Nebraska Tourism Drops Controversial Slogan to Attract More Visitors

The Nebraska Tourism Commission has announced that it will be abandoning its 5-year-old tagline, “Nebraska, honestly it’s not for everyone.” While the slogan succeeded in generating curiosity among previously uninterested travelers, it also drew criticism for reinforcing the state’s perceived lack of natural attractions like mountains and beaches. John Ricks, director of the Nebraska Tourism Commission, stated that the slogan is now a thing of the past and that times change.

The decision to drop the controversial tagline was made before Governor Jim Pillen publicly voiced his concerns about it during his State of the State address. Pillen referred to the slogan as “nonsense” and believed that it hindered efforts to attract new residents to the state. However, Ricks highlighted that most of the criticism came from Nebraska residents and former residents who felt that the slogan was derogatory, which was never the intended purpose.

Despite abandoning the slogan, Nebraska’s tourism marketing efforts will continue to increase. Ricks requested an increase in spending authority from $7.4 million to $10.5 million to further promote the state. The additional funds will be generated through a combination of state lodging taxes and surplus tourism commission funds, with no reliance on taxpayer dollars.

Nebraska’s tourism industry has come a long way in recent years. When Ricks was hired seven and a half years ago, the state ranked last among states that tourists were interested in visiting. However, with the introduction of the “Nebraska, honestly it’s not for everyone” tagline and a strategic marketing campaign, interest in visiting the state has risen significantly. A recent survey revealed that tourists’ interest in Nebraska increased from 19% in 2019 to 39% more recently.

Moving forward, Nebraska will focus on targeting key markets, with Chicago being a primary area of interest. Previous marketing campaigns financed by federal coronavirus funds targeted cities like Chicago and Oklahoma City. The decision to drop the controversial slogan does not signify a step backward for the Nebraska Tourism Commission; instead, it reflects a shift in strategy to continue attracting more visitors to the state.

Komisija za turizam Nebraske objavila je da će napustiti svoj pet godina stari slogan “Nebraska, iskreno, nije za svakoga.” Iako je ovaj slogan uspio izazvati znatiželju među ranije nezainteresiranim putnicima, također je izazvao kritike zbog potvrđivanja percepcije nedostatka prirodnih atrakcija poput planina i plaža u državi. John Ricks, direktor Komisije za turizam Nebraske, izjavio je da je slogan sada prošlost i da se vrijeme mijenja.

Odluku o odustajanju od kontroverznog slogana donesena je prije nego što je guverner Jim Pillen javno izrazio svoje zabrinutosti zbog toga tijekom svog državnog obraćanja. Pillen je nazvao slogan “glupost” i vjerovao je da ometa napore privlačenja novih stanovnika u državu. Međutim, Ricks je istaknuo da većina kritika dolazi od građana Nebraske i bivših stanovnika koji su osjećali da je slogan uvredljiv, što nikada nije bila namjera.

Unatoč napuštanju slogana, marketinški napori za turizam Nebraske će se nastaviti pojačavati. Ricks je zatražio povećanje ovlaštenja za trošenje s 7,4 milijuna dolara na 10,5 milijuna dolara kako bi dalje promovirao državu. Dodatna sredstva bit će generirana kombinacijom poreza na smještaj države i viška sredstava Komisije za turizam, bez ovisnosti o novcu poreznih obveznika.

Turistička industrija Nebraske napredovala je u posljednjih nekoliko godina. Kada je Ricks bio angažiran prije sedam i pol godina, država je bila na posljednjem mjestu među državama koje su turisti bili zainteresirani za posjetiti. Međutim, s uvodjenjem slogana “Nebraska, iskreno, nije za svakoga” i strategijskom marketinškom kampanjom, interes za posjet državi značajno je porastao. Nedavna anketa otkrila je da je interes turista za Nebrasku porastao sa 19% 2019. godine na 39% nedavno.

U daljnjem razvoju, Nebraska će se fokusirati na ciljane tržište, pri čemu je Chicago primarno područje interesa. Prethodne marketinške kampanje financirane federalnim sredstvima za koronavirus bile su usmjerene na gradove poput Chicaga i Oklahoma City. Odluka o napuštanju kontroverznog slogana ne označava korak unatrag za Komisiju za turizam Nebraske; umjesto toga, odražava promjenu strategije kako bi se nastavilo privlačiti više posjetitelja u državu.