Venecija uvodi turističku ulaznicu u cilju rješavanja problema masovne turizma

Venecija je nedavno uvela turističku ulaznicu koja se primjenjuje prvi put na svijetu. Ideja iza ovog poteza je da se riješe problemi koji proizlaze iz masovnog turizma, no neki stanovnici se ne slažu s ovom idejom.

Kritičari tvrde da ulaznica od 5 eura (oko 35 kuna) samo pretvara grad u još jedan “tematski park” i da ne rješava probleme stanovnika, uključujući ograničavanje broja posjetitelja. Na glavnom ulazu u grad, demonstranti su se sukobili s interventnom policijom, držeći transparente s natpisima poput “Ne ulaznici, Da kućama i uslugama za sve”, izvještava CNBC.

Kako funkcionira: Ulaznica se primjenjuje samo za povijesno otočno središte Venecije i samo određenim danima. Naplaćivat će se od 8:30 do 16:00 sati na 29 vrhunskih dana između sada i 14. srpnja, kao dio probnog projekta. Broj dolazaka nije ograničen, a izuzevci su stanovnici Venecije, putnici koji putuju svakodnevno i studenti, kao i turisti koji prenoće u gradu.

Kazne: Posjetitelji koji dolaze na jednodnevni izlet a ne plate ulaznicu i ne dobiju QR kod mogu biti kažnjeni iznosima između 50 i 300 eura (oko 370 do 2.240 kuna), izvještava CNBC. Na nacionalni praznik u Italiji, slučajni nadzor je obavljen na glavnim ulazima, uključujući i željezničku postaju, iako službenici kažu da će kontrola biti “vrlo blaga” u ranim fazama programa, izvješćuje New York Times.

Pitanja i odgovori:

1. Što je turistička ulaznica u Veneciji?
Turistička ulaznica je nova mjera koju je nedavno uvela Venecija kako bi se riješili problemi povezani s masovnim turizmom.

2. Koja je ideja iza uvođenja turističke ulaznice?
Ideja je ograničiti broj posjetitelja u povijesnom otočnom središtu Venecije kako bi se sačuvala kvaliteta života stanovnika i smanjili negativni utjecaji turizma.

3. Kako se primjenjuje turistička ulaznica?
Ulaznica će se primjenjivati samo određenim danima od 8:30 do 16:00 sati na 29 vrhunskih dana. Ovaj sustav trenutno prolazi probni period.

4. Tko ne mora platiti ulaznicu?
Stanovnici Venecije, putnici koji putuju svakodnevno, studenti i turisti koji prenoće u gradu bit će izuzeti od plaćanja ulaznice.

5. Koje su kazne za one koji ne plate ulaznicu?
Posjetitelji koji ne plate ulaznicu i ne dobiju QR kod mogu biti kažnjeni iznosom između 50 i 300 eura.

Definicije:

1. Masovni turizam – vrsta turizma koja uključuje veliki broj posjetitelja koji pritišću lokalne resurse i infrastrukturu te može imati negativan utjecaj na kvalitetu života stanovnika.

2. QR kod – dvodimenzionalni kod koji se koristi za brzo i lako čitanje podataka pomoću pametnih telefona.

Preporučene poveznice:

Komunalna stranica grada Venecije