Rekordni broj turista posjetio Kambodžu tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika

Kambodža je zabilježila više od 1 milijun turista tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika, prema podacima njenog Ministarstva turizma.

Oni su sačinjavali oko 993.990 domaćih i 57.480 stranih turista koji su putovali unutar zemlje tokom 9.-11. februara, navodi ministarstvo, dodajući da su najpopularnije turističke destinacije bile provincija Preah Sihanouk (gotovo 300.000 posjetitelja), zatim Siem Reap i Battambang provincije (preko 100.000 svaka).

Ho Vandy, savjetnik u Kambodžanskom udruženju turizma, istakao je značajan broj ljudi u Kambodži koji su skloni putovanjima tokom praznika i vikenda, posebno od kada se olakšala situacija sa Covidom-19.

On je također istakao nagli porast broja rezervacija putovanja u zemlju od strane Kineza tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika, za oko 20-30% u poređenju sa prošlogodišnjim praznikom.

Ministarstvo je izvijestilo da je turistički sektor Kambodže zaradio više od 3 milijarde dolara u 2023. godini, što je porast od 115% u odnosu na prihod od 1,41 milijarde dolara prethodne godine.

Zemlja je dočekala 5,45 miliona međunarodnih turističkih dolazaka u 2023. godini, što je porast od 140% u odnosu na 2,27 miliona u 2022. godini.

Očekujući dalji oporavak turizma ove godine, Kambodža se nada privlačenju broja turista jednakog ili premašujućeg rekord postavljen 2019. godine, prije izbijanja pandemije, kada je ugostila preko 6,6 miliona međunarodnih turista i zaradila skoro 5 milijardi dolara ili oko 12% svog BDP-a.

Turizam je jedan od četiri stuba kambodžanske ekonomije.

Česta pitanja (FAQ) na temelju glavnih tema i informacija iz članka:

1. Koliko je turista posjetilo Kambodžu tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika?
– Prema podacima Ministarstva turizma, više od 1 milijun turista posjetilo je Kambodžu tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika.

2. Koliko je domaćih, a koliko stranih turista posjetilo Kambodžu?
– Od ukupnog broja turista, oko 993.990 bili su domaći turisti, a 57.480 stranih turista.

3. Koje su bile najpopularnije turističke destinacije tijekom praznika?
– Najpopularnije turističke destinacije bile su provincija Preah Sihanouk s gotovo 300.000 posjetitelja, zatim Siem Reap i Battambang provincije s preko 100.000 posjetitelja svaka.

4. Koji je bio porast broja rezervacija putovanja od strane Kineza u Kambodžu tijekom Lunarnog novogodišnjeg praznika?
– Broj rezervacija putovanja od strane Kineza porastao je za oko 20-30% u usporedbi s prošlogodišnjim praznikom.

5. Koliki je porast zarade od turizma u Kambodži u usporedbi s prethodnom godinom?
– Turistički sektor Kambodže zaradio je više od 3 milijarde dolara u 2023. godini, što je porast od 115% u odnosu na 1,41 milijardu dolara u prethodnoj godini.

6. Koliko međunarodnih turista je posjetilo Kambodžu u 2023. godini?
– U 2023. godini posjetilo je 5,45 milijuna međunarodnih turista u usporedbi s 2,27 milijuna u 2022. godini.

7. Što očekuje Kambodža od turizma ove godine?
– Očekuje se daljnji oporavak turizma i Kambodža se nada privlačenju broja turista jednakog ili nadmašujućeg rekord postavljenog 2019. godine, prije izbijanja pandemije.

Definicije ključnih pojmova i žargona:

– Lunarni novogodišnji praznik: Praznik koji se slavi prema kineskom lunarnom kalendaru.

– Covid-19: Kratica za bolest uzrokovanu koronavirusom SARS-CoV-2, koja je prvi put identificirana krajem 2019. godine.

Sugestirani povezani linkovi na glavnu domenu:

1. tourismcambodia.com – Službena web stranica Ministarstva turizma Kambodže.
2. cambodia.travel – Službena turistička stranica Kambodže.