Veliki turistički potencijal u Oklahomi zbog pomrčine Sunca

U skladu sa astrološkom prognozom, sutra će Mjesec stati između Zemlje i Sunca, stvarajući sjenu koja će prelaziti preko Sjeverne Amerike, od Mazatlana na Meksičkoj pacifičkoj obali do Newfoundlanda na kanadskoj Atlantskoj obali. Mnoge zajednice su oduševljene ovim rijetkim događajem jer se nadaju porastu posjeta hotelima, restoranima i benzinskim stanicama. Prema nekim procjenama, turizam povezan s pomrčinom bi mogao generirati čak 1,5 milijardi dolara.

Jedno od mjesta koje privlači pažnju je Oklahoma, gdje je smješten novinar Adam Kemp. Adam, gdje se u Oklahomi može vidjeti ukupna pomrčina Sunca?

Ukupnost će preći relativno uski pojas jugoistočnog ugla Oklahome, pokrivajući područje tmine otprilike 4,5 minuta. Dok većina ljudi može misliti da je Oklahoma samo otvorena ravnica i poljoprivredno zemljište, ovo područje države je prilično drugačije. To su vrlo bujne šume, jezera, rijeke, potoci i mnoge pješačke staze, što ga čini idealnim mjestom za ljude koji žele doživjeti pomrčinu u prirodi.

Kakav je to utjecaj imalo na taj dio države?

Stručnjaci očekuju da će to financijski koristiti tom području. Odjel za turizam Oklahome već je najavio očekivan utjecaj od 7 milijuna dolara za svaki dan tijekom vikenda i sam dan pomrčine. U razgovoru s Marriottom u Hocky Townu u Oklahomi, popularnim izletištem za vikend, saznali smo da je više od 2400 najamnih jedinica u tom području trenutno rezervirano. Cijena tih soba i najamnina ide više od 400 do 500 dolara po noći.

Što su dužnosnici učinili da se pripreme za gužve?

Očekuje se da će oko 70.000 ljudi posjetiti to područje, što je više od dvostrukog broja nego što obično dolazi za vrijeme vikenda. Zbog toga su državni i gradske vlasti intenzivno planirali ovaj događaj mjesecima. Nacionalna garda Oklahome je mobilizirana kako bi bila na raspolaganju. U to vrijeme bit će stacionirani za kontrolu mase i prometa, koji se očekuje da će biti izuzetno loš s obzirom da se ovo područje uglavnom sastoji od dvotračnih cesta. Oklahomska policijska patrola će također poslati 100 časnika u to područje. Osim toga, lokalne tvrtke traže od svojih zaposlenika da provedu noć prije na radnom mjestu, u slučaju da ne mogu doći na posao tijekom dana pomrčine zbog lošeg prometa. Gradske vlasti mole sve da budu strpljivi, da imaju pun rezervoar goriva i da ponesu dovoljno hrane i vode, u slučaju da budu dulje vrijeme u kolima.

U prošlosti je bilo mnogo folklorističkih priča i legendi povezanih s pomrčinama. Znamo da u Oklahomi ima značajan broj američkih domorodačkih plemena. Postoji li neka priča iz folklora koja je povezana s ovom pomrčinom?

Plemena Choctaw u Oklahomi zapravo obuhvaćaju veliki dio tog područja ukupnosti. Uoči pomrčine, oni pričaju priču koja, kako kažu, datira iz vremena njihovih predaka na “Trail of Tears”. Priča govori o stvorenju po imenu Fvni Lusa, gigantske crne vjeverice koja pokušava pojesti Sunce, ali je otjerana od strane ljudi iz Choctaw plemena koji lupaju po posudama i loncima, kao i ispaljivanjem pušaka. Pripadnici Choctaw plemena pričaju tu priču i prije same pomrčine. Razgovarali smo s Dawn Standridge iz Choctaw plemena o tome što to znači imati ljude koji dolaze posjetiti ih i mogućnost da podijele svoju kulturu s ljudima iz cijele Sjedinjenih Država. Na dan pomrčine, planiraju ispričati tu priču i poticati ljude da donose vlastite posude i lonce.

Adam Kemp iz Oklahome, što ćete raditi sutra?

Planiram posjetiti Choctaw plemena i doživjeti to iskustvo. Bit ću na jednom od povijesnih mjesta, slušajući priču o Fvni Lusi i doista doživjeti to. Trenutna vremenska prognoza govori da će biti vrlo lijepo vrijeme, bez puno oblaka na tom području, tako da bih mogao morati ponijeti sa sobom svoje posude i lonce.

Česta pitanja (FAQ)

1. Što se događa sutra prema astrološkoj prognozi?
Sutra će Mjesec stati između Zemlje i Sunca, stvarajući sjenu koja će prelaziti preko Sjeverne Amerike.

2. Koji dio Sjeverne Amerike će biti obuhvaćen pomrčinom Sunca?
Pomrčina će preći preko Sjeverne Amerike, od Mazatlana na Meksičkoj pacifičkoj obali do Newfoundlanda na kanadskoj Atlantskoj obali.

3. Kako se očekuje da će pomrčina utjecati na turizam?
Turizam povezan s pomrčinom bi mogao generirati čak 1,5 milijardi dolara.

4. Gdje se u Oklahomi može vidjeti ukupna pomrčina Sunca?
Ukupnost će preći relativno uski pojas jugoistočnog ugla Oklahome.

5. Koji su pripremljeni za gužve u tom području?
Državne i gradske vlasti su intenzivno planirale ovaj događaj mjesecima. Nacionalna garda Oklahome je mobilizirana kako bi bila na raspolaganju. Oklahomska policijska patrola će također poslati 100 časnika u to područje.

6. Postoji li neka priča iz folklora povezana s pomrčinom u Oklahomi?
Plemena Choctaw u Oklahomi imaju priču o stvorenju po imenu Fvni Lusa, gigantske crne vjeverice koja pokušava pojesti Sunce.

Definicije ključnih pojmova i žargona

– Pomrčina Sunca: Astronomski fenomen u kojem Mjesec prolazi između Zemlje i Sunca, blokirajući ili zamračujući dio Sunčeve svjetlosti.
– Pokrivati područje tmine: Opisuje područje na kojem će biti vidljiva potpuna pomrčina, gdje će Sunce biti u potpunosti prekriveno Mjesecom.
– Financijski utjecaj: Mjera ekonomskog efekta koji može biti pozitivan ili negativan, ovisno o generiranju prihoda i troškovima vezanim uz određeni događaj.
– Nacionalna garda: Vojna rezervna snaga koja djeluje na nacionalnoj razini i ima za cilj podršku civilnim i vojnim operacijama u slučaju prirodnih katastrofa, pobune ili drugih hitnih situacija.