Creation of a Cultural Tourism Honorary Board Urged in Bali

Tourism experts in Bali are urging the establishment of a Cultural Tourism Honorary Board to oversee the development of sustainable and culturally respectful tourism on the island. The aim is to address concerns about the prioritization of cultural respect and preservation in the tourism sector.

According to I Made Sulasa Jaya, a tourism expert, Bali urgently needs a Cultural Tourism Honorary Board to maintain cultural values, supervise moral industry practices, and ensure promotions that are more respectful of Balinese culture. Jaya suggests that the board should consist of government officials and community members who meet regularly to discuss cultural issues and implement recommendations.

Jaya emphasizes that this board should operate within the legal framework of the province and be financed by the central government. He also suggests that this model could be implemented in other provinces in Indonesia and that many tourism villages in Bali already follow a similar system.

While some support the idea of a Cultural Tourism Honorary Board, others believe that stricter law enforcement is the solution. Wayan Puspa Negara, the Chair of the Alliance of the Bali Marginal Tourism Actors, suggests focusing on spatial planning for tourism development and imposing stricter sanctions on tourists who violate the law.

The increasing development and post-pandemic surge in visitors have prompted discussions about creating a sustainable and culturally respectful tourism model for Bali. Leaders and local communities are eager to see meaningful changes to address issues such as improper behavior.

In addition, a study and review of the recently implemented Bali Tourism Tax Levy are underway. The policy requires international tourists to contribute to cultural and natural preservation and infrastructural development on the island. However, data shows that many foreign tourists have been avoiding paying the taxes, leading to discussions about increasing the levy or imposing legal sanctions.

Leaders in Bali express concerns about the situation on the island, referring to the “pathology of criminality” exhibited by some foreigners. Efforts are underway to monitor and enforce the law to prevent the situation from worsening.

While some leaders fear the negative impacts of a minority of foreigners, the Mayor of Denpasar encourages the public to recognize and celebrate the positive contributions made by tourists and foreign residents on the island.

Stručnjaci za turizam na Baliju pozivaju na uspostavu Počasnog odbora za kulturni turizam kako bi nadzirali razvoj održivog i kulturno poštovanog turizma na otoku. Cilj je obraditi zabrinutosti vezane za prioritizaciju kulturnog poštovanja i očuvanja u sektoru turizma.

Prema I Made Sulasi Jaji, stručnjaku za turizam, Bali hitno treba Počasni odbor za kulturni turizam kako bi se očuvali kulturni vrijednosti, nadgledale etičke prakse industrije i osigurale promocije koje su više poštovanje balinežanske kulture. Jaja predlaže da odbor treba sačinjavati službenici vlade i članovi zajednice koji se redovito sastaju kako bi raspravljali o kulturnim pitanjima i provodili preporuke.

Jaja ističe da bi ovaj odbor trebao djelovati u zakonskom okviru provincije i financirati ga centralna vlada. Također predlaže da se ovaj model može implementirati i u drugim provincijama Indonezije i da mnoga turistička sela na Baliju već slijede sličan sustav.

Iako neki podržavaju ideju o Počasnom odboru za kulturni turizam, drugi vjeruju da je strože provođenje zakona rješenje. Wayan Puspa Negara, predsjednik Saveza malih dionika marginalnog turizma Balija, predlaže fokusiranje na prostorno planiranje za razvoj turizma i nametanje strožih sankcija turistima koji krše zakon.

Povećani razvoj i porast posjetitelja nakon pandemije potaknuli su rasprave o stvaranju održivog i kulturno poštovanog modela turizma na Baliju. Vođe i lokalne zajednice žele vidjeti značajne promjene koje će riješiti probleme poput nepristojnog ponašanja.

Također, u tijeku je istraživanje i pregled nedavno uvedene Taksu na turizam na Baliju. Politika zahtijeva da međunarodni turisti doprinesu kulturnom i prirodnom očuvanju te infrastrukturnom razvoju na otoku. Međutim, podaci pokazuju da mnogi strani turisti izbjegavaju plaćanje poreza, što dovodi do rasprava o povećanju poreza ili nametanju zakonskih sankcija.

Vođe na Baliju izražavaju zabrinutost zbog situacije na otoku, pozivajući se na “patologiju kriminalnosti” koju pokazuju neki stranci. Poduzimaju se napori kako bi se pratili i provodili zakoni kako bi se spriječilo pogoršanje situacije.

Iako neki vođe strahuju od negativnih utjecaja manjine stranaca, gradonačelnik Denpasara potiče javnost da prepozna i slavi pozitivne doprinose koje turisti i strani stanovnici daju na otoku.