Overturizam u Firenci: Kako se grad bori s rastom turizma

Stanovi za stanovanje u Firenci postali su skupi za prosječnu osobu, čineći 84 posto njihovog prihoda, prema gradonačelniku Dario Nardelli. Iako je rast stanarina problem, to nije jedino pitanje s kojim se Firenca suočava.

Od 2016. do 2023. godine, stanarina u gradu povećala se za 42 posto, dok je broj Airbnb oglasa porastao više nego udvostručio s 6.000 na 15.000 u istom razdoblju. Ova ekspanzija turističkog smještaja nađe se na račun tradicionalnih obrtnika, koji su bili prisutni u gradu generacijama. Mnogi od njih su izbačeni iz radionica u povijesnom središtu kako bi se napravilo mjesta za nove hotele.

U siječnju je direktorica njemačke Akademije u Firenci, Cecilie Hollberg, izazvala kontroverzu kad je nazvala Firencu “turističkom prostitutkom”. Iako je njezin izbor riječi bio grub, mnogi su se čitatelji slažu s njom i podržali njezinu dijagnozu o problemima s turizmom u gradu.

Kako bi se spasila Firenca od vlastite popularnosti, Gradsko vijeće Lijevo sredine donijelo je važnu rezoluciju prošlog listopada kojom bi se zabranile nove kuće za odmor, slijedeći primjer Bolzana u Južnom Tirolu. Međutim, rezolucija još uvijek nije stupila na snagu iako bi trebala biti usvojena početkom ove godine.

Kao alternativa zabrani, zamjenica gradonačelnika Alessia Bettini prošlog je tjedna objavila kampanju za privlačenje posjetitelja izvan pretrpanog središta grada. Ideja je promovirati turističke itinerare koji nisu popularni među turistima, ali to zahtijeva da posjetitelji aktivno traže i prioritetiziraju takva iskustva.

Drugi gradovi, poput Venecije, isprobavaju sustav “turističke takse” koja bi se trebala primjenjivati na dnevne posjetitelje na određenim danima. Međutim, taj sustav bio bi teško provediv u Firenci, budući da je grad smješten u unutrašnjosti. Kritičari su također skeptični prema takvim planovima, smatrajući ih kozmetičkim rješenjima.

Stoga, trenutno izgleda da će zabrana iznajmljivanja kuća za odmor biti najmoćnije sredstvo u borbi Firence protiv prekomjernog turizma – ako uspije preživjeti oporbu lokalnih političara desnog krila.

Česta pitanja (FAQ) o problemima turizma u Firenci:

1. Zašto su stanovi za stanovanje postali skupi u Firenci?
Gradonačelnik Dario Nardelli tvrdi da stanovi čine 84 posto prihoda prosječne osobe u Firenci. To je zbog rasta stanarina u gradu.

2. Kako se povećao broj Airbnb oglasa u Firenci?
Od 2016. do 2023. godine, broj Airbnb oglasa povećao se više nego udvostručio s 6.000 na 15.000. Ova ekspanzija je na račun tradicionalnih obrtnika koji su prisutni u gradu generacijama.

3. Koja je bila kontroverza oko nazivanja Firence “turističkom prostitutkom”?
Direktorica njemačke Akademije u Firenci, Cecilie Hollberg, nazvala je Firencu “turističkom prostitutkom”, što je izazvalo kontroverzu. Mnogi se čitatelji slažu s njom i podržavaju njezinu dijagnozu o problemima s turizmom u gradu.

4. Kakvi su napori Gradske vijeća Lijevo sredine za rješavanje problema turizma?
Gradsko vijeće Lijevo sredine prošlog je listopada donijelo važnu rezoluciju kojom bi se zabranile nove kuće za odmor kao što je to već primijenjeno u Bolzanu. Međutim, rezolucija još uvijek nije stupila na snagu.

5. Koja je alternativa zabrani kuća za odmor?
Zamjenica gradonačelnika Alessia Bettini objavila je kampanju za privlačenje posjetitelja izvan pretrpanog središta grada. Ideja je promovirati turističke itinerare koji nisu popularni među turistima, ali to zahtijeva aktivno traženje i prioritetiziranje takvih iskustava od strane posjetitelja.

6. Koji su planovi drugih gradova u borbi protiv prekomjernog turizma?
Gradovi poput Venecije isprobavaju sustav “turističke takse” koja bi se primjenjivala na dnevne posjetitelje određenih dana. Međutim, primjena takvog sustava bila bi teška u Firenci, budući da je grad smješten u unutrašnjosti. Kritičari smatraju da su takvi planovi kozmetička rješenja.

7. Koje je najmoćnije sredstvo u borbi protiv prekomjernog turizma u Firenci?
Zabrana iznajmljivanja kuća za odmor trenutno izgleda kao najmoćnije sredstvo, ako uspije preživjeti oporbu lokalnih političara desnog krila.

Definicije:
– Stanovi za stanovanje: Mjesta za život koja se iznajmljuju ili kupuju za dugoročno stanovanje.
– Airbnb oglasi: Oglasi za smještaj koji su dostupni putem platforme Airbnb i pružaju turistima mogućnost iznajmljivanja stanova ili kuća za kratkoročne boravke.
– Turistička itinerari: Putnički planovi i rute koje se preporučuju turistima za razgledavanje i upoznavanje određene destinacije.
– Turistička taksa: Porez koji se naplaćuje turistima kao doprinos turističkoj infrastrukturi određenog grada ili regije.
– Lokalni političari desnog krila: Političari čija politička orijentacija pretežno ide prema desnoj političkoj opciji.

Srodne veze:
Grad Firenca