West Bali: A Hidden Gem for Eco-Conscious Travelers

The western region of Bali remains an undiscovered treasure for travelers seeking a unique and sustainable experience. Boasting breathtaking coastal views, lush rolling hills, and a rich biodiversity in its national park, West Bali offers a haven for nature lovers and those looking to connect with the environment.

One of the standout destinations in this region is the Plataran Menjangan Hotel, which recently achieved a remarkable accolade at the ASEAN Green Hotel Awards. Joining the ranks of internationally acclaimed hotels like Nihi in Sumba and Capella in Ubud, Plataran Menjangan was recognized as one of the top five best green hotels across the ASEAN nations.

Plataran Menjangan goes beyond providing a luxurious 5-star experience; it is committed to giving back to the earth. Through their Plataran for the Earth program, the hotel actively works towards reducing carbon emissions and participates in extensive tree-planting initiatives. Remarkably, for every guest who stays at Plataran Menjangan, a tree is planted in the preservation area of the hotel.

Furthermore, Plataran Menjangan invites its guests to join in their sustainability efforts. While participation is optional, guests are gently encouraged to contribute to the resort’s eco-conscious values. The hotel’s commitment to sustainability has not gone unnoticed, and their recent recognition is a testament to their dedication.

Nestled within the West Bali National Park, Plataran Menjangan provides guests with unparalleled access to a protected landscape of 382 hectares. A TripAdvisor World Top Safari Stay and a contender for the Top 100 Sustainable Destinations, Plataran Menjangan continues to garner accolades for its environmentally conscious approach.

As part of the larger Plataran brand, which comprises four unique collections, Plataran Menjangan represents the epitome of sustainability and luxury. With hotels and resorts spread across Indonesia’s most sought-after destinations, each collection caters to a variety of travelers seeking an authentic Indonesian escape.

Visiting West Bali requires some effort, but the journey is well worth it. Hiring a private driver to navigate the four-hour drive to the western regions is the most convenient option. The rewards of exploring West Bali are matched by the outstanding resorts available, such as Sumberkima Hill Retreat, Mimpi Resort Menjangan, and NusaBay Menjangan by WHM, all catering to travelers in search of a luxurious and off-the-beaten-path retreat.

West Bali is an unspoiled paradise that offers a distinct and eco-conscious experience. Its natural beauty, combined with the commitment of hotels like Plataran Menjangan, makes it an ideal destination for environmentally conscious travelers seeking an unforgettable escape.

Zapadna regija Balija ostaje neotkriveno blago za putnike koji traže jedinstveno i održivo iskustvo. Ovaj dio Balija, koji se prostire na zapadu, može se pohvaliti zadivljujućim pogledima na obalu, bujnim brežuljcima i bogatom bioraznolikošću u svom nacionalnom parku. Zapadni Bali nudi raj za ljubitelje prirode i one koji žele biti u skladu s okolišem.

Jedna od zapaženih destinacija u ovoj regiji je Plataran Menjangan Hotel, koji je nedavno postigao izuzetan uspjeh na dodjeli ASEAN Green Hotel Awards. Pridruživši se renomiranim međunarodnim hotelima poput Nihi na Sumbi i Capelle u Ubudu, Plataran Menjangan je priznat kao jedan od pet najboljih zelenih hotela u ASEAN državama.

Plataran Menjangan pruža ne samo luksuzno iskustvo s pet zvjezdica, već se i aktivno zalaže za vraćanje Zemlji. Kroz svoj program “Plataran for the Earth”, hotel aktivno radi na smanjenju emisije ugljika i sudjeluje u obimnim inicijativama sadnje drveća. Izuzetno je važno napomenuti da se za svakog gosta koji boravi u Plataran Menjangan hotelu, jedno drvo sadi u zaštićenom dijelu hotela.

Osim toga, Plataran Menjangan poziva svoje goste da se pridruže njihovim održivim naporima. Iako je sudjelovanje opcionalno, gosti su nježno ohrabreni da doprinesu vrijednostima odmarališta usmjerenima prema ekologiji. Hotelova predanost održivosti nije prošla neprimijećeno, a njihovo nedavno priznanje svjedoči o njihovoj posvećenosti.

Smješten unutar Nacionalnog parka zapadnog Balija, Plataran Menjangan svojim gostima pruža neusporediv pristup zaštićenom krajoliku od 382 hektara. Kao odredište svjetske top održivosti prema TripAdvisoru i konkurent za Top 100 održivih odredišta, Plataran Menjangan i dalje dobiva priznanja za svoj ekološki osviješten pristup.

Kao dio većeg Plataran branda, koji obuhvaća četiri jedinstvene kolekcije, Plataran Menjangan predstavlja vrhunac održivosti i luksuza. Sa hotelima i odmaralištima rasprostranjenim po najtraženijim destinacijama Indonezije, svaka kolekcija cilja različite putnike koji traže autentično indonezijsko bijeg.

Posjeta zapadnom Baliju zahtijeva nešto truda, ali putovanje se svakako isplati. Najpraktičnija opcija je najam privatnog vozača koji će vas povesti na četverosatnu vožnju do zapadnih regija. Nagrada istraživanja zapadnog Balija se podudara sa izvanrednim odmaralištima koja su dostupna, poput Sumberkima Hill retreat, Mimpi Resorta Menjangan i NusaBay Menjangan by WHM, koja su sve namijenjena putnicima koji traže luksuzni odmor izvan uobičajenih ruta.

Zapadni Bali je netaknuti raj koji nudi jedinstveno i ekološki osviješteno iskustvo. Njegova prirodna ljepota, u kombinaciji sa predanošću hotela poput Plataran Menjangan, čini ga idealnom destinacijom za putnike koji se brinu o okolišu i traže nezaboravan bijeg.