Rast maloprodaje u Hong Kongu potaknut rastom turizma i potrošnjom

U veljači su podaci izdana od strane hongkonške vlade pokazala da su maloprodajne prodaje nastavile s rastom već 15. mjesec zaredom zahvaljujući stalnom rastu turizma i potrošnje.

Prodaje u veljači porasle su za 1,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dosegnuvši iznos od 33,8 milijardi honkonških dolara (oko 4,32 milijarde američkih dolara). Usporedbe radi, rast u siječnju iznosio je 0,9 posto, u prosincu 7,8 posto, a u studenom impresivnih 15,9 posto.

Kako se kapacitet obrade nastavlja oporavljati, a organiziraju se sve veći mega događaji, očekuje se daljnji oporavak dolaznog turizma koji će koristiti sektoru maloprodaje, izjavio je glasnogovornik vlade.

U pogledu volumena, maloprodajne prodaje su porasle 0,5 posto u veljači. U usporedbi s padom od 1,2 posto zabilježenim u siječnju, to je bio prvi pad volumena od prosinca 2022. kada je iznosio 0,6 posto. Porast volumena u prosincu 2023. bio je 4,8 posto, dok je u studenom iznosio visokih 12,4 posto.

Prognozira se da će hongkonško gospodarstvo ove godine rasti između 2,5 i 3,5 posto, nakon što je prošle godine zabilježeno 3,2-postotno širenje. Grad se bori kako bi obnovio svoje gospodarstvo nakon pandemije COVID-19, dok se suočava s rastućim deficitima i gospodarskim vjetrovima.

Vlada planira provesti mjere potpore vrijedne više od 1 milijarde honkonških dolara (oko 127 milijuna američkih dolara) za pogođenu turističku industriju. U prvom dijelu godine planiraju se organizirati više od 80 “mega događaja”, kao što su vatrometi i predstave s dronovima, kako bi se privukli turisti.

Gradovi Xi’an i Qingdao u Kini pridružili su se putovanjima koja omogućuju građanima osobne posjete Hong Kongu, umjesto putovanja u grupama. Ova je mjera stupila na snagu 6. ožujka, što ukupan broj kineskih gradova koji imaju pravo na individualna putovanja povećava na 51.

Prema podacima Hong Kong Tourism Boarda, u veljači je broj dolazaka posjetitelja iznosio četiri milijuna, u usporedbi s 3,83 milijuna u siječnju i 1,46 milijuna u veljači 2023. godine.

Broj posjetitelja s kopnene Kine porastao je na 3,25 milijuna u veljači, u odnosu na 2,98 milijuna u siječnju, 2,94 milijuna u prosincu i 1,11 milijuna u veljači 2023. godine.

Podaci su pokazali da su prodaje nakita, satova, satova i vrijednih poklona, koje su prije pandemije kupovali uglavnom turisti s kopna, pale 3,6 posto u veljači u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Prodaja odjeće, obuće i modnih dodataka porasla je 12,3 posto u veljači nakon rasta od 2,7 posto u siječnju.

FAQ:
1. Koliko je porasla maloprodaja u veljači 2024. u usporedbi s prošlom godinom?
– Maloprodaja je porasla za 1,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

2. Koliki je iznos prodaje u veljači 2024.?
– Prodaja je dosegnula iznos od 33,8 milijardi honkonških dolara (oko 4,32 milijarde američkih dolara).

3. Koliki je rast prodaje u siječnju 2024.?
– Rast prodaje u siječnju iznosio je 0,9 posto.

4. Kako se očekuje daljnji oporavak dolaznog turizma?
– Očekuje se daljnji oporavak dolaznog turizma uz oporavak kapaciteta obrade i organizaciju mega događaja.

5. Kako se mijenjao volumen maloprodaje u veljači 2024. u usporedbi s prethodnim mjesecima?
– Volumen maloprodaje je porasao za 0,5 posto u veljači u odnosu na pad od 1,2 posto u siječnju. To je bio prvi pad volumena od prosinca 2023.

6. Koji je predviđeni rast hongkonškog gospodarstva ove godine?
– Predviđa se da će hongkonško gospodarstvo ove godine rasti između 2,5 i 3,5 posto.

7. Koje mjere potpore planira provesti vlada za turističku industriju?
– Vlada planira provesti mjere potpore vrijedne više od 1 milijarde honkonških dolara za pogođenu turističku industriju.

8. Koliko je gradova u Kini dobilo pravo na individualna putovanja u Hong Kong?
– Ukupan broj kineskih gradova koji imaju pravo na individualna putovanja u Hong Kong povećan je na 51.

9. Koliki je broj dolazaka posjetitelja u Hong Kongu u veljači 2024. u usporedbi s prethodnim mjesecima?
– U veljači je broj dolazaka posjetitelja iznosio četiri milijuna, u usporedbi s 3,83 milijuna u siječnju i 1,46 milijuna u veljači 2023. godine.

10. Kako se mijenjao broj posjetitelja s kopnene Kine u veljači 2024.?
– Broj posjetitelja s kopnene Kine porastao je na 3,25 milijuna u veljači, u usporedbi s 2,98 milijuna u siječnju i 1,11 milijuna u veljači 2023. godine.

Definitions:
– Maloprodaja: prodaja robe krajnjim potrošačima, odnosno prodaja koja se vrši izravno potrošačima.
– Dolazni turizam: vrsta turizma koja uključuje posjete turista koji dolaze iz drugih mjesta, zemalja ili regija.
– Vlada: tijelo koje ima vlast i upravlja državom ili nekom drugom političkom jedinicom.
– Gospodarstvo: sustav proizvodnje, potrošnje i trgovanja robe i usluga u nekoj zemlji ili regiji.
– Mjere potpore: financijske ili druge akcije koje vlada provodi kako bi pomogla određenoj industriji ili sektoru.
– Kopnena Kina: teritorij Kine na kontinentu, nasuprot posebnim administrativnim regijama poput Hong Konga ili Makaa.
– Prodaja nakita, satova i vrijednih poklona: prodaja predmeta kao što su prstenje, narukvice, satovi, vrijedni darovi.
– Prodaja odjeće, obuće i modnih dodataka: prodaja odjevnih predmeta, obuće i dodataka poput torbi i šešira.

Suggested related links:
Discover Hong Kong