Bali Tourism Police to Intensify Spot Checks on Unpaid Tourism Taxes

The Bali Tourism Police have been tasked with increasing their spot checks on tourists to identify those who have not paid the mandatory tourism tax levy. This new levy, implemented on February 14, 2024, requires all international tourists to pay IDR 150,000 in tourism taxes.

Despite the fact that the tourism tax has already generated USD 3.9 million, it is estimated that 60% of tourists have not been paying their levies. In order to address this issue, the Bali Tourism Police have conducted spot checks at popular destinations like Tanah Lot Temple, and they have now received orders to carry out a second round of checks at different locations.

According to Tjok Bagus Pemayun, the Head of the Bali Tourism Office, these spot checks are conducted at the entrances to Bali, accommodation places, and tourism attractions in accordance with Bali Regional Regulation number 6 of 2023. In the upcoming checks, the target sites will be Goa Gajah Temple outside Ubud, the Tirta Empul Temple near Ubud, and Ulun Danu Beratan Temple in Tabanan Regency.

Tourists who are unable to provide their QR-code voucher as proof of payment will be required to pay the IDR 150,000 on the spot. Pemayun emphasized that no cash payments are accepted and all transactions should be made online. Guides and tourism drivers are also reminded to inform their guests about this policy.

Exceptions to the tourism tax levy include foreigners residing in Indonesia on KITAS and KITAP visas. However, exemption applications must be made before arriving in Bali or upon arrival at the payment kiosks. This can be done through the Love Bali website or app.

During the World Water Forum taking place from May 18th to 25th, some delegates will also be exempt from paying the tourism tax levy. Pemayun stated that VVIP delegates will be considered exceptions, and their names will be verified by the committee. The remaining delegates from the 193 attending countries will be responsible for paying the levy.

Policijska služba za turizam Balija dobila je zadatak da poveća provjere turista kako bi identificirali one koji nisu platili obaveznu turističku poreznu pristojbu. Ova nova pristojba, koja je implementirana 14. veljače 2024., zahtijeva da svi međunarodni turisti plate 150.000 indonezijskih rupija kao turistički porez.

Unatoč činjenici da je turistički porez već generirao 3,9 milijuna američkih dolara, procjenjuje se da 60% turista nije plaćalo svoje poreze. Kako bi se riješio ovaj problem, Policijska služba za turizam Balija provela je provjere na popularnim odredištima poput hrama Tanah Lot, te su sada dobili naredbu za provođenje druge runde provjera na drugim lokacijama.

Prema riječima Tjoka Bagusa Pemayuna, voditelja Ureda za turizam Balija, ove provjere se provode na ulazima u Bali, smještajnim objektima i turističkim atrakcijama u skladu s Balijanskim regionalnim propisom broj 6 od 2023. U nadolazećim provjerama ciljna mjesta bit će hram Goa Gajah izvan Ubauda, hram Tirta Empul blizu Ubauda i hram Ulun Danu Beratan u regiji Tabanan.

Turisti koji ne mogu pružiti QR-kôd vaučer kao dokaz plaćanja bit će obavezni platiti 150.000 indonezijskih rupija na licu mjesta. Pemayun ističe da se ne prihvaćaju gotovinska plaćanja i da sve transakcije trebaju biti obavljene online. Vodiči i vozači u turizmu također su podsjećeni da obavijeste svoje goste o ovoj politici.

Iznimke od pristojbe za turizam uključuju strane državljane koji borave u Indoneziji s KITAS i KITAP vizama. Međutim, prijave za izuzeće moraju biti obavljene prije dolaska na Bali ili po dolasku na plaćanje na blagajni. To se može učiniti putem web stranice ili aplikacije Love Bali.

Tijekom Svjetskog vodnog foruma koji će se održati od 18. do 25. svibnja, neki delegati također će biti izuzeti od plaćanja pristojbe za turizam. Pemayun je izjavio da će se VVIP delegati smatrati izuzecima, a njihova imena će provjeriti odbor. Preostali delegati iz 193 zemlje bit će odgovorni za plaćanje pristojbe.

Odgovori na uobičajena pitanja (FAQ):

Q: Kakva je nova pristojba za turizam na Baliju?
A: Nova pristojba za turizam na Baliju zahtijeva od međunarodnih turista da plate 150.000 indonezijskih rupija.

Q: Koliko novca je dosad generirano od turističke pristojbe?
A: Turistička pristojba je do sada generirala 3,9 milijuna američkih dolara.

Q: Gdje se provode provjere turista?
A: Provjere turista provode se na ulazima u Bali, smještajnim objektima i turističkim atrakcijama.

Q: Kako se može dokazati plaćanje pristojbe?
A: Turisti mogu dokazati plaćanje pristojbe putem QR-koda vaučera.

Q: Koje su iznimke od plaćanja pristojbe?
A: Izuzeci od pristojbe uključuju strane državljane s KITAS i KITAP vizama.

Važni pojmovi:

– Policijska služba za turizam Balija
– Turistička pristojba
– QR-kod
– Vodiči i vozači u turizmu
– Izuzeci od pristojbe

Sugestije za srodne linkove:
Balitourismboard.org
Lovebali.id