Tajlandska vlada povlači prijedlog naplate takse od stranih turista

Bangkok – Tajlandski premijer Srettha Thavisin izjavio je 8. lipnja da će njegova vlada povući prijedlog prethodne administracije o naplati takse od 300 bahta (11 singapurskih dolara) od stranih turista koji ulaze u Tajland zrakoplovom.

Gospodin Srettha je rekao da njegova vlada ne razmatra provedbu politike koja je predložena u veljači 2023. godine, a koju je privatni sektor odbio.
Premijer je 8. lipnja rekao da bi prikupljanje takse od 300 bahta po osobi moglo generirati kratkoročne prihode, ali širi pogled sugerira da bi ako se više turista dopusti da uđu bez ove takse, vjerojatno potrošili na kupovinu i druge aktivnosti.

Ovo bi moglo potaknuti gospodarstvo i potencijalno generirati više prihoda za vladu nego sama taksa, dodao je.

Gospodin Srettha je rekao da svaka odluka mora uzeti u obzir glasove svih zainteresiranih strana. Dodao je da bi, ako bi vlada mogla generirati dodatne prihode iz drugih poreznih izvora, bilo moguće dodijeliti sredstva za potporu turizmu prema potrebi.

Kada je upitan o padu Tajlanda na 47. mjesto od 119 zemalja na indeksu razvoja turizma i putovanja Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) – pad za šest mjesta u odnosu na 2019. godinu – gospodin Srettha je rekao da želi biti konstruktivan umjesto igranja krivnje.
Rekao je: “Ova vlada nastoji kontinuirano razvijati svaki aspekt. I treba poštovati prethodnu vladu jer se sve vlade slažu da je turizam važan plan koji može generirati značajne prihode za zemlju.

“Razne ankete su prepoznale mnoge gradove i otoke u Tajlandu kao destinacije svjetske klase. Trebali bismo se usredotočiti na poticanje razumnih glasova koji mogu dovesti do daljnjeg razvoja, umjesto da slušamo određene obeshrabrujuće mišljenje.”

Gospodin Srettha također je govorio o napretku u razgovorima s tehnološkim divom Appleom o suradnji na Startup Centru na Sveučilištu za znanost i tehnologiju u Chiang Maiu.
Rekao je da su spremni završiti početni dogovor, s već osiguranom lokacijom. Razgovori s predsjednikom Sveučilišta Chiang Mai prepoznali su potencijal ove suradnje.

Gospodin Srettha je dodao da neprestano radi na proširenju te suradnje kako bi uključio Akademiju razvojnih programera tvrtke Apple u Tajlandu. Također je spomenuo kako dogovara posjet izvršnih direktora Applea kako bi do kraja 2025. godine završili dogovor.

FAQ:
1. Što je premijer Tajlanda najavio u vezi takse za strane turiste koji ulaze zrakoplovom?
Premijer je najavio da će njegova vlada povući prijedlog prethodne administracije o naplati takse od 300 bahta od stranih turista koji ulaze u zemlju zrakoplovom.

2. Zašto premijer želi povući prijedlog?
Premijer vjeruje da bi omogućavanje više turista da uđu bez ove takse moglo potaknuti gospodarstvo i generirati više prihoda za vladu putem turizma i drugih aktivnosti.

3. Kako premijer vidi turizam kao važan plan za zemlju?
Premijer smatra da turizam može generirati značajne prihode za Tajland i da su mnogi gradovi i otoci u zemlji prepoznati kao svjetske klase destinacije.

4. Koja vrsta suradnje se razmatra između Tajlanda i Applea?
Razmatra se suradnja na Startup Centru na Sveučilištu za znanost i tehnologiju u Chiang Maiu, kao i uključivanje Akademije razvojnih programera tvrtke Apple u Tajlandu.

Definitions:
– Taksa: Novčani iznos koji strani turisti moraju platiti prilikom ulaska u zemlju.
– Privatni sektor: Dijelatnosti koje se odnose na poslovanje i organizacije koje nisu u vlasništvu države.
– Gospodarstvo: Sveukupna proizvodnja, potrošnja i distribucija dobara i usluga u zemlji.

Suggested related links:
Directory of Thailand Tourism