Više šaltera za plaćanje turističke takse bit će postavljeno na aerodromu I Gusti Ngurah Rai u Baliu

Vlasti iz Balija potvrdile su da će biti postavljeno više šaltera za plaćanje poreza na turizam koji će biti dostupni za trenutnu upotrebu na Balijskom aerodromu I Gusti Ngurah Rai.

Ova inicijativa podržana je od strane stotina turističkih agencija koje su se našle na prvoj liniji borbe protiv nedostataka u novom sistemu.

Porez na turizam na Baliju uveden je 14. februara 2024. godine. Ova politika, koja je zapisana u provincijskim zakonima, znači da svi međunarodni turisti koji posjete Bali moraju platiti obaveznu porez na turizam od 150.000 IDR.

Ova taksa može se platiti prije, tokom ili neposredno prije odlaska sa Balija, a može se platiti putem interneta preko web stranice i aplikacije Love Bali, ili lično na posebnim šalterima na Balijskom aerodromu.

Sredstva prikupljena od poreza na turizam na Baliju namijenjena su za tri područja poboljšanja na otoku. Sredstva će biti korištena za zaštitu i očuvanje balinežanske kulture, za “nurturing nature” i za poboljšanje turističke infrastrukture na otoku.

V.d. guvernera Balija Sang Made Mahendra Jaya već je obećao da će se 50-70% prvih dostupnih sredstava generisanih iz poreza potrošiti na rješavanje javnog problema upravljanja otpadom na otoku. Ova inicijativa će koristiti lokalnim zajednicama, turistima i okolini.

Međutim, otkriveno je da unatoč obimnim marketinškim kampanjama, mnogo online rasprava i komunikacijama s međunarodnim turističkim agencijama i ambasadama, više od 60% međunarodnih posjetilaca Balija koji su obavezni platiti porez na turizam na Baliju nisu to učinili od 14. februara.

Vođe su priznale “nedostatke” u sistemu i namjeravaju riješiti ove probleme. Jedan od ključnih načina na koji misle riješiti problem turista koji ne plaćaju takse jeste instalacija više šaltera za plaćanje na Balijskom aerodromu kako bi turisti mogli platiti po dolasku. Budući da već postoji kiosk u međunarodnoj dolaznoj dvorani aerodroma I Gusti Ngurah Rai, vođe sada ubrzavaju proces instaliranja šaltera za plaćanje na domaćem terminalu, i to s razlogom.

Predsjednik Asocijacije za turističke ture i agencije Balija (ASITA), Putu Winastra, objasnio je novinarima: “Mnogi strani turisti nemaju direktnu letelicu do Balija, posebno iz Evrope. Oni ne idu pravo do Balija jer je njihov boravak gotovo dvije sedmice. Oni kreću iz Središnje Java, Istočne Java, a zatim Balija.”

Važno je napomenuti da je nadoknada od 150.000 Rupija primjenjiva samo na Provinciju Bali, uključujući Nusa Penidu, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan. Turisti koji posjećuju bilo koje drugo mjesto u Indoneziji ne moraju platiti ovu nadoknadu.

ASITA je izračunala da je porez na turizam na Baliju do sada generisao 60 milijardi Rupija, ali s obzirom na to da samo 40% turista plaća svoje takse, postoji veliki deficit u predviđenim sredstvima.

Wisatra je novinarima rekao: “Nadamo se da će vlada sarađivati sa privatnim sektorom kako bi povećala ciljani iznos poreza. Sada je vlada izvršitelj [programa]. Naša nada je da će vlada postati samo regulator zbog efikasnosti.”

Na Baliju trenutno postoji 300 putničkih agencija koje su posrednici za porez na turizam na Baliju. Za razliku od samostalnih putnika, registrovane turističke agencije mogu podnijeti zahtjev i obraditi porez na turizam na Baliju za najviše 500 turista odjednom.

Kao rezultat velikog broja turista koji ne plaćaju porez na turizam na Baliju, Općinski ured za turizam naložio je jedinicama novoformirane turističke satpol policijske jedinice da izvrše spot provjere na turistima na najpopularnijim atrakcijama.

Turistima se podsjeća da je plaćanje poreza na turizam na Baliju zakonska obaveza i da bi trebali imati lako dostupan QR-kod svojih vaučera, bilo da su spremljeni na telefonu kao datoteka dostupna bez interneta ili u štampanom obliku.

Česta pitanja (FAQ) o plaćanju poreza na turizam na Baliju:

1. Šta je porez na turizam na Baliju?
Porez na turizam na Baliju je obavezna taksa koju moraju platiti svi međunarodni turisti koji posjećuju Bali. Uveden je 14. februara 2024. godine i iznosi 150.000 IDR.

2. Gdje se može platiti porez na turizam na Baliju?
Porez može biti plaćen prije, tokom ili neposredno prije odlaska sa Balija. Može se platiti putem web stranice i aplikacije Love Bali ili lično na posebnim šalterima na Balijskom aerodromu.

3. Kako se koriste sredstva prikupljena od poreza na turizam na Baliju?
Sredstva prikupljena od poreza na turizam namijenjena su za tri područja poboljšanja na otoku: zaštita i očuvanje balinežanske kulture, “nurturing nature” i poboljšanje turističke infrastrukture.

4. Koja je kazna ako turisti ne plate porez na turizam na Baliju?
Budući da porez na turizam na Baliju predstavlja zakonsku obavezu, turisti koji ne plate takvu taksu mogu biti kažnjeni. Općinski ured za turizam je naložio novoformiranoj turističkoj satpol policijskoj jedinici da izvrši provjere na turistima na najpopularnijim atrakcijama.

5. Kako će se riješiti problem turista koji ne plaćaju takse?
Vlasti planiraju instalirati više šaltera za plaćanje na Balijskom aerodromu kako bi turisti mogli platiti po dolasku. Time se nastoji olakšati plaćanje takse, posebno za turiste koji dolaze iz drugih dijelova Indonezije prije posjete Baliju.

6. Gdje se porez na turizam na Baliju primjenjuje?
Porez na turizam na Baliju primjenjuje se samo na Provinciju Bali, uključujući Nusa Penidu, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan. Turisti koji posjećuju bilo koje drugo mjesto u Indoneziji ne moraju platiti ovu taksu.

7. Koje su mjere preduzete da se osigura plaćanje poreza na turizam na Baliju?
Registrirane turističke agencije mogu podnijeti zahtjev i obraditi porez na turizam na Baliju za najviše 500 turista odjednom. Također, Općinski ured za turizam je naložio spot provjere turista na najpopularnijim atrakcijama kako bi se osiguralo da turisti izvrše plaćanje poreza.

Srodne veze:
Balinese Tourism Board