Policija za turizam dobiva nove jedinice kako bi povratila povjerenje među posjetiteljima i trgovcima

EL PASO, Teksas – Grad Juarez u Meksiku želi uvjeriti posjetitelje kako će biti sigurni tijekom sati ili dana koje provedu u tom gradu koji se nalazi preko granice od El Paša, Teksas.

Zato će dodijeliti 60 javnih službenika novoosnovanoj Turističkoj policiji. Jedinica će početi djelovati u području poznatom kao “El Centro” (središte grada) od sljedećeg tjedna.

“Radi se o obučavanju službenika kako pristupiti ljudima, upoznati se s onim što se događa na turističkim područjima i razviti povjerenje s javnošću”, rekla je Daniela Gonzalez Lara, koordinatorica osoblja za grad Juarez. “Službenici će educirati (javnost) o tim mjestima, javnim uslugama ili medicinskoj skrbi koju trebaju. Također će se obučavati za prepoznavanje potencijalnih rizika za stanovnike, posjetitelje i ranjive skupine poput žena i djece.”

Ova je najava došla u trenucima kada Juarez ponovno doživljava porast nasilja koji je potakao meksičku vladu da pošalje stotine vojnika kako bi patrolirali gradom, s još većim brojem koji stiže.

Juarez je prošle godine potrošio tisuće dolara na obnovu El Centra, počevši od Katedrale Gospe od Guadalup u Crkvi prema pješačkom koridoru uz Juarez Aveniju koji vodi do graničnog prijelaza Paso del Norte u El Pasu. Grad je također predstavio i novu skulpturu “Ciudad Juarez” pored Stare carinarnice na suprotnom kraju Juarez Avenije.

Policijski zapovjednik Jesus Moctezuma Juarez rekao je kako svi službenici koji sudjeluju u obuci ove sedmice neće biti dvojezični. “To se može dogoditi tijekom druge faze projekta”, rekao je u ponedjeljak. Ali on i Gonzalez su rekli kako će turistička policija biti obučena da pristupi ljudima na ciljanim područjima s taktom, čak i u situacijama koje uključuju prometne prekršaje, sporove ili mala kršenja zakona.

Dok se program najavljivao na javnom događaju u ponedjeljak, neki prisutni su postavili pitanje dužnosnicima o nedostatku povjerenja koje već postoji u Juarezu prema policiji. Jedan je rekao kako je nedavno sreo mladića u Market Districtu u El Centru koji mu je rekao da su ga policajci opljačkali za 250 pesa ($15).

Moctezuma je obećao da će biti ozbiljnih posljedica za svakog službenika koji zloupotrebljava prava građana ili posjetitelja u El Centru. Ali također je rekao da policijske zapovjednike često ne obavijeste o zloupotrebama jer ljudi rijetko podnose službenu pritužbu, stoga je potaknuo javnost da ne tolerira aktove korupcije.

Što je Turistička policija u gradu Juarezu? Turistička policija je novoosnovana jedinica koju je Grad Juarez dodijelio kako bi osigurao sigurnost posjetitelja. Jedinica će djelovati u području poznatom kao “El Centro” (središte grada) od sljedećeg tjedna.

Koja je svrha Turističke policije? Glavna svrha Turističke policije je educirati javnost o turističkim područjima, javnim uslugama i medicinskoj skrbi koju trebaju. Također će biti obučeni za prepoznavanje potencijalnih rizika za stanovnike, posjetitelje i ranjive skupine.

Koja je pozadina ove najave? Najava dolazi u trenucima kada Juarez doživljava porast nasilja, zbog čega je meksička vlada poslala stotine vojnika da patroliraju gradom. Također, grad Juarez je prošle godine uložio tisuće dolara u obnovu El Centra i predstavio novu skulpturu “Ciudad Juarez”.

Hoće li svi službenici biti dvojezični? Trenutno svi službenici koji sudjeluju u obuci nisu dvojezični, ali to bi se moglo promijeniti u drugoj fazi projekta.

Kako će se tretirati povrede prava građana ili posjetitelja u El Centru? Policijski zapovjednik Jesus Moctezuma Juarez je obećao da će biti teških posljedica za svakog službenika koji zloupotrebljava prava građana ili posjetitelja u El Centru. Također je potaknuo javnost da ne tolerira aktove korupcije i da ih prijavi.

Koje su zabrinutosti prisutnih na javnom događaju? Na javnom događanju prisutni su izrazili zabrinutost zbog nedostatka povjerenja koje već postoji u Juarezu prema policiji. Osoba je iznijela primjer da je nedavno sreo mladića koji je tvrdio da su ga policajci opljačkali.