Povećan broj pacijenata s komplikacijama nakon operacije pretilosti u inozemstvu

Pacijenti koji putuju u inozemstvo na operaciju pretilosti zbog dugih lista čekanja u Ujedinjenom Kraljevstvu se vraćaju kući s komplikacijama, upozoravaju kirurzi.

Razgovorano je o troje pacijenata s komplikacijama nakon operacije u Turskoj prošlog tjedna, rekao je Rishi Singhal iz Birminghama. Također je izjavio kako je liječio tri pacijenta u proteklom mjesecu u bolnici Heartlands.

Još jedan kirurg je izjavio da je primijetio oštećenja živaca kod pacijenata nakon operacije.

Neurolog David Nicholl je rekao da je vidio dva takva pacijenta u istom tjednu koji su imali komplikacije nakon liječenja pretilosti.

Općinsko medicinsko vijeće (GMC) je izjavilo kako će poslati pismo turskoj vladi zbog načina na koji se britanski pacijenti regrutiraju za operacije.

Dr. Nicholl je izvijestio GMC da se pacijenti pozivaju da se prijave za operaciju dok sudjeluju na sastancima održanim u britanskim hotelima.

Singhal je izjavio da je zdravstveni turizam zbog pretilosti pogoršan tijekom lockdowna i čekanja na kirurške zahvate u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Ljudi očajnički putuju u Tursku, gdje je trošak liječenja četvrtina cijene privatne operacije u Ujedinjenom Kraljevstvu.

“Prije sedam do osam godina, viđao sam jednu komplikaciju iz Turske svakih šest tjedana, sada vidim jednu svaki tjedan”, rekao je Singhal.

Većina komplikacija su curenja koja postaju zaražena i s vremenom uzrokuju ozbiljne probleme.

Pinky Jolley treba morfij šest puta dnevno zbog bolova koje osjeća i mora se hraniti cjevčicom jer ne može jesti nakon operacije u Turskoj u studenom 2022.

Ukupno je provela tri mjeseca u bolnici, dobila osam CT pregleda, šest endoskopija i jednu veliku operaciju.

“Odmah nakon buđenja, bol je bila neizdrživa. Samo sam znala da nešto nije u redu”, rekla je Jolley.

Singhal vjeruje da je NHS morao potrošiti 100.000 funti na njezinu skrb, nakon njene jeftine operacije od 2.100 funti.

Trenutno je pod liječničkim nadzorom u Liverpoolu i ispituje se zbog mogućeg operativnog zahvata. Operacija je komplicirana i potencijalno opasna zbog obujma oštećenja njenog želučanog sustava.

Novac koji je platila za operaciju i smještaj ne bi pokrio jednokratne materijale koji se koriste tijekom operacije u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Liječenje komplikacija iz inozemstva utječe na broj operacija koje se mogu izvršiti na britanskim pacijentima ovdje, rekao je Dr. Singhal.

Dr. Nicholl, koji radi u istoj bolnici, rekao je da tijekom svoje 22-godišnje karijere ranije nije vidio neuropatiju – oštećenje živčanih završetaka pacijenta – uzrokovano operacijom pretilosti.

To se događa kada je želudac premalen – priznata komplikacija operacije – te pacijenti ne dobivaju dovoljno vitamina i minerala. Oba pacijenta koja su patila od ove komplikacije su bila operirana u inozemstvu.

“To može utjecati na sposobnost pacijenta da hoda, a ponekad šteta može biti nepopravljiva”, rekao je Nicholl.

Oba liječnika ukazuju na potrebu bolje regulacije bariatrijske kirurgije u Turskoj.

Dr. Nicholl je rekao o regrutiranju pacijenata: “To je siva zona, ako liječnik nije registriran kod Općinskog medicinskog vijeća, ne može se baviti medicinom u Ujedinjenom Kraljevstvu.”

Singhal je rekao da s dugim listama čekanja nije vjerojatno da će se zaustaviti odlasci ljudi u inozemstvo, ali britanske vlasti trebaju pregledavati strane bolnice kako bi pacijenti mogli imati bolju ideju o sigurnim odredištima.

Često postavljana pitanja (FAQ) o operacijama pretilosti u inozemstvu:

1. Koje su komplikacije povezane s operacijama pretilosti u inozemstvu?
Komplikacije nakon operacije pretilosti u inozemstvu mogu uključivati ​​oštećenja živaca, curenje koje se inficira i uzrokuje ozbiljne probleme, kao i nedostatak vitamina i minerala zbog premalog želuca.

2. Zašto pacijenti putuju u inozemstvo na operaciju pretilosti?
Pacijenti putuju u inozemstvo na operaciju pretilosti zbog dugih lista čekanja za operaciju u Ujedinjenom Kraljevstvu. Trošak liječenja u inozemstvu je često povoljniji u usporedbi s privatnim operacijama u Ujedinjenom Kraljevstvu.

3. Kako pacijenti iz Ujedinjenog Kraljevstva rezerviraju inozemne operacije?
Pacijenti se obično pozivaju na sastanke koji se održavaju u britanskim hotelima, gdje se prijavljuju za operaciju pretilosti u inozemstvu.

4. Koliko često dolazi do komplikacija nakon operacija pretilosti u inozemstvu?
Kirurg Rishi Singhal navodi da je u proteklim godinama primijetio porast komplikacija nakon operacija pretilosti iz inozemstva. Umjesto jedne komplikacije svakih šest tjedana, sada se susreće s jednom komplikacijom tjedno.

5. Kako se liječe komplikacije nakon operacija pretilosti iz inozemstva?
Liječenje komplikacija nakon operacija pretilosti iz inozemstva može biti skupo. Primjer je slučaj pacijentice Pinky Jolley, koja je pod stalnim liječničkim nadzorom i trebala je mnoge dodatne tretmane nakon operacije u Turskoj.

6. Koliko komplikacija uzrokuje oštećenje živaca?
Stanje poznato kao neuropatija – oštećenje živčanih završetaka koja utječe na pacijentovu sposobnost hodanja – postaje sve češća komplikacija operacija pretilosti iz inozemstva. Oba pacijenta s ovom komplikacijom su bila operirana u inozemstvu.

7. Kako se može spriječiti odlazak pacijenata u inozemstvo na operacije pretilosti?
Važno je poboljšati regulaciju bariatrijske kirurgije u inozemstvu, kako bi pacijenti imali bolju ideju o sigurnim odredištima. Također je nužno smanjiti liste čekanja u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi se smanjila potreba za odlaskom u inozemstvo.

Dodatne informacije i izvori:
– [Link na glavnu domenu: NHS](nhs.uk)
– [Link na glavnu domenu: Općinsko medicinsko vijeće](gmc-uk.org)