Firenca se urušava pod pritiskom turizma

Predivni talijanski grad Firenca suočava se s problemom sve većeg turizma, koji je doveo do brze konverzije trgovina i stanova u brze hrane restorane i Airbnb smještaje. Ipak, mnogi lokalni stručnjaci tvrde da taj interes ubija grad, a njemačka direktorica prestižne Galleria dell’Accademia, Cecilie Hollberg, kaže da je grad postao “prostitutka”.

Prosječni trošak stanarina povećao se za 42 posto između 2016. i 2023. godine, a broj stanova koji su navedeni na Airbnb-u porastao je sa 6.000 na gotovo 15.000.

Činičar Tommaso Pestelli, 55, je izbačen iz svoje radionice kako bi se napravio prostor za luksuzni hotel. On je izjavio: “Radimo od 1908. godine. Ako nas se riješite, i mnoge druge kao mi, oduzet ćete dio duše ovog grada.”

Gabriele Maselli, 58, predsjednik Udruženja povijesnih poslovnih udruženja Firence, rekao je: “Ljudi dolaze u Firencu zbog kvalitetnih proizvoda koji su ručno rađeni s velikom pažnjom.” Dodao je: “Ako je neka firma prisiljena zatvoriti, cijeli proizvodni lanac je pogođen. To je cijeli svijet koji nestaje zauvijek…”

Vlasnica trgovine u četvrti San Frediano, Sara Ricci, izjavila je za lokalni news portal Firenze Today: “Je li Firenca planirana samo za turiste? Rekla bih da je to sve veći slučaj. Nije planirana za ljude koji u njoj žive. Jedino što se otvara su restorani, a zanatske radionice stalno zatvaraju svoja vrata, čak i velike povijesne trgovine. Stanarine su previsoke i poslovi koji su vezani za područje nestaju.”

Misleći na sve negativne promjene u Firenci, direktorica Hollberg je kontroverznom izjavom uhvatila osjećaje zanatlija o ovoj situaciji. Rekla je: “Kada se grad jednom pretvori u prostitutku, teško je ponovno postati djevica.”

Hollberg je dodala: “Firenca je vrlo lijepa i voljela bih je vidjeti kako se vraća svojim građanima i kako nije preplavljena turistima.” Međutim, zamjenica gradonačelnika Firence, Alessia Bettini, odgovorila je na ove komentare i rekla da ako je grad prostitutka, “bi li Firentinci bili djeca prostitutke, a turisti klijenti prostitutke?” Bivši talijanski premijer Matteo Renzi, koji je senator iz Firence, rekao je da bi Hollberg “trebala se ispričati ili dati ostavku”.

FAQ:

1. Koji je problem s turizmom u Firenci?
Odgovor: Prekomjerni turizam u Firenci uzrokuje brzo konverziju trgovina i stanova u restorane brze hrane i Airbnb smještaje.

2. Koliko je porastao broj stanova navedenih na Airbnb-u?
Odgovor: Broj stanova navedenih na Airbnb-u porastao je sa 6.000 na gotovo 15.000.

3. Kako turizam utječe na stanarine u Firenci?
Odgovor: Prosjek stanarina povećao se za 42 posto između 2016. i 2023. godine.

4. Kako su lokalni obrtnici pogođeni prekomjernim turizmom?
Odgovor: Prekomjerni turizam dovodi do zatvaranja zanatskih radionica i povijesnih trgovina, što utječe na cijeli proizvodni lanac i nestanak radnih mjesta.

5. Što je rekla direktorica Galleria dell’Accademia o situaciji u Firenci?
Odgovor: Direktorica je izjavila da je grad postao “prostitutka” koja je izgubila svoju autentičnost.

Definitions:

1. Airbnb – Platforma za iznajmljivanje stanova i smještaja na temelju kratkoročnih najmova.
2. Galleria dell’Accademia – Prestižni muzej u Firenci poznat po skulpturi Davida Michelangela.

Suggested Related Links:
1. Firenze Today