Jordan Promotes Tourism at ITB Berlin Expo

This past week, the Minister of Tourism and Antiquities, Makram Al-Qaisi, and the Director General of the Jordan Tourism Board (JTB), Abdul Razzaq Arabiyat, led a delegation to the prestigious ITB Berlin Tourism Expo. The event, recognized as the world’s largest trade fair in the travel industry, attracted participants from 111 countries and over 90,000 visitors. Despite challenges, the Middle East demonstrated genuine recovery in tourism, surpassing 2019 figures.

At the exhibition, Qaisi held press meetings to convey Jordan’s message globally, emphasizing the country’s rich offerings in various tourism sectors. Discussions with Arab counterparts focused on enhancing bilateral tourism and creating integrated tourist regions. A significant highlight of the event was the signing of a memorandum of understanding (MoU) declaring Aqaba as a green and environmentally friendly tourist destination, aiming to attract responsible travelers.

Efforts were also made to bolster the Jordanian tourism market with foreign tourists. The JTB signed contracts with low-cost and charter airlines from five European countries, resulting in 72 flights starting from May 1. These initiatives are crucial for the sector’s recovery following challenges such as regional tensions and cancellations.

The participation of the JTB in the ITB Berlin Expo holds immense importance. By showcasing Jordan’s unique attractions and products, the board aims to attract millions of tourists worldwide. The Jordanian pavilion received significant attention, and contracts were signed with tourism and travel companies from various European countries, solidifying Jordan’s presence in the global tourism market.

Furthermore, the Petra Development Tourism Regional Authority (PDTRA) capitalized on the exhibition, signing agreements to enhance Petra’s position as a premier global tourist destination.

Jordan’s success at the ITB Berlin Tourism Expo reaffirms its role as a key player in the global tourism landscape. The country continues to promote tourism and forge valuable partnerships, attracting visitors from around the world.

Prošlog tjedna Ministar turizma i arheologije, Makram Al-Qaisi, te direktor Glavnog odbora za turizam Jordana (JTB), Abdul Razzaq Arabiyat, predvodili su delegaciju na prestižnom Expo-u turizma ITB Berlin. Događaj, koji je prepoznat kao najveći sajam u turističkoj industriji na svijetu, okupio je sudionike iz 111 zemalja i više od 90.000 posjetitelja. Unatoč izazovima, Bliski istok je pokazao stvarni oporavak u turizmu, nadmašujući brojke iz 2019. godine.

Na izložbi je Qaisi održao sastanke za medije kako bi globalno prenio Jordanovu poruku, ističući bogatu ponudu zemlje u različitim sektorima turizma. Razgovori s arapskim kolegama usredotočili su se na unapređenje bilateralnog turizma i stvaranje integriranih turističkih regija. Značajan trenutak događaja bio je potpisivanje memorandum o razumijevanju (MoU) u kojem se Aqaba proglašava zelenom i ekološki prihvatljivom turističkom destinacijom, sa ciljem privlačenja odgovornih putnika.

Također su poduzeti napori kako bi se ojačao jordanski turistički tržište stranim turistima. JTB je potpisao ugovore s niskotarifnim i charter aviokompanijama iz pet europskih zemalja, rezultirajući s 72 leta koji kreću od 1. svibnja. Ove inicijative ključne su za oporavak sektora nakon izazova poput regionalnih napetosti i otkazivanja.

Učešće JTB-a na Expo-u turizma ITB Berlin ima ogromnu važnost. Prikazivanjem jedinstvenih atrakcija i proizvoda Jordana, odbor nastoji privući milijune turista diljem svijeta. Jordanski paviljon privukao je značajnu pažnju, a potpisani su ugovori s turističkim i putničkim tvrtkama iz različitih europskih zemalja, što utvrđuje prisutnost Jordana na svjetskom tržištu turizma.

Osim toga, Autoritet za razvoj turizma regije Petre (PDTRA) iskoristio je izložbu potpisivanjem ugovora o unapređenju položaja Petre kao vodeće svjetske turističke destinacije.

Uspjeh Jordana na Expo-u turizma ITB Berlin ponovno potvrđuje njegovu ulogu ključnog igrača na globalnom turističkom tržištu. Zemlja nastavlja promovirati turizam i izgraditi vrijedna partnerstva, privlačeći posjetitelje iz cijelog svijeta.