Discovering the Beauty of Indonesia Beyond Bali

For many Australians, Bali has become the go-to destination for a quick and sunny getaway. However, the Minister for Tourism in Indonesia is encouraging tourists to explore more of the country during their trips. Indonesia, with its 17,000 islands and diverse ecological regions, offers a wealth of opportunities for exploration and adventure.

One of the reasons why Indonesia is an exceptional travel destination is the affordability of domestic travel. Whether by plane, boat, or overland, traveling within the country is budget-friendly, allowing tourists to experience more without putting a strain on their wallets.

To promote destinations in Indonesia other than Bali, the government has designated five Super Priority Tourism Destinations. These areas, including Borobudur Temple, Lake Toba, Likupang, Mandalika, and Labuan Bajo, have received funding to improve tourism infrastructure and attract both domestic and international tourists.

As part of these efforts, Indonesia’s Minister for Tourism, Sandiaga Uno, visited the Flight Centre, one of Australia’s largest travel agent groups, to discuss the promotion of both Bali and these add-on destinations. Uno hopes to encourage the development of tour packages that include the Super Priority Tourism Destinations to provide a more diverse and enriching experience for Australian travelers.

In addition, Minister Uno mentioned the recent implementation of the Bali Tourism Tax, a levy applicable only to tourists visiting Bali Province. The tax aims to support the improvement of cultural tourism services, public facilities, and infrastructure on the island.

Wonderful Indonesia, the national tourism board, has been actively promoting destinations Beyond Bali. The goal is to encourage tourists to not only visit Bali but also spend additional time exploring other parts of the country. With excellent connectivity from Bali Airport to the Super Priority Tourism Destinations and other remarkable spots, it is convenient for travelers to venture beyond Bali and discover the hidden gems of Indonesia.

Some of the remarkable destinations worth considering include Padar Island in East Nusa Tenggara, part of the enchanting Komodo National Park. Raja Ampat, though not a Super Priority Destination, is also a remarkable add-on adventure to Bali. Finally, Sumba Island in West Nusa Tenggara Province is known for its rich cultural heritage and the world-renowned Nihi hotel.

While Bali undoubtedly offers a fantastic vacation, exploring the diverse landscapes and cultural wonders of Indonesia beyond Bali can provide a truly unforgettable experience.

Za mnoge Australce, Bali je postala destinacija za brz i sunčan odmor. Međutim, ministar za turizam u Indoneziji ohrabruje turiste da istraže više zemlje tokom svojih putovanja. Indonezija, sa svojih 17.000 ostrva i raznovrsnim ekološkim regijama, nudi obilje mogućnosti za istraživanje i avanturu.

Jedan od razloga zašto je Indonezija izuzetna turistička destinacija je pristupačnost domaćeg putovanja. Bilo da putujete avionom, brodom ili kopnenim putem, putovanje unutar zemlje je pristupačno za svačiji budžet, omogućavajući turistima da iskuse više bez prevelikog opterećenja novčanika.

Da bi promovisala destinacije u Indoneziji osim Balija, vlada je odredila pet super prioritetnih turističkih destinacija. Ova područja, uključujući Hram Borobudur, Jezero Toba, Likupang, Mandaliku i Labuan Bajo, dobila su sredstva za poboljšanje turističke infrastrukture i privlačenje domaćih i međunarodnih turista.

U okviru ovih napora, ministar za turizam Indonezije, Sandiaga Uno, posetio je Flight Centre, jednu od najvećih turističkih agencija u Australiji, kako bi razgovarao o promociji kako Balija, tako i ovih dodatnih destinacija. Uno se nada da će podstaći razvoj turističkih paketa koji uključuju super prioritetne turističke destinacije kako bi pružio raznovrsno i obogaćujuće iskustvo australijskim putnicima.

Osim toga, ministar Uno je spomenuo nedavno uvođenje takse za turizam na Baliju, taksa koja se primenjuje samo na turiste koji posećuju pokrajinu Bali. Taksa ima za cilj podršku poboljšanju kulturnih turističkih usluga, javnih objekata i infrastrukture na ostrvu.

Wonderful Indonesia, nacionalna turistička organizacija, aktivno promoviše destinacije izvan Balija. Cilj je da se turistima ne samo omogući poseta Baliju, već i da provedu dodatno vreme istražujući druge delove zemlje. Sa odličnim povezivanjem od aerodroma na Baliju do super prioritetnih turističkih destinacija i drugih neverovatnih mesta, praktično je za putnike da se upuste u avanturu van Balija i otkriju skrivene dragulje Indonezije.

Neki od izuzetnih destinacija koje vredi razmotriti uključuju ostrvo Padar u Istočnom Nusa Tenggara, deo čarobnog Nacionalnog parka Komodo. Raja Ampat, iako nije super prioritetna destinacija, takođe je izuzetna dodatna avantura uz Bali. Na kraju, ostrvo Sumba u pokrajini Zapadni Nusa Tenggara poznato je po bogatom kulturnom nasleđu i svetski poznatom hotelu Nihi.

Iako Bali nesumnjivo pruža fantastičan odmor, istraživanje raznolikih pejzaža i kulturnih čuda Indonezije van Balija može pružiti zaista nezaboravno iskustvo.

Definicije ključnih pojmova:
– Super prioritetne turističke destinacije: Oblasti u Indoneziji koje su dobile sredstva za poboljšanje turističke infrastrukture i privlačenje turista.
– Bali Tourism Tax: Taksa koja se primenjuje samo na turiste koji posećuju pokrajinu Bali, a čiji cilj je podrška poboljšanju kulturnih turističkih usluga, javnih objekata i infrastrukture na ostrvu.
– Wonderful Indonesia: Nacionalna turistička organizacija Indonezije koja promoviše turističke destinacije u zemlji.