: smanjenje broja praznih dugačkih brodova koji ulaze u zaljev.

Ovim brodovima više nije dopušteno parkiranje u Pi Leh laguni niti prijevoz turista s glisera na dugačke brodove. Označavanje određenih područja za kupanje u Pi Le Bayu, gdje je turistima dopušteno plivati samo na određenim područjima.

Svi brodovi koji ulaze u zaljev Pi Leh i pružaju turističke usluge moraju biti licencirani od strane Odjela za nacionalne parkove.

Svi brodovi koji ulaze u zaljev i pružaju turističke usluge moraju biti licencirani od strane Odjela za nacionalne parkove. Operatori brodova također moraju proći obuku iz turističkih usluga, osnovne prve pomoći i drugih područja koja pomažu poboljšati turizam štiteći prirodno okruženje.

Ove mjere podržale su tvrtke koje posluju s dugim brodovima, tvrtke na Phi Phi otocima i tvrtke u provinciji Phuket povezane s turizmom na Phi Phi otocima.

Sljedeći korak je predstavljanje povratnih informacija na sastanku Nacionalnog parka odbora za savjetovanje (PAC) 20. veljače kako bi se dobio odobrenje za provedbu smjernica i propisa za ulazak u Pi Le lagunu.

Često postavljana pitanja (FAQ) na temelju glavnih tema i informacija iz članka:

1. Koji su problemi povezani s turizmom na Phi Phi otocima?
– Masovni turizam na Phi Phi otocima uzrokuje ekološke štete i sigurnosne rizike za turiste.

2. Koji zaljev je pogođen velikim brojem brodova?
– Zaljev Pi Le Bay, drugi po redu najposjećeniji zaljev nakon zaljeva Maya Bay.

3. Koliko brodova prosječno ulazi u zaljev svaki dan?
– Prosječno ulazi oko 120 brodova svaki dan.

4. Koje su posljedice prisutnosti tolikog broja brodova?
– Prisutnost velikog broja brodova uzrokuje zagađenje zraka od ispušnih plinova brodova, buku i povećan rizik od nesreća na vodi.

5. Zašto neki turisti izlaze iz označenog područja za kupanje?
– Neki turisti izlaze iz označenog područja za kupanje kako bi izbjegli gužve, ali to ih stavlja u opasnost.

6. Koje su mjere poduzete kako bi se riješio problem masovnog turizma na Phi Phi otocima?
– Inicijalne mjere uključuju smanjenje broja praznih dugačkih brodova koji ulaze u zaljev, zabranu parkiranja takvih brodova u Pi Leh laguni i označavanje određenih područja za kupanje.

7. Koji su zahtjevi za turističke brodove koji ulaze u zaljev?
– Svi brodovi moraju biti licencirani od strane Odjela za nacionalne parkove i operatori brodova moraju proći obuku iz turističkih usluga i osnovne prve pomoći.

8. Tko podržava ove mjere?
– Tvrtke koje posluju s dugim brodovima, tvrtke na Phi Phi otocima i tvrtke u provinciji Phuket povezane s turizmom na Phi Phi otocima podržavaju ove mjere.

9. Koje su sljedeće korake?
– Sljedeći korak je predstavljanje povratnih informacija na sastanku Nacionalnog parka odbora za savjetovanje kako bi se dobio odobrenje za provedbu smjernica i propisa za ulazak u Pi Le lagunu.

Definicije:

– Masovni turizam: Pojam koji se odnosi na veliki broj putnika koji posjećuju jednu turističku destinaciju u isto vrijeme, što stvara pritisak na prirodno okruženje i lokalnu infrastrukturu.

– Ekološke štete: Oštećenje ili uništavanje prirodnih ekosustava uslijed ljudskih aktivnosti, što može imati dugoročne negativne posljedice na okoliš.

– Sigurnosni rizici: Potencijalna opasnost ili prijetnja sigurnosti i dobrobiti turista, uključujući rizik od nesreća, ozljeda ili kriminala.

Sugerirani povezani linkovi:
Web stranica Turističke organizacije Tajlanda