Bali Provincial Government Ensures Secure Application for Foreign Tourists

Denpasar (ANTARA) – The Bali provincial government is taking extensive measures to ensure the security of the application for foreign tourists. The application has undergone thorough testing and has not been hacked to date.

Cokorda Bagus Pemayun, Head of the Bali Provincial Tourism Office, stated that the application’s security has been rigorously tested, including by inviting hackers to try and breach its defenses. However, the application has proven to be secure, providing peace of mind for both the government and tourists.

To enhance security, the application utilizes computing services from Amazon Web Service (AWS) in the United States. This ensures that the application can handle the large influx of foreign tourists efficiently and securely.

In addition to its secure nature, the application also promises transparency and accountability in the utilization of foreign tourist levies. Through the Love Bali application, tourists can monitor the collection and usage of levies in real-time. This ensures that the levies go directly to the regional treasury, eliminating the need for cash transactions and providing transparency for all parties involved.

The collection of payment during the operational trial period has been successful, with Rp1.4 billion (US$89,600) collected from 9,220 foreign nationals. This demonstrates the effectiveness and reliability of the application in handling financial transactions.

The implementation of levies on foreign tourists is in accordance with the Law Number 15 of 2023 concerning the Province of Bali. The levies aim to protect the rich culture, traditions, arts, and local wisdom of the Balinese people, while also focusing on the preservation of Bali’s natural environment.

With the secure application and transparent levies system in place, the Bali provincial government is confident in providing an enjoyable and responsible tourism experience for foreign visitors.

Denpasar (ANTARA) – Pokrajinska vlada Balija poduzima opsežne mjere kako bi osigurala sigurnost aplikacije za strane turiste. Aplikacija je temeljito testirana i do danas nije hakirana.

Cokorda Bagus Pemayun, voditelj Ureda za turizam pokrajine Balija, izjavio je da je sigurnost aplikacije rigorozno testirana, uključujući i pozivanje hakera da pokušaju probiti njene obrane. Međutim, aplikacija se pokazala sigurnom, pružajući mir une vladi i turistima.

Kako bi poboljšala sigurnost, aplikacija koristi usluge računalstva tvrtke Amazon Web Service (AWS) u Sjedinjenim Američkim Državama. To osigurava da aplikacija može učinkovito i sigurno rukovati velikim prilivom stranih turista.

Osim svoje sigurnosti, aplikacija također obećava transparentnost i odgovornost u korištenju ležarina stranih turista. Putem aplikacije Love Bali, turisti mogu u stvarnom vremenu pratiti prikupljanje i upotrebu ležarina. To osigurava da ležarine idu izravno u regionalnu blagajnu, eliminirajući potrebu za gotovinskim transakcijama i pružajući transparentnost svim uključenim stranama.

Prikupljanje plaćanja tijekom probnog razdoblja bilo je uspješno, pri čemu je prikupljeno 1,4 milijarde Rp (89.600 USD) od 9.220 stranih državljana. To dokazuje učinkovitost i pouzdanost aplikacije u rukovanju financijskim transakcijama.

Uvođenje ležarina na strane turiste u skladu je s Zakonom broj 15. od 2023. godine koji se odnosi na pokrajinu Bali. Ležarine imaju za cilj zaštititi bogatu kulturu, tradiciju, umjetnost i lokalnu mudrost balinežanskog naroda, istovremeno se usredotočujući na očuvanje prirodne okoline Balija.

Sa sigurnom aplikacijom i transparentnim sustavom ležarina, pokrajinska vlada Balija sigurna je u pružanje ugodnog i odgovornog turističkog iskustva stranim posjetiteljima.