Amsterdam Plans to Control Mass Tourism by Limiting Hotel Construction

Amsterdam is taking a stand against mass tourism by implementing measures to limit the construction of new hotels. In a recent statement, the local government emphasized their commitment to maintaining the livability of the city for both residents and visitors. As a result, they have introduced a cap of 20 million hotel overnight stays per year, in an effort to prevent overtourism.

The new regulations will only permit the construction of new hotels if an existing hotel closes down. Additionally, the number of sleeping accommodations must remain the same, or decrease, and any new hotels built must be of higher quality and sustainability. It is important to note that these rules do not apply to hotels that have already obtained permits.

Amsterdam has been actively addressing the issue of overtourism for some time, particularly by discouraging sex and drug-related tourism in the renowned red-light district. Last year, the city launched an online campaign called “Stay Away,” with a primary focus on young British men.

The problem of overtourism is not unique to Amsterdam. Spain, another top tourist destination, is also grappling with the negative consequences of mass tourism. In the Canary Islands, thousands of demonstrators recently gathered to demand changes to the current model of tourism which they argue is overwhelming the archipelago. The demonstrators are not against tourism itself, but they are advocating for a more sustainable approach that does not place an unsustainable burden on the local population.

Spain as a whole experienced a record-breaking 85.1 million visitors last year. The Canary Islands alone hosted 16 million tourists, more than seven times the islands’ population of 2.2 million. The alarming visitor-to-resident ratio has prompted concerns about the long-term viability of mass tourism in the region.

By implementing measures to control the construction of new hotels, Amsterdam is taking a proactive stance towards managing the impact of mass tourism. The city is setting an example for other popular tourist destinations to adopt sustainable practices that prioritize the well-being of residents and maintain the attractiveness of the city for visitors.

Amsterdam ograničava izgradnju novih hotela kako bi se suprotstavio masovnom turizmu. U nedavnoj izjavi, lokalna vlada naglasila je svoju predanost očuvanju kvaliteta života u gradu kako za stanovnike tako i za posjetitelje. Kao rezultat toga, uveli su ograničenje od 20 milijuna noćenja u hotelima godišnje, u cilju sprečavanja prekomjernog turizma.

Nove propise će dozvoliti gradnju novih hotela samo ako se neki postojeći hotel zatvori. Također, broj smještajnih kapaciteta mora ostati isti ili se smanjiti, a novi hoteli moraju biti visoke kvalitete i održivosti. Važno je napomenuti da ove pravila ne vrijede za hotele koji već imaju dozvole.

Amsterdam već neko vrijeme aktivno rješava problem prekomjernog turizma, posebno tako što odvraća turizam vezan uz seks i droge u poznatom crvenom svjetlu. Prošle godine, grad je pokrenuo online kampanju pod nazivom “Ostanite dalje”, s glavnim naglaskom na mlade britanske muškarce.

Problem prekomjernog turizma nije jedinstven za Amsterdam. Španjolska, još jedno top turističko odredište, također se bori s negativnim posljedicama masovnog turizma. Na Kanarskim otocima, nedavno se okupilo tisuće prosvjednika koji traže promjene u trenutnom modelu turizma, koji, tvrde, preplavljuje arhipelag. Prosvjednici nisu protiv samog turizma, već zagovaraju održiviji pristup koji ne stavlja nesadrživ teret na lokalno stanovništvo.

Španjolska je kao cjelina prošle godine zabilježila rekordnih 85,1 milijun posjetitelja. Samo Kanarski otoci su ugostili 16 milijuna turista, više od sedam puta više od broja stanovnika otoka koji iznosi 2,2 milijuna. Alarmantni omjer posjetitelja i stanovnika izazvao je zabrinutost o dugoročnoj održivosti masovnog turizma u regiji.

Amsterdam, implementiranjem mjera za kontrolu izgradnje novih hotela, zauzima proaktivni stav u upravljanju utjecajem masovnog turizma. Grad postavlja primjer drugim popularnim turističkim odredištima da usvoje održive prakse koje stavljaju dobrobit stanovnika na prvo mjesto i održavaju atraktivnost grada za posjetitelje.

Definicije ključnih pojmova:
– Prekomjerni turizam: Pojava koja se događa kada turistička potražnja premašuje kapacitete odredišta, do te mjere da rezultira negativnim utjecajem na životnu sredinu, lokalnu kulturu i kvalitetu života stanovnika.
– Održivi turizam: Turizam koji poštuje ekološke, sociokulturne i gospodarske aspekte, te nastoji očuvati resurse i omogućiti dugoročnu dobrobit za destinaciju.
– Crveno svjetlo: Pojam koji se odnosi na područje u kojem se legalno pružaju seksualne usluge, uključujući i prostitutiju.