Happy Valley Adventure Bureau’s Tourism Grant Program Returns with Increased Funding

The Happy Valley Adventure Bureau is pleased to announce the return of its Tourism Grant program for another year. This program aims to provide funding to various organizations that focus on marketing, tourism development, and other projects aimed at attracting more visitors to Happy Valley. The grants are made possible by a tax on hotel stays in Centre County.

President and CEO, Fritz Smith, expressed his optimism for the upcoming year, stating, “We expect 2024 to be another exceptional year for Happy Valley tourism.” Smith looks forward to receiving applications and assisting grant recipients in achieving success with their projects, initiatives, and events.

Last year, the program distributed over $840,000 in funding to 73 different projects throughout Centre County. This year, with the lodging industry experiencing unprecedented success, Smith anticipates an even larger funding pool. “We think the grant pool will be around $1,000,000,” he added, highlighting the significant increase in available funds.

To provide additional support and guidance, HVAB will be hosting a marketing summit specifically designed for grant applicants. The summit will take place on March 5, from 8 a.m. to 10 a.m. at the prestigious Penn Stater Hotel & Conference Center. For those interested in attending or seeking more information, please email [email protected].

Applications for the program will be accepted from February 15 to April 15. The selection process will conclude by the end of May or the beginning of June, when the grant recipients will be announced and awarded their funding.

This renewed commitment to promoting tourism in Happy Valley through increased grant funding showcases the bureau’s dedication to the region’s economic growth and development. Exciting times lie ahead as more projects and initiatives bring forth an influx of visitors, further enhancing the region’s appeal and vitality.

Biro za pustolovine Happy Valley ima zadovoljstvo objaviti povratak svog programa dodjele turističkih potpora za još jednu godinu. Ovaj program ima za cilj osigurati financiranje raznim organizacijama koje se bave marketingom, razvojem turizma i drugim projektima koji imaju za cilj privlačenje većeg broja posjetitelja u Happy Valley. Potpore su moguće zahvaljujući porezu na boravak u hotelima u županiji Centre.

Predsjednik i izvršni direktor Fritz Smith izrazio je svoj optimizam za nadolazeću godinu, izjavivši: “Očekujemo da će 2024. godina biti još jedna izvanredna godina za turizam u Happy Valleyu.” Smith se raduje primitku prijava i pomoći primateljima potpora u postizanju uspjeha s njihovim projektima, inicijativama i događajima.

Prošle godine, program je dodijelio više od 840.000 dolara za financiranje 73 različita projekta diljem županije Centre. Ove godine, s neviđenim uspjehom u industriji smještaja, Smith očekuje još veći iznos sredstava. “Mislimo da će iznos potpora biti oko 1.000.000 dolara”, dodao je, ističući značajan porast dostupnih sredstava.

Kako bi pružili dodatnu podršku i smjernice, HVAB će organizirati summit za marketing koji je posebno dizajniran za prijavitelje potpora. Summit će se održati 5. ožujka s početkom u 8 sati ujutro i završetkom u 10 sati ujutro u prestižnom hotelu i konferencijskom centru Penn Stater. Za one koji su zainteresirani za sudjelovanje ili za više informacija, molimo da pošaljete e-mail na adresu [email protected].

Prijave za program će se primati od 15. veljače do 15. travnja. Proces odabira će se završiti do kraja svibnja ili početkom lipnja, kada će se objaviti i dodijeliti dobitnicima potpora.

Ovaj obnovljeni angažman u promociji turizma u Happy Valleyu putem povećanja sredstava za potpore pokazuje predanost biroa prema ekonomskom rastu i razvoju regije. Uzbudljiva vremena su pred nama jer će više projekata i inicijativa privući veći broj posjetitelja, dodatno poboljšavajući privlačnost i vitalnost regije.