Malaysian Tourists Dominate West Sumatra’s Tourism Industry

According to the head of Statistics Indonesia (BPS) – West Sumatra, Sugeng Arianto, Malaysian tourists have emerged as the frontrunners in the tourism industry in West Sumatra. In January 2024, a total of 4,689 international tourists entered the province through Minangkabau International Airport. Out of these, 3,903 were Malaysians. The remaining 786 tourists came from various countries such as Australia, France, the Netherlands, Japan, and Singapore.

Compared to the previous year, there has been a decline of 30.12 percent in the number of international tourists visiting the province in January. In 2023, the number of arrivals stood at 6,710. However, it is important to note that the length of stay for international travelers in West Sumatra is relatively short, with an average of 1.50 days in three-star hotels.

Despite the decline in numbers, the West Sumatra provincial government is still determined to attract a large number of international tourists. They have set a target of attracting 13.5 million international travelers and have prepared 78 tourism events for the annual event calendar of this year. This indicates the government’s commitment to promoting the tourism industry and showcasing the beauty and cultural richness of West Sumatra to the world.

The influx of Malaysian tourists reflects the close proximity of the two countries and the appeal of West Sumatra as a tourist destination. The region offers a unique experience with its breathtaking landscapes, rich cultural heritage, and diverse culinary delights. As the tourism industry recovers from the impact of the pandemic, it is crucial for West Sumatra to continue working on infrastructure development, hospitality services, and marketing strategies to attract a more diverse range of visitors from around the globe.

In conclusion, while Malaysian tourists dominate the tourism industry in West Sumatra, there is still great potential for growth and expansion. The provincial government’s commitment to increasing tourist arrivals and organizing various events shows their dedication to making West Sumatra a popular destination for international travelers.

Prema šefu Statističkog zavoda Indonezije (BPS) – Zapadni Sumatra, Sugeng Arianto-u, malezijski turisti su se istaknuli kao lideri u turističkoj industriji Zapadnog Sumatra. U siječnju 2024. godine, ukupno je 4.689 međunarodnih turista ušlo u provinciju preko međunarodne zračne luke Minangkabau. Od toga, 3.903 su bili Malezijci. Preostalih 786 turista dolazilo je iz različitih zemalja poput Australije, Francuske, Nizozemske, Japana i Singapura.

U usporedbi s prethodnom godinom, zabilježen je pad od 30,12 posto u broju međunarodnih turista koji su posjetili provinciju u siječnju. 2023. godine, broj dolazaka iznosio je 6.710. Međutim, važno je napomenuti da je duljina boravka međunarodnih putnika u Zapadnom Sumatru relativno kratka, s prosječno 1,50 dana u hotelima s tri zvjezdice.

Unatoč padu broja, pokrajinska vlada Zapadnog Sumatra i dalje je odlučna privući veliki broj međunarodnih turista. Postavili su cilj privući 13,5 milijuna međunarodnih putnika i pripremili su 78 događanja za godišnji kalendar događanja ove godine. To pokazuje vladinu posvećenost promicanju turističke industrije i prikazivanju ljepote i kulturnog bogatstva Zapadnog Sumatra svijetu.

Dolazak malezijskih turista odražava blisku udaljenost dvije zemlje i privlačnost Zapadnog Sumatra kao turističke destinacije. Regija nudi jedinstveno iskustvo sa svojim zadivljujućim krajolicima, bogatom kulturnom baštinom i raznolikom kulinarikom. Kako se turistička industrija oporavlja od utjecaja pandemije, ključno je da Zapadni Sumatra nastavi raditi na razvoju infrastrukture, uslugama gostoprimstva i marketinškim strategijama kako bi privukao raznoliki raspon posjetitelja iz cijelog svijeta.

Zaključno, iako malezijski turisti dominiraju turističkom industrijom Zapadnog Sumatra, još uvijek postoji veliki potencijal za rast i širenje. Posvećenost pokrajinske vlade povećanju dolazaka turista i organizaciji različitih događanja pokazuje njihovu posvećenost da Zapadni Sumatra postane popularna destinacija za međunarodne putnike.