Kreiranje “ACT (Umjetnost, Kultura i Turizam) Autoriteta” za podršku umjetnosti, kulture i turizma u gradu Clarksville-u

Grad Clarksville razmatra osnivanje “ACT (Umjetnost, Kultura i Turizam) Autoriteta” putem rezolucije, koji će postati entitet kroz koji će umjetnost i nasljeđe, kultura i turizam u gradu dobiti financiranje i podršku. Autoritet će funkcionirati kao pravno odvojeno tijelo od gradske uprave, ali će imati odbor koji će birati samo grad. Odbor će također imenovati izvršnog direktora Autoriteta.

Glavni cilj Autoriteta i njegovih partnera bit će obezbjeđivanje najefikasnijeg načina upravljanja svim resursima koji se usmjeravaju prema umjetnosti i turizmu, kao i objektima koji se nalaze u gradu.

“Stvaranje ovog ACT Autoriteta ima za cilj da osigura snažnu osnovu prihoda i svakodnevno upravljanje za cjelokupni paket umjetnosti, kulture i turizma u gradu Clarksville,” izjavio je gradonačelnik Joe Pitts. Dodao je da je vrlo zahvalan glavnom financijskom službeniku Laurie Matti koja je uložila brojne sate istraživanja i stvorila zvučno i praktično rješenje koje je vrlo uzbudljivo i pomoći će gradu da napreduje sa sigurnošću.

Autoritetu će biti dodijeljeni sljedeći zadaci:

– Maximiziranje ekonomskih, turističkih, socijalnih i kulturnih beneficija za Clarksville
– Identificiranje i pomoć u razvoju kulturnih događanja te pružanje lokacije za prikazivanje različitih oblika umjetnosti u Clarksville-u
– Koordinacija kalendara događanja za kulturne i umjetničke tvorce

Autoritet koji je posvećen umjetnosti, kulturi i turizmu bit će koristan jer pruža održivost, objedinjujući sve umjetničke manifestacije pod jednim krovom s ciljem da postanu samoodrživi entiteti, kako bi se sačuvala umjetnost i povijest, istovremeno podržavajući centar grada kao destinaciju za turiste. Da bi ovi entiteti nastavili rasti, moraju postati samoodrživi i neovisni.

Kroz upotrebu zajedničke marketinške strategije, odjela za ljudske resurse, računovodstva i održavanja, Autoritet će omogućiti ekonomske uštede i povećati efikasnost.

Grad osniva ovaj Autoritet, između ostalog, kako bi pomogao u financiranju izgradnje dugoočekivanog Clarksville Performing Arts Centra. Kako bi financirali veliki centar za izvedbene umjetnosti koji će pružati javnu uslugu i privatnu korist, morat će se izdati zajam kako bi se financirao ovaj projekt. Državni zakon onemogućuje grad od davanja kredita. Ovaj odvojeni Autoritet može izdati zajam i izbjeći problem davanja kredita.

Autoritet će, a ne grad, posjedovati naslov nekretnine za Centar za izvedbene umjetnosti i Muzej i Kulturni Centar Carinske Kuće. U slučaju da Autoritet ikada propadne ili bude raspušten, ta imovina će se vratiti u posjed grada. Finansiranje Autoriteta dobijalo bi se iz prihoda koje generira i koristi za upravljanje objektima.

Drugi izvori finansiranja bi bili:

– Gradski porez na hotele / motele od 4%, posvećeno turizmu, rezultirajući godišnje sa približno 2,2 milijuna dolara
– Porez na hotele / motele u okrugu od 8%, od čega 12,5% ide u Opći Fond grada. Okrug je ratificirao mjeru 9. jula 2018. godine, kojom je dogovoreno da će se oko 650.000 dolara godišnje izdvojiti za financiranje turizma grada. Trenutno se planira da taj novac bude usmjeren ka muzeju.

Prema ovom planu, Muzej, Vijeće za umjetnost i naslijeđe i Roxy svake godine će podnositi zahtjeve za budžet Autoritetu, koji će zatim dodijeliti sredstva svakoj instituciji. Cilj je da Autoritet bude samoodrživ. Ukoliko prihodi i dva oblika poreza na hotele/motele koje će grad odvojiti za Autoritet nisu dovoljni, Autoritet može zatražiti financijsku pomoć od grada. Grad može koristiti naloge koji nisu vezani za imovinske poreze da bi podržao rad Autoriteta. Da bi pomogao Autoritetu da započne s finansiranjem, Grad će izdvojiti početna sredstva u svom budžetu i pomoći novoj organizaciji s novčanim tokom.

Često postavljana pitanja o ACT Autoritetu (Umjetnost, Kultura i Turizam):

1. Što je ACT Autoritet i kako će funkcionirati?
ACT Autoritet je pravno odvojeno tijelo od gradske uprave koje će pružati financiranje i podršku umjetnosti, kulturi i turizmu u gradu Clarksville-u. Funkcionirat će kroz odbor koji će birati samo grad, a također će imenovati izvršnog direktora Autoriteta.

2. Koje su glavne ciljeve Autoriteta?
Glavni cilj Akt Autoriteta i njegovih partnera je osigurati najefikasniji način upravljanja svim resursima usmjerenim prema umjetnosti i turizmu, kao i objektima u gradu.

3. Koje zadatke će imati Autoritet?
Autoritetu će biti dodijeljeni zadaci kao što su maximiziranje ekonomskih, turističkih, socijalnih i kulturnih beneficija za Clarksville, identificiranje i pomoć u razvoju kulturnih događanja te koordinacija kalendara događanja za kulturne i umjetničke tvorce.

4. Kako će Autoritet biti financiran?
Autoritet će biti financiran kroz prihode koje generira i koristi za upravljanje objektima. Također, grad će pružiti početna sredstva i podršku novoj organizaciji. Dodatni izvori financiranja uključuju gradski porez na hotele/motele od 4% i porez na hotele/motele u okrugu od 8%.

5. Ko će posjedovati nekretnine koje su u vlasništvu Autoriteta?
Autoritet, a ne grad, će posjedovati nekretnine kao što su Centar za izvedbene umjetnosti i Muzej i Kulturni Centar Carinske Kuće. U slučaju da Autoritet propadne ili bude raspušten, te nekretnine će se vratiti u posjed grada.

Srodne veze:
Grad Clarksville