Tehran Municipality Makes Strides in Improving Accessibility in Tourist Facilities

Amir Ghasemi, the head of the tourism headquarters of Tehran Municipality, is leading the way in enhancing accessibility in tourist facilities across the capital. With a focus on prioritizing individuals with disabilities, Ghasemi has been working tirelessly with representatives from 22 districts to bring about transformative changes.

Ghasemi has issued directives to mayors, urging the swift implementation of necessary measures to adapt tourist facilities, with a specific emphasis on museums and popular tourist destinations. By strategically approaching this issue, Tehran aims to create a more inclusive and accommodating experience for members of the disabled community.

Numerous landmarks have already undergone improvements as a result of Ghasemi’s efforts. The Golestan Palace Museum Complex and the central parks of Tehran are among the locations that have seen notable enhancements in accessibility. These improvements have been vital in ensuring that individuals with disabilities can fully enjoy the capital’s cultural and recreational offerings.

Ghasemi recognizes the paramount importance of adaptation and has outlined future plans to conduct informative sessions. These sessions, organized in collaboration with coordinators of people with disabilities associations in various regions, are designed to raise awareness and foster understanding. By actively involving the committee responsible for adapting pathways across different districts, Tehran Municipality is demonstrating its increased determination and commitment to this vital initiative.

The vision of a more accessible Tehran is not only focused on the welfare of the disabled community but also aims to position the city as a beacon of inclusivity in the global tourism landscape. Through the ongoing commitment of Amir Ghasemi and his team, Tehran is taking progressive steps towards creating a more welcoming and accommodating tourist experience for everyone visiting Iran’s vibrant capital.

Amir Ghasemi, voditelj turističkog centra Teherana, vodi put u poboljšanju dostupnosti turističkih objekata diljem glavnog grada. S fokusom na osobe s invaliditetom, Ghasemi je neumorno radio s predstavnicima 22 okruga kako bi donio transformacijske promjene.

Ghasemi je izdao upute gradonačelnicima, pozivajući na brzu provedbu potrebnih mjera prilagodbe turističkih objekata, s posebnim naglaskom na muzeje i popularne turističke destinacije. Tehran cilja na strategijski pristup ovoj problematici kako bi stvorio inkluzivno i prilagodljivo iskustvo za članove invalidske zajednice.

Brojni spomenici već su prošli poboljšanja zahvaljujući naporima Ghasemija. Muzej kompleksa Golestan Palace i centralni parkovi Teherana među lokacijama su koje su doživjele značajna poboljšanja u dostupnosti. Ova poboljšanja su važna kako bi osobe s invaliditetom mogle u potpunosti uživati u kulturnim i rekreacijskim sadržajima glavnog grada.

Ghasemi prepoznaje izuzetnu važnost prilagodbe i planira provedbu informativnih sesija u budućnosti. Ove sesije, organizirane u suradnji s koordinatorima udruženja osoba s invaliditetom u raznim regijama, namijenjene su podizanju svijesti i razumijevanju. Aktivnim uključivanjem odbora odgovornog za prilagodbu staza u različitim okruzima, gradska uprava Teherana pokazuje povećanu odlučnost i predanost ovoj važnoj inicijativi.

Vizija svepristupačnog Teherana ne usredotočuje se samo na dobrobit invalidske zajednice, već ima za cilj pozicionirati grad kao simbol inkluzivnosti u globalnom turističkom pejzažu. Kroz kontinuirani angažman Amira Ghasemija i njegove ekipe, Teheran poduzima progresivne korake u stvaranju dobrodošlog i prilagodljivog turističkog iskustva za sve posjetitelje živopisne iranske prijestolnice.

Definicije:
– Dostupnost – osiguravanje prilagodbe prostora, objekata ili usluga kako bi ih mogli koristiti ljudi s invaliditetom.
– Inkluzivnost – stvaranje uvjeta i prilika za sudjelovanje svih ljudi, uključujući one s invaliditetom, u svim aspektima društva.