Jordan Promotes its Tourism Industry at Arabian Travel Market Exhibition

Jordan recently concluded its successful participation in the Arabian Travel Market (ATM) exhibition, held in Dubai. The Jordan Tourism Board (JTB), along with 10 tourism companies and hotels from Jordan, showcased the country’s diverse tourism offerings at the event. Representatives from the Aqaba Special Economic Zone Authority and Royal Jordanian Airlines also attended.

The Managing Director of JTB, Abdelrazzaq Arabiyat, emphasized the significance of ATM as a platform for boosting the travel and tourism sector in the region. Rather than using quotes, we can say that he highlighted the importance of the exhibition in attracting industry professionals and fostering collaborations in the global market.

Jordan’s presence at the exhibition focused on forming partnerships with international tourism sectors, especially global airlines, Gulf-based travel agencies, and hotels. Efforts were made to position Jordan as a premier tourist destination, with a particular emphasis on the Gulf region, which has seen an increase in tourism to the country.

During the exhibition, discussions revolved around the diverse range of tourism experiences available in Jordan, including medical, cultural, historical, and adventure tourism. The country also aimed to attract family tourism from the Gulf region through targeted marketing strategies.

In addition to showcasing its offerings, the Jordanian delegation utilized the opportunity to engage with Arab and foreign media outlets to further discuss Jordan’s tourism marketing initiatives.

The ATM exhibition is known for its extensive media coverage and its ability to attract industry experts and clients from the meetings, incentives, conferences, and exhibitions (MICE) sector. It serves as an ideal platform for staying updated, establishing strategic partnerships, and addressing challenges in the industry.

Overall, Jordan’s participation in the ATM exhibition was successful in promoting the country’s tourism industry and strengthening its position as a desirable destination in the Middle East.

Prošlogodišnje sudjelovanje Jordana na sajmu Arabian Travel Market (ATM) u Dubaiju je bilo uspješno. Jordanska turistička zajednica (JTB), zajedno s 10 turističkih tvrtki i hotela, predstavila je raznolike turističke ponude zemlje na tom događaju. Predstavnici Ekonomske zone Aqaba i Royal Jordanian Airlinesa također su prisustvovali.

Direktor JTB-a, Abdelrazzaq Arabiyat, istaknuo je važnost ATM-a kao platforme za poticanje putničkog i turističkog sektora u regiji. Naglasio je važnost izložbe u privlačenju stručnjaka iz industrije i poticanju suradnje na globalnom tržištu.

Prisutnost Jordana na izložbi usmjerena je na stvaranje partnerstava s međunarodnim sektorima turizma, posebno globalnim aviokompanijama, putničkim agencijama u Zaljevu i hotelima. Učinjeni su napori da se Jordan pozicionira kao vrhunska turistička destinacija, s posebnim naglaskom na zaljevsku regiju, koja bilježi porast turizma u zemlju.

Tijekom izložbe, raspravljalo se o raznolikom spektru turističkih iskustava koja su dostupna u Jordanu, uključujući medicinski, kulturni, povijesni i avanturistički turizam. Zemlja je također željela privući obiteljski turizam iz zaljevske regije putem ciljanih marketinških strategija.

Osim predstavljanja svoje ponude, jordanska delegacija iskoristila je priliku za suradnju s arapskim i stranim medijskim kućama kako bi dalje raspravljali o marketinškim inicijativama za promociju jordanskog turizma.

ATM sajam je poznat po opsežnom medijskom praćenju i sposobnosti privlačenja stručnjaka i klijenata iz sektora sastanaka, poticaja, konferencija i izložbi (MICE). Služi kao idealna platforma za ažuriranje informacije, uspostavljanje strateških partnerstava i suočavanje s izazovima u industriji.

Sveukupno, sudjelovanje Jordana na ATM sajmu uspješno je promoviralo turističku industriju zemlje i ojačalo njezinu poziciju kao poželjne destinacije na Bliskom istoku.

Ključni pojmovi:
– Arabian Travel Market (ATM) – Sajam putovanja na Bliskom istoku i sjevernoj Africi.
– Jordan Tourism Board (JTB) – Jordanska turistička zajednica koja promovira turizam u zemlji.
– Aqaba Special Economic Zone Authority – Organizacija koja upravlja posebnom ekonomskom zonom u Aqabi, Jordan.
– Royal Jordanian Airlines – Nacionalna aviokompanija Jordana, koja pruža usluge zračnog prijevoza.
– Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions (MICE) – Sektor koji obuhvaća organizaciju sastanaka, poticaja, konferencija i izložbi u svrhu poslovnog povezivanja i promocije.

Srodni linkovi:
Posjetite Jordan