Novi načini privlačenja investicija na Baliju

Ministar za turizam i kreativna gospodarstva Indonezije razgovarao je s medijima o novim načinima prikupljanja sredstava za poticanje turističke ekonomije zemlje.

Ministar Sandiaga Uno želi vidjeti da se novo uvedena Zlatna viza koristi kako bi se potakla veća ulaganja iz bogatih obiteljskih ureda.

Govoreći novinarima na Svjetskom forumu o vodi koji se održava na Baliju, ministar Uno objasnio je: “Izračunat ću što je početni cilj i kakve regulative trebamo predstaviti.” Želi vidjeti da se investicije ovih obiteljskih ureda usredotoče na Bali.

Po mišljenju ministra Una, privlačenje investicija iz obiteljskih ureda donosi dvostruku korist. Indonezija, a posebno Bali, ima više kapitala s kojim može raditi kako bi implementirala vrlo potrebna poboljšanja infrastrukture na otoku, a osoblje i obitelji s tim investicijskim sredstvima moći će boraviti na Baliju ili drugdje u Indoneziji do 10 godina.

Ministar Uno ciljat će ulaganja iz obiteljskih ureda sa sjedištem u Singapuru, Maleziji, Monaku, Londonu, Hong Kongu i Dubaiju. On želi vidjeti dugoročne i održive investicije na Baliju i u Indoneziji općenito.

Ministar Uno je rekao: “Dakle, duljina boravka je vrlo dugačka. Drugo, donose financiranje pa je održivost izraženija, i ovo se izvrsno uklapa u koncept Zlatne vize.”

Dodao je: “Potičemo Baliju da postane centar obiteljskih ureda poput Hong Konga i Singapura.”

Iako će mnogi pohvaliti ministra Una zbog njegovih poziva za dugoročna i održiva ulaganja na Baliju te potez da potakne više ljudi da iskoriste priliku i apliciraju za Zlatnu vizu, komentari ministra Una možda neće biti dobro primljeni od svih dionika turizma na Baliju.

Turistički stručnjaci i vođe na Baliju su u proteklim tjednima razgovarali s medijima o ponovnom pokretanju ideje o stvaranju posebne turističke vlasti i razvoju Balija kao posebnog autonomnog područja za turizam.

Turistički ekonomist Viraguna Bagoes Oka javno je tražio hitno istraživanje prostornog planiranja i provođenje postojećih pravila planiranja i izgradnje u skladu sa zakonom.

Oka je novinarima rekao: “Bali je izložen nemjerljivim ulagačima.” Primijetio je kako je razgovor o stvaranju moratorija bio na stolu već desetljećima, ali da je bilo teško provesti tu ideju zbog šire političke klime u Indoneziji.

Oka je nastavio: “To bi trebalo biti na razini pokrajine, kao početni duh. Kao rezultat toga, teško je postići integriranu komandu jer lokalne vlade djeluju same za sebe, ne stavljajući na prvo mjesto načela održivog turizma.”

Govoreći zasebno, predsjednik Udruge indonezijskog agroturizma Bagus Sudibya objasnio je kako smatra da bi se razgovori o stvaranju moratorija trebali nastaviti.

Želi se zaista usredotočiti na prostorno planiranje moratorija. Objasnio je kako je Bali otprilike 5.600 četvornih kilometara s stalnim brojem stanovnika od 4,7 milijuna ljudi, uz turiste.

Želi provesti prostorno planiranje na način koji je pravedan za sve.

Sudibya je rekao: “Što se tiče provođenja moratorija, za trenutak ćemo statirati, ali unutar tog zastoja bit će i trenutak za razvoj. U međuvremenu, počinje se s izračunima, kako bismo mogli pronaći jasnu formaciju, kako bi Bali trebao imati određeni broj dolazaka turista, koliko dugo oni ostaju te koliko soba ili turističkih objekata je dostupno kako bi idealan broj ispao.”

Pitanja i odgovori (FAQ) o novim inicijativama za poticanje turističke ekonomije u Indoneziji:

1. Što je Zlatna viza?
Zlatna viza je novo uvedena inicijativa u Indoneziji koja omogućuje bogatim obiteljima da ulože u turističku infrastrukturu zemlje i dobiju dozvolu boravka na Bali ili drugim destinacijama u Indoneziji do 10 godina.

2. Koje obiteljske urede Ministar Uno cilja?
Ministar Uno cilja ulaganja iz obiteljskih ureda sa sjedištem u Singapuru, Maleziji, Monaku, Londonu, Hong Kongu i Dubaiju.

3. Kako Zlatna viza potiče turizam?
Zlatna viza omogućuje indonezijskoj vladi da privuče investicije za poboljšanje infrastrukture na Baliju i drugim destinacijama u zemlji. Također, osoblje i obitelji s tim investicijskim sredstvima mogu duže boraviti u Indoneziji, što može potaknuti potrošnju turista.

4. Kako su neki dionici turizma na Baliju reagirali na ove inicijative?
Neki turistički stručnjaci i vođe na Baliju su izrazila zabrinutost zbog nedostatka integracije i održivosti u razvoju turizma na otoku. Postoji poziv za uspostavljanje posebne turističke vlasti i poboljšanje prostornog planiranja kako bi se osiguralo održivo upravljanje turizmom.

5. Što je prostorno planiranje moratorija?
Prostorno planiranje moratorija je ideja koja se razmatra kao način reguliranja razvoja turizma na Baliju. Ideja je usmjerena na provođenje pravila planiranja i izgradnje u skladu sa zakonom te osiguranje održive ravnoteže između turizma i lokalne zajednice.

6. Kakve koristi bi imalo prostorno planiranje moratorija na Baliju?
Prostorno planiranje moratorija moglo bi osigurati pravedno i održivo upravljanje turizmom na Baliju. Ovo bi rezultiralo jasnim smjernicama za broj dolazaka turista, dužinu njihovog boravka i dostupnost turističkih objekata.

Srodne poveznice:
https://www.indonesia.travel/hr
https://www.bali.com/