Convention Tourism in Carmen: Boosting Economic Growth

The recent success of the Industrial Port Forum has showcased Carmen’s potential as a prime destination for convention tourism. According to Gabriela Cruz Damas, President of the National Chamber of the Restaurant and Seasoned Foods Industry (Canirac), this convention has resulted in a significant boost in sales for local restaurateurs, with an increase of up to 20% in both dine-in and take-out orders.

Cruz emphasized the importance of considering not only the participants but also their companions when organizing such events. By providing engaging activities for companions, economic benefits can be generated, further driving the growth of the local economy. In order to fully leverage Carmen’s potential as a convention destination, Cruz stressed the need for collaboration between the three levels of government. Moreover, local businesses should work towards creating attractive tourist products for visitors and their companions.

One undeniable advantage in attracting tourists to Carmen and the broader region of Campeche is the generation of employment opportunities. By promoting convention tourism, not only does the local economy flourish but also job opportunities are created, benefiting the entire community.

To tap into the potential of convention tourism, it is crucial to continuously develop and enhance the infrastructure and services available to visitors. This includes investing in state-of-the-art convention centers, comfortable accommodations, and diverse dining establishments to cater to the needs and preferences of convention-goers.

In conclusion, the success of the recent Industrial Port Forum has solidified Carmen as a promising destination for convention tourism, with significant economic benefits. By fostering collaboration between the government and local businesses, and by continuously improving the tourist infrastructure, Carmen can further thrive as a hub for conventions, attracting visitors from both within and outside the region.

Nedavni uspjeh Industrijskog luka Foruma pokazao je potencijal Caramena kao vodeće destinacije za konvencijski turizam. Prema riječima Gabrijele Cruz Damas, predsjednice Nacionalne komore industrije restorana i začinjene hrane (Canirac), ova konvencija rezultirala je značajnim porastom prodaje za lokalne ugostitelje, s povećanjem do 20% u broju obroka na licu mjesta i za poneti.

Cruz je istaknula važnost uzimanja u obzir ne samo sudionika, već i njihovih pratitelja prilikom organiziranja takvih događaja. Pružanjem zanimljivih aktivnosti za pratnju mogu se generirati ekonomski benefiti koji će dodatno potaknuti rast lokalne ekonomije. Kako bi se potpuno iskoristio potencijal Caramena kao destinacije za konvencije, Cruz je istaknula potrebu za suradnjom između tri razine vlasti. Osim toga, lokalna poduzeća trebala bi raditi na stvaranju atraktivnih turističkih proizvoda za posjetitelje i njihovu pratnju.

Nesumnjiva prednost privlačenja turista u Carmen i šire područje Campeche je generiranje radnih mjesta. Promoviranjem konvencijskog turizma, ne samo da cvjeta lokalna ekonomija, već se stvaraju i mogućnosti zapošljavanja, što koristi zajednici u cjelini.

Da bismo iskoristili potencijal konvencijskog turizma, ključno je kontinuirano razvijati i unapređivati infrastrukturu i usluge dostupne posjetiteljima. To uključuje ulaganje u moderne konvencijske centre, udobne smještajne kapacitete i raznovrsne restorane koji mogu zadovoljiti potrebe i preferencije sudionika konvencija.

Zaključno, uspjeh nedavnog Industrijskog luka Foruma utvrdio je Carmen kao obećavajuću destinaciju za konvencijski turizam, s značajnim ekonomskim koristima. Kroz poticanje suradnje između vlade i lokalnih poduzeća te kontinuirano poboljšanje turističke infrastrukture, Carmen može dalje napredovati kao središte za konvencije, privlačeći posjetitelje iz regije i izvan nje.