Recognition of Excellent Customer Service in North Platte

Lincoln County, Nebraska is not only a charming tourist destination, but it also boasts a booming tourism industry that greatly contributes to the local economy. Visitors who come to North Platte annually spend more than $125 million, generating over $10 million in state and local taxes. Additionally, this vibrant industry supports more than 1,500 jobs, with a payroll totaling nearly $25 million.

Amidst this thriving tourism landscape, Visit North Platte takes great pride in acknowledging and honoring outstanding customer service. This year, during the highly anticipated Excellence in Tourism Luncheon on May 8, 2024, five prestigious ‘Excellence in Customer Service’ awards will be presented. These awards have different categories, such as Excellent Service within a Hotel, Restaurant, Retail Establishment, Event, and Attraction.

Recognizing that exceptional customer service is the key factor in ensuring a positive visitor experience, Visit North Platte actively seeks nominations for these esteemed awards. Nominations are open to employees or volunteers from any of the aforementioned categories in Lincoln County who consistently exceed expectations. If you have ever encountered an individual who has gone above and beyond to provide exceptional customer service, we encourage you to submit a nomination.

In addition to the Excellence in Customer Service awards, two other notable accolades will be presented at the ceremony. The Volunteer of the Year award seeks to recognize individuals who have made significant contributions to the tourism industry in Lincoln County. Furthermore, the Hero of Tourism award will honor those who have truly made a difference in promoting the region and enhancing the visitor experience.

Nominations are not limited to locals who have witnessed remarkable service at their favorite establishments. Whether you are a resident or a traveler visiting North Platte, we welcome your nominations. Self-nominations and anonymous submissions will also be accepted. Please note that nominations will remain open until 5:00pm on March 20th, so act fast to recognize those who have made your tourist experience truly remarkable.

If you believe that a business or individual deserves recognition for their outstanding customer service, click here to nominate them now! Let’s celebrate the exceptional service providers who make North Platte a standout destination for all.

Lincoln County, Nebraska nije samo šarmantna turistička destinacija, već također ima procvatnu industriju turizma koja značajno doprinosi lokalnoj ekonomiji. Posjetitelji koji dolaze u North Platte godišnje troše više od 125 milijuna dolara, čime generiraju preko 10 milijuna dolara prihoda od državnih i lokalnih poreza. Osim toga, ova živahna industrija podržava više od 1.500 radnih mjesta, s ukupnom plaćom od gotovo 25 milijuna dolara.

Usred ovog cvjetajućeg turističkog krajolika, Visit North Platte s ponosom priznaje i poštuje izvanrednu uslugu korisnicima. Ove godine, tijekom dugo iščekivane izvanredne turističke svečanosti 8. svibnja 2024. godine, bit će dodijeljene pet prestižnih nagrada “Izvrsnost u usluzi korisnicima”. Ove nagrade imaju različite kategorije, poput Izvrsne usluge u hotelu, restoranu, trgovini, događanju i atrakciji.

Prepoznajući da je izvanredna usluga korisnicima ključni čimbenik za osiguravanje pozitivnog doživljaja posjetitelja, Visit North Platte aktivno traži nominacije za ove ugledne nagrade. Nominacije su otvorene za zaposlenike ili volontere iz bilo koje od navedenih kategorija u Lincoln Countyju koji dosljedno premašuju očekivanja. Ako ste ikad susreli osobu koja je išla iznad i izvan kako bi pružila izvanrednu uslugu korisnicima, ohrabrujemo vas da podnesete nominaciju.

Osim nagrada za izvrsnost u usluzi korisnicima, na svečanosti će biti dodijeljene i dvije druge značajne nagrade. Nagrada Volontera godine ima za cilj priznati pojedince koji su dali značajan doprinos industriji turizma u Lincoln Countyju. Osim toga, nagrada Heroj turizma će odati priznanje onima koji su zaista napravili razliku u promoviranju regije i poboljšanju doživljaja posjetitelja.

Nominacije nisu ograničene na lokalce koji su svjedočili izvanrednoj usluzi u svojim omiljenim lokalima. Bez obzira jeste li stanovnik ili putnik koji posjećuje North Platte, dobrodošle su vaše nominacije. Također se prihvaćaju self-nominacije i anonimne prijave. Napomena da će nominacije ostati otvorene do 20:00 sati 20. ožujka, stoga djelujte brzo kako biste priznali one koji su vaše turističko iskustvo zaista učinili izvanrednim.

Ako smatrate da jedno poduzeće ili pojedinac zaslužuje priznanje za izvanrednu uslugu korisnicima, kliknite ovdje da ih nominirate sada! Proslavimo izvanredne pružatelje usluga koji čine North Platte iznimnom destinacijom za sve.

Definitions:
– Tourism industry: industrija turizma
– Local economy: lokalna ekonomija
– Visitor experience: iskustvo posjetitelja
– Excellence in Customer Service: Izvrsnost u usluzi korisnicima
– Nomination: nominacija
– Payroll: ukupna plaća
– Volunteer: volonter
– Outstanding customer service: izvanredna usluga korisnicima
– Promoting the region: promoviranje regije
– Positive visitor experience: pozitivno iskustvo posjetitelja

Related links: